Trhová Kamenice
Trhová Kamenice
Obec Trhová Kamenice se nachází v Pardubickém kraji, přibližně 20 km jižním směrem od okresního města Chrudim. Leží podél řeky Chrudimky, na hranicích mezi chráněnými krajinnými oblastmi Železné hory a Žďárské vrchy. Zájemci o poznávací turistiku jistě ocení naučnou stezku "Krajem řeky Chrudimky", která zdejším okolí prochází a seznamuje zájemce s pestrou okolní krajinou. Trhová Kamenic…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Chrudim
- Obec
- Trhová Kamenice
Obec Trhová Kamenice se nachází v Pardubickém kraji, přibližně 20 km jižním směrem od okresního města Chrudim. Leží podél řeky Chrudimky, na hranicích mezi chráněnými krajinnými oblastmi Železné hory a Žďárské vrchy. Zájemci o poznávací turistiku jistě ocení naučnou stezku "Krajem řeky Chrudimky", která zdejším okolí prochází a seznamuje zájemce s pestrou okolní krajinou. Trhová Kamenice má v současnosti statut městyse a představuje zajímavou křižovatku několika cyklistických i turistických tras. Kromě sportovně-aktivního vyžití lze v Kamenici obdivovat několik pozoruhodných architektonicky cenných památek. V okolí města se nachází soustava několika rybníků a desítky hektarů hustých lesů. V Trhové Kamenici žije v současné době necelých 900 obyvatel na území o katastrální výměře 20,38 km².
Historie
Pravděpodobným zakladatelem obce předcházející dnešnímu městysu byli představitelé kláštera ve Vilémově. V písemných análech se poprvé objevuje v roce 1242. V prvních staletí své existence přestavovala Kamenice přirozené obchodní a správní centrum Železných hor. Na konci 14. století se zde rozvíjela železářská činnost, která souvisela s rozvojem vodo-technických děl.
Zásadní rozvoj obce přineslo 15. století. Král Vladislav II. Kamenici v roce 1499 povýšil na městečko s právem disponovat vlastním erbem. Ten byl tvořen stříbrným lvem v červeném poli. Jiří z Poděbrad pak zdejším obyvatelům povolil vykonávat pravidelné výroční trhy. Přispělo to k rozvoji hospodářství, na kterém se podílela především šlechta. Slibný rozvoj byl pozastaven tragickými událostmi třicetileté války a opětovného růstu napomohlo až potvrzení výsad pořádání trhu Marií Terezií. Za přispění šlechtice Karla z Auerspergu byla vedle farního kostela nová dvoutřídní škola a později i dřevěný most. Tragický požár v roce 1834 poznamenal zásadním způsobem architektonickou tvář města. Ke konci 19. století pak byla obnovena těžební činnost v žulovém lomu u Petrkova, kde se vyráběly dlažební kostky.
Co je k vidění
Na obdélníkovém náměstí nalezneme pozoruhodnou klasicistní zástavbu. V horní částí náměstí stojí unikátní kostel sv. Filipa a sv. Jakuba. V roce 1835 byla postavena přízemní budova radnice s hranolovou věží. V dolní části náměstí se nachází kašna se sochou svatého Jana Nepomuckého. Na levém břehu řeky Chrudimky pak stojí za návštěvu soubor několika roubených domů z počátku 19. století. Památku učitele Karla Václava Raise připomíná mohyla s pamětní deskou u kostel sv. Filipa a sv. Jakuba.
Zajímavost
Na stožáru základnové stanice Vodafone se nachází turistická rozhledna v Trhové Kamenici, která poskytuje jedinečný pohled na okolní krajinu. Rozhledna stojí na jihozápad od obce na Zuberském kopci.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3532 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz