Sušice
Sušice
Město Sušice leží v Plzeňském kraji, ve Svatoborské vrchovině. Kdysi královské město se rozprostírá po obou březích řeky Otavy, žije zde něco přes 11 500 obyvatel a katastrální výměru má 45,63 km². Díky poloze v předhůří Šumavy se Sušici přezdívá "Brána Šumavy". Blízké okolí láká návštěvníky k pěší turistice, cykloturistice, vodní turistice a hipoturistice…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Klatovy
- Obec
- Sušice
Fotogalerie k článku
Město Sušice leží v Plzeňském kraji, ve Svatoborské vrchovině. Kdysi královské město se rozprostírá po obou březích řeky Otavy, žije zde něco přes 11 500 obyvatel a katastrální výměru má 45,63 km². Díky poloze v předhůří Šumavy se Sušici přezdívá "Brána Šumavy". Blízké okolí láká návštěvníky k pěší turistice, cykloturistice, vodní turistice a hipoturistice.
Historie
Nejstarší důkazy o osídlení místního prostoru pocházejí až z doby halštatské. Po příchodu Slovanů vzniklo v místech dnešního město slovanské pohřebiště. Samotné založení města se datuje do roku 1273. Stalo se tak přičiněním Přemysla Otakara II., který ze Sušice učinil správní centrum okolního kraje. Přeměna Sušice v klasické středověké město byla zakončena v roce 1322, kdy ji nechal Jan Lucemburský obehnat silnými hradbami. Původní osada proslula rýžováním zlata na písčitých výspách řeky Otavy.
Sušice v závěru 14. století podporovala vládnoucího krále Václava IV., v jeho boji proti šlechtě. Po smrti Jana Husa se pak stala neochvějnou jistotou husitů. K podřízení zemské jednotě se odhodlala po definitivní porážce husité v bitvě u Lipan (1434).
Díky obchodu s Bavorskem zaznamenala Sušice významný hospodářský růst v 16. století. Hlavními obchodními artefakty byla sůl, obilí a slad. Měšťané si mohli dovolit nákladnou přestavbu vlastních domů i veřejných budov. Právě v této době vzniká nádherná renesanční radnice či budova nynějšího muzea s mohutným atikovým štítem.
Válečné běsnění, protireformační hnutí, hlad a požáry, to všechno postihlo obyvatele Sušice s nesmírnou intenzitou v průběhu 17. a 18. století. O poznání lépe se pak městu i jeho obyvatelům dařilo během 19. století, kdy došlo k opětovnému rozkvětu. Celosvětovou popularitu zajistil městu především Vojtěch Scheinost, který zde v roce 1839 zavedl výrobu fosforových zápalek. Kromě obchodu se zápalkami se slibně rozvíjel i kožedělný či těžební průmysl.
V současnosti Sušici nadále proslavuje výroba zápalek v podniku Solo a město je kulturním a hospodářským centrem jižní části klatovského okresu.
Co je k vidění
Návštěvník může ve městě obdivovat arciděkanský kostel sv. Václava, postavený již v polovině 14. století. Skvostem je pak budova radnice, která byla opravena po rozsáhlém požáru v roce 1707. Krásný výhled do širokého okolí zajišťuje rozhledna na zalesněném vrchu Svatobor. Cesta k rozhledně vede po červené značce ze sušického náměstí a cesta trvá přibližně 30 min.
Sušice je také jedním z východisek do oblasti centrální Šumavy, která nabízí nepřeberné množství variant výletů. Pro přírodu obdivujícího turistu čeká prostředí plné rašelinišť, jezer, romantických údolí, vodních toků, šumavských plání, hlubokých lesů a to všechno na čerstvém a zdravém vzduchu.
Zajímavost
Na konci května se na počest zahájení turistické sezóny koná dvoudenní akce – Den Sušice. Jedná se o přehlídku zájmové činnosti dětí i dospělých z města i okolí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1956 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz