Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Troubky

Troubky

Obec Troubky leží v Olomouckém kraji, přibližně 8 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Přerov. Nedaleko od Troubek najdeme soutok řek Bečvy a Moravy. Do širšího povědomí veřejnosti se obec dostala po ničivých povodních v červenci 1997, kdy zde bylo zničeno na 150 domů a zemřelo 9 lidí. Další přírodní katastrofa obec zasáhla i v roce 2010, ovšem tentokrát se obešla bez obětí na životec…

Adresa a kontaktní informace

Obec Troubky leží v Olomouckém kraji, přibližně 8 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Přerov. Nedaleko od Troubek najdeme soutok řek Bečvy a Moravy. Do širšího povědomí veřejnosti se obec dostala po ničivých povodních v červenci 1997, kdy zde bylo zničeno na 150 domů a zemřelo 9 lidí. Další přírodní katastrofa obec zasáhla i v roce 2010, ovšem tentokrát se obešla bez obětí na životech. V blízkém okolí obce se nachází tzv. Skašovská jezera, sloužící k těžbě štěrkopísku. Představují zároveň významný vodárenský zdroj. Návštěvníci jistě zavítají i do nedalekého zámku v Tovačově. Pro cyklisty je připravena dálková značená stezka (cyklotrasa Bečva). Malebné okolí obce je dotvářeno soustavou rozlehlých rybníků. Troubky jsou největší obcí přerovského regionu a jsou členem mikroregionu Střední Haná. Zdejší obyvatelé se zasloužili o opětovný rozvoj obce, která tolik utrpěla při ničivých povodních. V současné době zde žije přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 21,12 km².

Historie

Původ názvu obce zřejmě pochází od prvních kolonistů zdejšího území, které dle legend vedl jistý svobodný pán Trúbek. Jisté je to, že v písemných pramenech se Troubky poprvé objevují v roce 1384, kdy je zmiňují zemské desky. Tehdejším majitelem byl Erhard z Kunštátu. Do roku 1380 byly Troubky samostatným panstvím s vlastní tvrzí, ovšem poté připadly na dlouhá staletí k tovačovskému panství. Mezi majiteli se postupně vystřídali šlechtické rody Cimburků, Pernštejnů, Salmů, Petřvaldů a Khünburgů. Významnou událostí v dějinách obce byl rok 1570, kdy Vratislav z Pernštejna (v té době nejvyšší kancléř českého království) udělil zdejším předákům vlastní pečeť, která tak patří k nejstarším vesnickým znakům v Čechách i na Moravě. Je na ní zobrazena černá zubří hlava se zlatými rohy, červená lovecká trubka s červeným řemením a černá radnice. Po zániku vrchnostenské správy v polovině 19. století byla v Troubkách ustanovena místní samospráva, v jejímž čele stál volený starosta obce.

Co je k vidění

V severní části obce stojí kostel svaté Markéty, postavený v roce 1872. Na oběti ničivých povodní z roku 1997 nechává vzpomenout kamenný pomníček. Na místním hřbitově stojí socha svatého Floriána z roku 1750. Na sestřelené americké letce z druhé světové války upomíná další z pomníků. K památkám patří i několik kamenných křížů, pocházejících z druhé poloviny předminulého století. Zajímavým tipem na výlet může být návštěva nedalekého Singulárního lesa, ve kterém je několik vrtných věží na těžbu zemního plynu.

Zajímavost

Během záplav v roce 2010 se vysoká voda dostala i do objektu místní školy, družiny a tělocvičny. Na jejím zrekonstruování se finančně podílelo i několik významných internetových serverů.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Zlaté trhy pro všechny 2024 - Přerov

20.12.2024 - 22.12.2024
Výstaviště Přerov

Tradiční české vánoční trhy na výstavišti. Poslední adventní víkend.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete