Terezín
Terezín
Pevnostní město Terezín leží v Ústeckém kraji, přibližně 3 kilometry jihovýchodním směrem od okresního města Litoměřice, při soutoku řek Ohře a Labe. Ohře rozděluje město na Malou a Velkou pevnost Terezín. Dobrou dostupnost s okolím zabezpečuje mezistátní silnice E55, vedoucí z Prahy do Drážďan. Terezín se rozkládá v oblasti nazývané Terezínská kotlina. Do širokého povědomí veřejnosti město vstou…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Litoměřice
- Obec
- Terezín
Fotogalerie k článku
Pevnostní město Terezín leží v Ústeckém kraji, přibližně 3 kilometry jihovýchodním směrem od okresního města Litoměřice, při soutoku řek Ohře a Labe. Ohře rozděluje město na Malou a Velkou pevnost Terezín. Dobrou dostupnost s okolím zabezpečuje mezistátní silnice E55, vedoucí z Prahy do Drážďan. Terezín se rozkládá v oblasti nazývané Terezínská kotlina. Do širokého povědomí veřejnosti město vstoupilo zvláště během druhé světové války, kdy zde bylo vytvořeno židovské ghetto. V Malé pevnosti byl dokonce zřízen koncentrační tábor. V sousedství Malé pevnosti byl založen národní hřbitova, na němž pochováno přes 29. 000 obětí nacistické zvůle. Jihovýchodním směrem od města se rozkládá známý Travčický les, jehož součástí je i vojenský prostor. Pro turisty je jistě třeba připomenout, že u západního okraje města byl vybudován kemp, určený zvláště pro letní rekreaci. Terezínem procházejí dvě značené cyklistické trasy. V současné době žije v Terezíně přibližně 3 000 obyvatel na území o katastrální výměře 13,52 km².
Historie
Císař Josef II. se rozhodl v roce 1780 vybudovat na místě dnešního města pevnost, která měla zabránit nebezpečí pruského vpádu. Název Terezín byl odvozen od královny a císařovny Marie Terezie. Výstavba pevnosti trvala 11 let a po svém dokončení představovala nejdokonalejší pevnost v celé Evropě. Císařským výnosem z roku 1782 byl Terezínu udělen statut svobodného královského města a kromě vojenské posádky zde sídlili i civilní řemeslníci, zabezpečující údržbu a správu pevnosti. Během několika let však vojenské nebezpečí pominulo a pevnost tak nikdy nesplnila své původní poslání.
Od poloviny 19. století byla kasemata terezínské pevnosti využívána jako vězení. Zajímavostí je fakt, že zde zemřel i sarajevský atentátník Gavrilo Princip. V roce 1940 zde gestapo zřídilo policejní věznici. Postupem času stoupal počet vězňů. V roce 1941 bylo město vybráno jako ideální místo pro vytvoření sběrného tábora, vyvinuvšího se v židovské ghetto. České civilní obyvatelstvo se muselo vystěhovat a Terezín se stal přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. Do skončení druhé světové války tudy prošlo na 160 000 lidí. Sovětská armáda Terezín osvobodila v noci z 8. na 9. května 1945.
Co je k vidění
Připomínkou nacistického běsnění během druhé světové války je muzeum a interiéry Malé pevnosti, která se nachází u východního okraje města. Byl zde zřízen Památník Terezín a celý objekt je nyní i Národní kulturní památkou. Hlavní pevnost stojí u severního okraje Terezína. Ze sakrálních staveb zaujme zvláště posádkový kostel Vzkříšení Páně. V bývalých kasárnách sídlí v současné době jeden z depozitářů pražského Národního Muzea.
Zajímavost
Při cestě směrem na Litoměřice se zájemci o golf mohou zastavit na nové hřišti. Na druhém břehu řeky Ohře bylo v objektu bývalého vojenského cvičiště vybudováno hřiště na paintball.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2603 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz