Svitavy
Svitavy
Město Svitavy.Svitavy leží ve východních Čechách, v Pardubickém kraji. Nacházejí se v jihovýchodním výběžku České tabule, který však už zasahuje do povodí Moravy. Městem protéká stejnojmenná řeka Svitav. Poloha města mezi Českomoravskou vysočinou a předhůřím Orlických hor činí ze Svitav atraktivní místo pro aktivní turistiku a cykloturistiku. V současné době zde žije přibližně 17 tisíc obyvatel a…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Svitavy
- Obec
- Svitavy
Fotogalerie k článku
Město Svitavy.
Svitavy leží ve východních Čechách, v Pardubickém kraji. Nacházejí se v jihovýchodním výběžku České tabule, který však už zasahuje do povodí Moravy. Městem protéká stejnojmenná řeka Svitav. Poloha města mezi Českomoravskou vysočinou a předhůřím Orlických hor činí ze Svitav atraktivní místo pro aktivní turistiku a cykloturistiku. V současné době zde žije přibližně 17 tisíc obyvatel a katastrální výměru má město 31,33 km².
Historie Svitav.
Na samé hranici mezi Čechami a Moravou se rozkládá město Svitavy, které získalo svůj název podle řeky Svitavy. Okolo roku 1167 zde premonstráti z Litomyšle založili trhovou osadu a vystavěli kostel sv. Jiljí. O sto let později pak do zdejších lesů dorazili němečtí osadníci, vyslaní olomouckým biskupem Brunem ze Schauenberka. I oni zde založili vlastní osadu a postavili kostel zasvěcený Panně Marii. Vzniklý spor o území se urovnal v roce 1256, kdy byly mezi oběma stranami jasně vytyčeny hranice. V průběhu doby ovšem původní Svitavy s německou vší splynuly a nové Svitavy pak po staletí spravovali Olomoučtí. Biskup Bruno je pak povýšil dokonce na město.
Významným rokem pro budoucnost Svitav se stal rok 1389, kdy město obepnuly mohutné hradby. Jejich význam se projevil již během husitských válek, kdy jejich ochrany využívala i biskupská kapitula z Litomyšle. Přesto se město nakonec neubránilo a roku 1424 byly Svitavy dobyty a vydrancovány vojsky zdivočelých husitů.
16. století přineslo do Svitav opět prosperitu. Dařilo se řemeslům, na náměstí vyrostly kamenné domy a jejich renesanční podloubí dodnes nechává vzpomenou na atmosféru tehdejší doby. Těžkou ranou pro celou zemi, Svitavy nevyjímaje, byla třicetiletá válka. Po jejím skončení zůstaly Svitavy pusté a vylidněné. K tomu se přidaly epidemie moru a cholery, na které do dnešních dnů uchovává vzpomínku morový sloup z roku 1703.
Činorodá aktivita místních řemeslníků přinesla městu opětnou prosperitu, kterou ovšem utlumil rozsáhlý požár z roku 1781. Ten zničil tři stovky domů a poškodil radnici i kostel Navštívení Panny Marie. Období obnovy se střídalo s dobou těžkých ztrát během napoleonských válek, či prusko-rakouské války. Roku 1866 zde vyjednával pruský král Vilém podmínky příměří s Rakušany.
Po celou dobu existence města v něm docházelo k národnostních třenicím mezi Němci a Čechy. Svitavy se roku 1938 dokonce staly součástí Velkoněmecké říše a definitivně v nich převládlo české obyvatelstvo až po skončení II. světové války a následném odsunu německého obyvatelstva.Odsun byl rozhodnutím Postupimské konference za podíl Sudetských Němsů na rozpoutání II.světové války.
Co je ve Svitavách k vidění.
Pro návštěvníka nabízí město mnoho pozoruhodných pamětihodností. Je to především impozantní knihovna obsahující více než 25 tisíc svazků, kterou v roce 1892 věnoval městu jeho rodák Valentin Oswald Ottentik. Kromě knihovny stojí za návštěvu obnovené kostely sv. Jiljí a Navštívení Panny Marie, romantický hřbitov či výrazné renesanční domy a barokní sochy na malebném náměstí.
Zajímavost Svitav.
Po celé léto zde probíhají kulturní Svitavské letní slavnosti, které překračují hranice Pardubického kraje..
V roce 1908 se zde narodil Oskar Schindler, který prý během války zachránil na 1200 lidských životů před smrtí v koncentračních táborech.
Mnoho zajímavosti najdeme i v blizkosti Svitav. Například v Moravské Třebové a řadě dalších míst.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3764 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz