Trojanovice
Trojanovice
Obec Trojanovice leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín, jihovýchodním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm. Rozkládá se v malebné chráněné krajinné oblasti Beskydy, pod horskými vrcholy Nořičí hora, Radhošť a Velký Javorník. Dvě třetiny z celkové katastrální rozlohy obce pokrývají husté lesy, které jsou spolu s okolní nádhernou přírodou vyhledávaným místem pro milovníky letní pěší …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Nový Jičín
- Obec
- Trojanovice
Fotogalerie k článku
Obec Trojanovice leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín, jihovýchodním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm. Rozkládá se v malebné chráněné krajinné oblasti Beskydy, pod horskými vrcholy Nořičí hora, Radhošť a Velký Javorník. Dvě třetiny z celkové katastrální rozlohy obce pokrývají husté lesy, které jsou spolu s okolní nádhernou přírodou vyhledávaným místem pro milovníky letní pěší rekreace i zimního aktivního odpočinku. Vzhledem k velké rozloze je obec rozdělena na čtyři hlavní částí - Lomná, Bystré, Pod Javorníkem a Pod Radhoštěm. Z jižního okraje obce vede sedačková lanová dráha, která zájemce vyveze do horské osady Pustevny, která je výchozím bodem pro výlety po okolních vrcholcích hor. Trojanovicemi protéká říčka Lomná a vede tudy i několik značených turistických a cykloturistických tras. Z aktivit zdejších obyvatel upozorňujeme na zvedající se vlnu odporu proti plánům na těžbu uhlí v ložisku Frenštát. Obec celkově je ideálním místem pro aktivní dovolenou, neboť v jejím okolí se kromě přírodních krás nachází i několik historicky a kulturně významných míst (Hukvaldy, Rožnov pod Radhoštěm, Kopřivnice, Štramberk, Příbor a další). V současné době žije v Trojanovicích přibližně 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 35,79 km².
Historie
Vznik obce souvisí s dlouholetou salašnicko-pasekářskou kolonizací, která ve zdejším kraji probíhala od počátku 16. století. Největší zásluhu na založení obce samotné měl olomoucký biskup a kardinál Ferdinand Julius Troyer. V roce 1748 došlo k odtržení tzv. pasek od Frenštátu a vznikla zde první obecní samospráva, v jejímž čele stál fojt Václav Košárek. Biskup Troyer pak v jakési pomyslné zakládací listině Trojanovic zdůvodnil zřízení nové obce jako odměnu za namáhavou práci pasekářů. Podle majitele panství se nově vzniklá obec měla původně jmenovat Troyerovice. Místní pasekáři však jméno Troyer vyslovovali jako Trojar či Trojan a od poloviny 18. století se tak již začalo používat pojmenování Trojanovice. Z několika fojtů spravujících Trojanovice upozorňujeme na Matúše Tichavského, který v roce 1820 zavedl vyučování po domech. Poslední fojt František Hilšer pak proslul jadrným humorem a odbojným postupem proti panskému útlaku na hukvaldském panství. Během druhé poloviny 19. století se z Trojanovic vystěhovalo několik stovek lidí do oblasti amerického Texasu. Potomci těchto lidí žijí v Texasu dodnes. Významným momentem v dějinách obce pak bylo vystavění dřevěné kaple svatého Cyrila a Metoděje na Pustevnách v roce 1898. V roce 1940 zde pak vznikla lanová dráha na Pustevny, která je dle neoficiálních zdrojů první stavbou tohoto druhu u nás.
Co je k vidění
Poblíž kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti stojí sousoší obou světců od frenštátského rodáka Albína Poláška. V Trojanovicích najdeme i několik romantických kapliček. Jedná se zvlášte o lurskou kapli Panny Marie na Horečkách, kapličku na Lomné či kapličku na Bystrém. Při procházce z Pusteven na Radhošť si nezapomeňte prohlédnout sochu pohanského boha Radegasta od sochaře Albína Poláška. Dalším tipem na výlet je návštěva ojedinělé lokality Horečky, kde stojí i skokanský můstek pro skokany na lyžích.
Zajímavost
Každoročně se zde koná několik tradičních lidových akcí. Jedná se především o Pouť na Radhošť, Uzamčení Země Valašské či Moravský šampionát mladých koní. Pro nejmenší je připraveno lanové centrum Tarzanie.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6179 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz