Toužim
Toužim
Město Toužim se nachází v Karlovarském kraji a okrese, přibližně 25 kilometrů severovýchodně od Mariánských Lázní. Toužim je obklopena velkým množstvím rybníků a hustých lesů, které jsou typické pro západní část Tepelské vrchoviny. Kolem města protéká řeka Střela a západním směrem od Toužimi se rozkládá chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Na katastrální výměře 98,53 km² žije v souča…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Karlovy Vary
- Obec
- Toužim
Fotogalerie k článku
Město Toužim se nachází v Karlovarském kraji a okrese, přibližně 25 kilometrů severovýchodně od Mariánských Lázní. Toužim je obklopena velkým množstvím rybníků a hustých lesů, které jsou typické pro západní část Tepelské vrchoviny. Kolem města protéká řeka Střela a západním směrem od Toužimi se rozkládá chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Na katastrální výměře 98,53 km² žije v současné době necelých 4000 obyvatel.
Historie
Založení Toužimi se datuje na konec 12. století, kdy zdejší území kolonizoval jihočeský šlechtic Jiři z Milevska. Ten jej získal od českých panovníků a následně daroval klášteru premonstrátů v Milevsku, který založil v roce 1185. Z Toužimi se velmi brzy stalo správní centrum celého panství. Během husitských válek v průběhu 15. století se klášterního majetku zmocnila skupina šlechticů, kteří vyznávali kališnictví. Jan I. z Vřesovic vybudoval v Toužimi gotický hrad a v II. polovině 15. století sem přenesli obyvatelé vypleněného města Útviny svou městskou obec. Toužim byla brzy opevněna a vyspěla v hospodářské centrum celého panství.
V průběhu 16. století zde páni z Plavna přestavěli hrad a vybudovali nový, renesanční zámek. S příchodem třicetileté války postihla město i další katastrofa v podobě ničivého požáru. Vylidněné město postupně kolonizovali především obyvatelé německé národnosti, kteří se zde usadili v průběhu 17. a 18. století. Zásadním průlomem pro hospodářskou orientaci města bylo zavedení železniční tratě a následný rozvoj průmyslu. Během 20. století se postupně vyhrocovaly národnostní spory mezi německým a českým obyvatelstvem, které se definitivně vyřešily až násilným odsunem německého obyvatelstva po skončení II. světové války.
Co je k vidění
Kdysi rozsáhlý zámecký areál je nyní soukromým majetkem a není veřejnosti přístupen. Pro návštěvníka Toužimi jistě stojí za návštěvu areál farního děkanského kostela Narození Panny Marie. Z významných, historicky cenných budov, doporučujeme návštěvu městské radnice, nového obecního pivovaru, starého obecního pivovaru či Steinbachova domu. Na náměstí Jiřího z Poděbrad nalezneme i mariánský (morový) sloup a městskou kašnu.
Zajímavost
Nedaleko od města se nachází startovací plocha pro paragliding a malé sportovní letiště s možností výletů nad Tepelskou vrchovinou.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2377 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz