Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tetín

Tetín

Obec Tetín leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně dva kilometry východním směrem od tohoto okresního města. Rozkládá se nad řekou Berounkou a skládá se ze dvou místních částí – Kody a Tetína. Jedná se o jednu nejstarších vesnic v celé republice, neboť zde již na počátku 10. století existoval dřevěný knížecí dvorec. Dobré spojení s okolím zajišťuje pravidelná autobusová d…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Tetín leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně dva kilometry východním směrem od tohoto okresního města. Rozkládá se nad řekou Berounkou a skládá se ze dvou místních částí – Kody a Tetína. Jedná se o jednu nejstarších vesnic v celé republice, neboť zde již na počátku 10. století existoval dřevěný knížecí dvorec. Dobré spojení s okolím zajišťuje pravidelná autobusová doprava. Železniční zastávka se nachází v nedalekém Berouně. Pro pěší turisty upozorňujeme na značenou stezku, která tudy prochází. V okolí se nachází několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu (např.: Koněpruské jeskyně, Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou, apod.). V současné době žije v Tetíně přibližně 750 obyvatel na území o katastrální výměře 10,29 km².

Historie

Historický Tetín se z temnoty dějin vynořuje již na počátku 10. století, kdy zde stával dřevěný knížecí dvorec. Ten byl vdovským sídlem kněžny sv. Ludmily, která zde byla v roce 921 zavražděna. Svatá Ludmila je první světicí, uváděnou ve spojitosti s rodem Přemyslovců. Křesťané sem přicházejí na každoroční poutě, které jsou pořádány první neděli po 16. září. Další informace o vývoji obce jsou minimální. Už v roce 1288 zde bylo založeno hradiště, a to zásluhou krále Václava II. Od roku 1321 patřil zdejší hrad do majetku Štěpána z Tetína, od kterého hrad zakoupil Karel IV. a připojil ho k nedalekému Karlštejnu. Hrad však poté brzy zanikl. Obec samotná i blízké okolí bylo během dalších staletí těžce poničeno rozsáhlou těžbou vápence. Během 16. století zde zmiňuje kronikář Václav Hájek z Libočan faru, kterou můžeme obdivovat dodnes.

Co je k vidění

Ze zděného hradu založeného během vlády Václava II. se do dnešních dnů dochovalo jen několik základních kamenů. V obci samotné však jistě stojí za vidění románský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který byl založen v roce 1200. Ze 13. století pak ještě pochází románský kostel sv. Jana Nepomuckého. Po skončení třicetileté války byl vystavěn kostel sv. Ludmily, a to v raně barokním stylu. Všechny tři kostely jsou poutními místy. Nenechte si ujít ani hospodářský dvůr, pocházející z první poloviny 18. století. Při procházkách po okolí Tetína zavítáte i do přírodní rezervace Tetínské skály či do národní přírodní rezervace Koda. V Kodě vznikla v roce 1919 nejslavnější trampská osada Údolí děsu. Nedaleko pak ční i vápencový vrch Damil, kde se nacházejí zbytky pravěkého hradiště.

Zajímavost

O historii i současnosti obce se dozvíte nejvíce informací ve zdejším muzeu. Pro chvíle odpočinku a relaxace pak využijte lavičku na kopci, kde stál v minulosti raně středověký hrad. Je odtud nádherný výhled do kraje podél Berounky.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete