Tichá
Tichá
Obec Tichá leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín, severním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm. Rozkládá se nedaleko středověkého hradu Hukvaldy, v oblasti přírodního parku Pobeskydí. Úchvatná okolní krajina každoročně přiláká do této oblasti stovky turistů, kteří zde mohou trávit letní i zimní dovolenou. Obec Tichá je obklopena soustavou hustých lesů a neméně frekventovanou soust…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Nový Jičín
- Obec
- Tichá
Fotogalerie k článku
Obec Tichá leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín, severním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm. Rozkládá se nedaleko středověkého hradu Hukvaldy, v oblasti přírodního parku Pobeskydí. Úchvatná okolní krajina každoročně přiláká do této oblasti stovky turistů, kteří zde mohou trávit letní i zimní dovolenou. Obec Tichá je obklopena soustavou hustých lesů a neméně frekventovanou soustavou cyklistických a turistických tras. Obcí samotnou pak prochází žlutá turistická trasa, vedoucí z Frenštátu přes Tichou, Hukvaldskou oboru, až do městečka Hukvaldy. Několik kilometrů jižním směrem od obce může zájemce zamířit na mýtickou horu Radhošť. Název obce je zřejmě odvozen od názvu potoka Ticháčka, který tudy protéká. V současné době žije v Tiché přibližně 1 600 obyvatel na území o katastrální výměře 16,44 km².
Historie
V historických pramenech se s Tichou poprvé setkáváme v roce 1359. Tehdy zde existovaly dvě samostatné obce (Tichá a Nová Tichá), které se spojily v jeden celek až v polovině 19. století. V latinské verzi nejstarší listiny o Tiché se setkáváme s označením Teychow et Nouumteychow. Již od 9. století stál v obci kostelík, který prodělal nejzásadnější přestavbu v období po třicetileté válce. V roce 1976 byl kostel za silné bouře zasažen bleskem a následující oheň jej zcela zničil. Většina obyvatel této obce, která patřila k největším v rámci hukvaldského panství, se živila zemědělskými pracemi. Až na sklonku 19. století se velká část z nich přeorientovala na práci v nově otevřené Parmově továrně. Kromě malíře a grafika Leopolda Parmy zmiňme i dalšího slavného rodáka, malířku Alžbětu Fojtíkovou. Inspiraci ke svým skvostným hudebním dílům hledal v Tiché i rodák z nedalekých Hukvald – Leoš Janáček.
Co je k vidění
Kromě zříceniny zvoničky, která upomínala na středověký kostel se v obci Tiché nezapomeňte podívat na Travertinovou kaskádu. Jedná se o malebný potůček, stékající z Tichavské hůrky, který byl prohlášen chráněným přírodním výtvorem. Východním směrem od Tiché si pak zájemce může prohlédnout oblast přírodní rezervace Rybníky. Východní částí obce prochází značená cyklistická trasa, která tvoří okruh východním směrem od obce, kolem horského masívu Ondřejník a dále vede přes Frýdlant nad Ostravicí.
Zajímavost
K ojedinělým zážitkům patří pravidelný Silvestrovský bernský výšlap na Pustevny, kterého se účastní zvláště majitelé švýcarských salašnických psů.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6176 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz