Teplice nad Metují
Teplice nad Metují
Město Teplice nad Metují leží v severovýchodních Čechách, v Královéhradeckém kraji, přibližně 20 km od okresního města Náchod. Protéká tudy řeka Metuje. Teplice tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Adršspaško-Teplických skal v Broumovském výběžku. Nedaleko od Teplic leží státní hranice s Polskem. Celé uzemí města spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. U západního okraje města je vybud…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Teplice nad Metují
Město Teplice nad Metují leží v severovýchodních Čechách, v Královéhradeckém kraji, přibližně 20 km od okresního města Náchod. Protéká tudy řeka Metuje. Teplice tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Adršspaško-Teplických skal v Broumovském výběžku. Nedaleko od Teplic leží státní hranice s Polskem. Celé uzemí města spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. U západního okraje města je vybudována sjezdovka s lyžařským vlekem. Horolezci často navštěvují nedaleké pískovcové skalní útvary. Městem prochází celá řada turistických značených tras. V současné době žije v Teplicích nad Metují přibližně 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 56,04 km².
Historie
Předchůdcem dnešního města v době raného středověku byla osada sloužící jako podpůrné místo pro nově vzniklé hrady Střmen a Skály. V písemných pramenech se Teplice nad Metují poprvé objevují v roce 1362. Do konfirmačních kníh je zanesl první arcibiskup Arnošt z Pardubic. Ze záznamů se dozvídáme, že obec tehdy patřila Tasovi z Rýzmburku. Po zboření hradu Střmen se správa nad zdejším panstvím přenesla na nedalekou tvrz, ležící nad obchodní stezkou z Trutnova do Broumova. V 90. letech 16. století dal Václav Bohdanecký z Hodkova tvrz zbořit a na jejím místě nechal vystavět jednopatrovou budovu zámku. Po smrti Václava Bohdanského byly v roce 1614 Teplice rozděleny na Horní a Dolní.
Mezi významné majitele Horních Teplic v období novověku patřil Jan Petr Straka z Nedabylic, který odkázal veškerý svůj majetek nadaci na zřízení a vydržování akademie, určené k výchově dětí chudé české šlechty. Z nadace byl později postaven i palác, tzv. Strakova akademie, kde v současnosti sídlí Úřáda vlády. V roce 1848 se Teplice nad Metují staly svobodnou obcí a z pasntví Horní a Dolní Teplice pouhé velkostatky. V roce 1880 je zakoupil továrník Bedřich Faltis. Na počátku minulého století pak Teplice nad Metují výrazně změnily svůj vzhled. Novou dominantou města se stala budova školy a v letech 1907 – 1909 byla postavena železniční trať.
Co je k vidění
V budově renesančního Horního zámku (vybudovaného v roce 1599) sídlí v současné době městská radnice. Dolní zámek byl v roce 1664 vystavěn v barokním slohu. Na místě dřevěného kostela byl v roce 1724 vystavěn kostel sv. Vavřince, ve kterém se dochovalo původní dřevněné vybavení. Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Kamenci byl postaven v roce 1754. Na Bukové hoře byl v roce 2002 vztyčen Kříž smíření, odkazující na památku 23 českých Němců zastřelených v roce 1945.
Zajímavost
Severozápadním směrem od města můžeme navštívit zříceninu skalního hradu Střmen. Základní prohlídkový okruh ve skalním městě je přibližně 6 kilometrů dlouhý.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3267 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz