Třemošnice
Třemošnice
Město Třemošnice leží v Pardubickém kraji, přibližně 18 km jihozápadním směrem od okresního města Chrudim. Jedná se o nevelké průmyslové město, nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy. Součástí Třemošnice je i několik okolních nevelkých obcí (Závratec, Starý Dvůr, Skoranov, Lhůty, Kubíkovy Duby, Hedvíkov, Podhradí). Součástí města je i malý K…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Chrudim
- Obec
- Třemošnice
Město Třemošnice leží v Pardubickém kraji, přibližně 18 km jihozápadním směrem od okresního města Chrudim. Jedná se o nevelké průmyslové město, nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy. Součástí Třemošnice je i několik okolních nevelkých obcí (Závratec, Starý Dvůr, Skoranov, Lhůty, Kubíkovy Duby, Hedvíkov, Podhradí). Součástí města je i malý Koprový rybník a protéká tudy Zlatý potok. Většina turistů sem zavítá při návštěvě nedaleké zříceniny hradu Lichnice. Východním směrem od města se nachází vyhledávaná lokalita s několika rekreačními středisky. Jihovýchodním směrem pak doporučujeme navštívit romantickou Sečskou přehradní nádrž. Pro turisty a cykloturisty je připraveno několik značených cest a stezek, vedoucích většinou do oblasti Železných hor. V Třemošnici žije v současné době necelých 3 400 obyvatel na území o rozloze 19,02 km².
Historie
V písemných pramenech se s Třemošnicemi poprvé setkáváme v roce 1564, kdy jsou zmiňovány v zemských deskách. Osada předcházející dnešnímu městu zde však existovala již ve 13. století. Historie obce byla spojena s osudy hradu Lichnice, který nechal v polovině 13. století vystavět rytíř Smil ze Žitavy, patřící k rodu Lichtenburků.
Záznamy z konce 16. století představují jako tehdejší majitele panství pány Robmhápovy ze Suché. V roce 1610 sem přesunul Zikmund Robmháp své sídlo z hradu Lichnice a nechal zde vybudovat kamennou tvrz. Po kritickém období třicetileté války došlo k postupnému vzestupu za vlády Jana Václava Caretto-Millesima. Ten k třemošnickému panství zakoupil i ronovské a na místě kamenné tvrze nechal vystavět barokní zámeček (1750). Jan Václav Caretto-Millesimo věnoval celé panství v závěru svého života nadaci pro zchudlé šlechtice, která sem v roce 1823 umístila lesní správu nadace.
Důležitým rokem pro město byl letopočet 1816, kdy Jan Zvěřina založil železárny Hedvikov. S rozvojem průmyslové výroby souvisel i stoupající počet obyvatel, kteří se usídlovali i v Třemošnici. K rozvoji města přispělo i protažení železniční trati Kolín-Čáslav-Golčův Jeníkov až do Třemošnice. Statut města obdržela Třemošnice v roce 1994, spolu s udělením městského znaku.
Co je k vidění
Kromě zmiňovaného barokního zámku a zámecké kaple svaté Anny, není ve městě příliš architektonicky cenných památek. Za návštěvu jistě stojí areál bývalé vápenky v nedaleké obci Závratec, která byla prohlášena technickou památkou. Vydá-li se zájemce jihovýchodním směrem z Třemešné, narazí na zajímavou kapličku svatého Jana.
Zajímavost
Nedaleko od zříceniny hradu Lichnice, nad Lovětínskou roklí, se nachází bájemi opředené místo Dívčí kámen.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3534 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz