Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Šumperk

Šumperk

Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, chráněné od severu masívem jesenických hřebenů. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy. Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za „Bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku. (www.sumperk.cz)

Adresa a kontaktní informace

Email informačního centra Šumperk
ic@sumperk.cz
Web
www.infosumperk.cz
Tel
+420 58 3 2 14 000

Fotogalerie k článku

Město Šumperk.

Městu Šumperk v Olomouckém kraji se pro jeho výhodnou polohu na křižovatce různých cest a železničních tratí vedoucích do Jeseníků, od dávných časů přezdívá "Brána Jeseníků". V současné době zabírá rozlohu přibližně 27,91 km2 a žije v něm okolo 26 tisíc obyvatel. Rozkládá se v malebném údolí řeky Desné. Šumperk je politickým, správním a hospodářským centrem severozápadní Moravy, a i proto v něm návštěvník může naleznout desítky aktivit zpříjemňující mu chvíle volného času či přinášející mu poučení.

Historie Šumperka.

Ačkoliv neznáme přesné datum založení města Šumperk, můžeme ho předpokládat někde mezi lety 1269 až 1276. Spadá tak do období tzv. velké kolonizace. Šumperk od počátku sloužil jako správní centrum celé oblasti, kde se těžily drahé kovy. Rostoucí bohatství města tak pramenilo především z těžby, kterou později nahradila bohatá řemeslnická činnost. Po celé 14. a 15. století však byl Šumperk bržděn v mohutnějším rozvoji, neboť město bylo takřka nepřetržitě zastavováno nejvýznamnějším českým a moravským šlechtickým rodům. Jejich zástupcům záleželo především na dosažení co největšího objemu městských daní. Ve vlastnění Šumperka se prostřídaly rody pánů z Lipé, Trčků či Žerotínů.

Nejvýznamnější událost v historii města přinesl rok 1490, konkrétně 4. června. Na tzv. Šumperském sněmu byla podpořena a následně odsouhlasena kandidatura Vladislava Jagellonského na český trůn. V této době již ve městě kvete řemeslná výroba (díky dlouholeté tradici pěstování lnu, především soukenictví a plátenictví). S počátkem 16. století získali město Žerotínové a zasloužili se o jeho náležité zvelebení. Původní hrad byl přebudován v renesanční zámek, opraveny byli klášter i kostel a město bylo obehnáno hradbami. Brzy také přešlo pod správu královské komory.

Období prosperity skončilo porážkou stavovských vojsk při bitvě na Bílé hoře. Šumperk upadl do lichtenštejnského poddanství a byl tvrdě rekatolizován. Po skončení třicetileté války město v roce 1669 zcela vyhořelo a oheň působil ničivě i při čarodějnických procesech, při kterých zemřelo 25 lidí. Ničivou katastrofou pak byla epidemie moru v letech 1714-1715, která zahubila na 180 obyvatel a město hospodářsky zcela vyčerpala.

Druhá polovina 18. století přinesla Šumperku zpět hospodářskou prosperitu. Rozvíjela se především výroba lněných a pololněných látek. V roce 1763 byla založena vídeňských obchodníkem J.E. Klapperothem první manufaktura na výrobu tripu a manšestru v habsburské monarchii. V století 19. pak textilní průmysl zcela ovládal hospodářství města a to rychle bohatlo. Významní podnikatelé si zde nechávali budovat honosné paláce po vzoru Vídně. Proto se Šumperk někdy označuje jako "Malá Vídeň". 20. století zavalilo Šumperk prefabrikovanou výstavbou. Pustnoucí historické jádro města bylo renovováno až po sametové revoluci v roce 1989.

Co je v Šumperku k vidění.

Poměrně zachovalé historické centrum města, bylo prohlášeno v roce 1992 za Městskou památkovou zónu Šumperk. K místním skvostům patří radnice, Vlastivědné muzeum, klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, Geschaderův dům, kostel sv. Jana Křtitele či zbytky městských hradeb. Pro milovníky přírody jistě stojí za zmínku nedaleký Ranč Viktoria Šumperk Temenice, kde si lze objednat projížďky na koních. Nedaleko od města se pak nachází Veterán muzeum a Zoo park Rapotín.

Zajímavost Šumperka.

Několik kilometrů za Šumperkem byla v roce 1997 slavnostně otevřena Rozhledna na Háji, která tvoří významnou dominantu jihozápadního horizontu města a pro nádherný výhled je vyhledávaným turistickým cílem.

Šumperk současnost

Město je nejdůležitějším hospodářským, správním a kulturním centrem severozápadní Moravy. Nákladná obnova památek, obytných domů a ulic v posledních letech výrazně změnila zanedbanou historickou část Šumperka a vrátila sem plnohodnotný městský život. Bohatou historii města dokumentuje řada památek. Ty nejvýznamnější se nacházejí zejména v historickém jádru města, které bylo v roce 1991 prohlášeno Ministerstvem kultury městskou památkovou zónou. Historické jádro nese stále všechny znaky středověkého urbanismu, dochovaly se i zbytky středověkých hradeb. K dominantám patří bývalý barokně a klasicistně přestavěný dominikánský klášter (dnes zdravotní škola) s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie (po rozsáhlé rekonstrukci je zpřístupněn veřejnosti), barokní kostel sv. J. Křtitele s částečně dochovaným gotickým jádrem a bývalý značně stavebně upravený zámek. Jedním z nejstarších domů ve městě je tzv. Geschaderův dům s pozdně barokní fasádou a arkádovým ochozem. Historické jádro dotváří řada barokních soch, zejména mariánský sloup z r. 1720. Bývalé předměstí, které obepíná historické jádro, zdobí řada architektonických skvostů z 2. pol. 19. a první pol. 20. stol. Veřejné budovy a obytné paláce šumperských podnikatelů navrhovali přední vídeňští architekti jako bratři Drexlerové (dnes Obchodní akademie a Základní umělecká škola),  K. Mayereder (palác G. Svobody č. 6) aj. Své dílo zde zanechal i slavný Theofil von Hansen jedná se o zahradní vilu Čsl armády č. 1. Z meziválečného období je mj. obdivována vila arch. V. Hartiga, Čsl. armády č. 17 a budova pošty s pozoruhodnou kýlovou střechou od arch. A. Wiesnera.

Pro návštěvníky města

S historií města, nejvýznamnějšími památkami a dalšími zajímavostmi se můžete seznámit při některé ze tří průvodcovaných procházek městem, které provozuje v průběhu letní sezóny město Šumperk. Prohlídkový okruh "Procházka ze 13. do 21. století" je zaměřen na historické jádro města, během okruhu "Kde v Šumperku žily čarodějnice" si připomenete hrůzy čarodějnických procesů a milovníci architektury si přijdou na své při prohlídce s názvem "Zrození "Malé Vídně", architektura 19. s počátku 20. století". Na místní radnici je veřejnosti zpřístupněn za doprovodu průvodce ochoz radniční věže, na kterém je umístěný dalekohled. Za pěkného počasí se návštěvníkům naskytne neopakovatelný pohled na hřebeny Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Praděd. Velkým lákadlem je bezesporu stálá expozice Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě, která využívá moderní průvodcovský sytém guidePORT.

Šumperk je kulturním centrem regionu, jeho chloubou je profesionální divadelní scéna, Vlastivědné muzeum i celoroční kulturní kalendář, jehož stěžejní akce svým významem dávno překročily hranice města a mnohdy i státu. Namátkou můžeme jmenovat Mezinárodní folklórní festival, festival Divadlo v parku, historické Slavnosti města Šumperka, bluesový festival Blues Alive Šumperk, Klášterní hudební slavnosti, adventní koncerty, cyklus koncertů Klasika Viva, aj. V historické budově Vlastivědného muzea v Šumperku je zpřístupněna stálá expozice "Příroda a dějiny severozápadní Moravy", celoročně se obměňují také tématické výstavy. K aktivnímu odpočinku láká například krytý plavecký bazén, venkovní koupaliště, fitcentra, minigolf, tenisové kurty, sportovní střelnice nebo projížďka na koních. Pro milovníky pěší turistiky je Šumperk ideálním výchozím místem nejen pro výlety do bezprostředního okolí, například na rozhlednu Háj, ale i pro náročné túry po hřebenech Hrubého Jeseníku. Na své si přijdou i cyklisté, neboť městem vede naučná čarodějnická cyklotrasa a dobrodružství můžete zažít i během vyhlídkových letů.

Okolí Šumperka

V okolí Šumperka je řada zajímavých památek a výletních míst, mj. žerotínský zámek, ruční papírna a nejstarší moravské lázně ve Velkých Losinách, dřevěné kostely v Maršíkově a Žárové, zbytky bludovského hradu a Nového hradu u Hanušovic, poutní kostel Božího těla u Hrabenova, kostel v Kopřivné, přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně aj.

Kontakty pro prohlídky města, rozhled z radniční věže a expozici Čarodějnické procesy výše. 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční Farmářský a řemeslný trh 20…

15.12.2024 - 15.12.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na Vánoční farmářské a řemeslné trhy v Úsově.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete