Tovačov
Tovačov
Město Tovačov leží v Olomouckém kraji, v okrese Přerov, jižním směrem od města Olomouc. Rozkládá se v oblasti Hornomoravského úvalu v rovině úrodné Hané, mezi toky řek Morava a Blata. Okolní mírně zvlněná krajina je protkána soustavou několika malebných rybníků. Městem prochází značená turistická trasa, vedoucí podél toku řeky Moravy až do Kojetína. Pro cyklisty je připravena dálková cyklostezka …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Přerov
- Obec
- Tovačov
Město Tovačov leží v Olomouckém kraji, v okrese Přerov, jižním směrem od města Olomouc. Rozkládá se v oblasti Hornomoravského úvalu v rovině úrodné Hané, mezi toky řek Morava a Blata. Okolní mírně zvlněná krajina je protkána soustavou několika malebných rybníků. Městem prochází značená turistická trasa, vedoucí podél toku řeky Moravy až do Kojetína. Pro cyklisty je připravena dálková cyklostezka s názvem Moravská stezka. V objektu bývalého středověkého hradu je v současné době umístěna muzejní expozice. Dominantou města je 96 metrů vysoká věž z konce 15. století. Zajímavou procházkou může být cesta jihovýchodním směrem od města, kde se rozprostírá oblast Singulárního lesa. Tovačov je moderním městem s bohatou historií, kde si lze připomenout zašlé hanácké tradice či se nechat hýčkat okolní malebnou krajinou. V Tovačově v současné době žije přibližně 2 600 obyvatel na území o katastrální výměře 22,75 km².
Historie
Tovačov se v písemných pramenech poprvé objevuje v roce 1203, ovšem věrohodnost listiny je uvádějící toto datum je značně pochybná. Jisté je to, že zde v oné době existovalo panské sídlo s podhradím. V roce 1321 nechal Jan Lucemburský zastavit Tovačov s trhovou vsí Kralicemi a osadami Hrdibořice, Oplocany, Pivín, Věrovany a Výkleky panu Jindřichu mladšímu z Lipé. V roce 1327 se pak novým majitelem tovačovského panství stal Bernart z Lipnice, který byl předkem významného rodu pánů z Cimburka. Započalo tak období nesmírné hospodářské a kulturní prosperity, které trvalo několik staletí. Výhradní pozici Tovačova utvrzovala i výhodná poloha v obtížně dobyvatelném terénu s postupně vylepšovaným fortifikačním systémem hradu. Jedním z nejvýznamnějších držitelů města byl Ctibor II. Tovačovský, který se dokonce podílel i na uzavření míru mezi českým králem Vladislavem Jagellonským a uherským krále Matyášem Korvínem v roce 1478. Zasloužil se i o přestavbu zdejšího hradu na renesanční sídlo.
Od roku 1473 měli místní měšťané právo pečetit zeleným voskem a pořádat dva výroční trhy. K dosavadním jarmarkům připojil pak v roce 1492 král Vladislav II. další dva a potvrdil městu užívání jeho starého znaku. Dalšími šlechtickými majiteli panství byli Pernštejnové, kteří se podíleli i na stavebních přestavbách zámku. V roce 1600 odkoupili tovačovské zboží páni Salmové, kteří zde vládli až do roku 1715. Museli se vypořádat s negativními událostmi, které přinesla třicetiletá válka. Salmové byli v 18. století vystřídáni pány Petřvaldskými z Petřvaldu. Ti se však o Tovačov příliš nezajímali a rozvoj města stagnoval. K intenzivnějšímu stavebnímu dění došlo až v druhé polovině 18. století, kdy panství držel František Josef Kuenburk. Z osobností 19. století připomínáme velkoprůmyslníka Davida Guttmanna, majitele uhelných dolů v Ostravě. Ten obnovil zámeckou věž a nechal k ní přistavět schodiště. Zasloužil se i o rozvoj cukrovarnictví, neboť v Tovačově založil samostatný cukrovar. Zprůmyslňování města pokračovalo i v minulém století.
Co je k vidění
Dominantou města je 96 metrů vysoká věž, která byla původně součástí hradu. Obecně lze Tovačov charakterizovat jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické město v celé republice. Radnice s renesančním portálem patří k nejcennějším památkám. Zaujme i kašna z roku 1694 a socha sv. Václava z roku 1872. Za vidění jistě stojí barokní kostel sv. Václava i špitální kaple sv. Jáchyma a Anny. Na židovském hřbitově se nacházejí náhrobky z konce 17. století. Na vojenském hřbitově se nachází památník padlým z bitvy u Tovačova roku 1868. Celé historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Za vidění jistě stojí i vyhlášená Tovačovská jezera, nacházející se jihovýchodně od města. Za zakladatele soustavy několika malebných rybníků je považován Jan Tovačovský z Cimburka.
Zajímavost
Nádhernou procházku nabízí zámecká alej, která spojuje Hradecký rybník s rybníkem Kolečko a tovačovským zámkem. Prochází tudy i značená cykloturistická trasa.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5573 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz