Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Studénka

Studénka

Město Studénka leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 25 km severovýchodním směrem od okresního města Nového Jičína. Jedná se o nejmladší město tohoto kraje, které se rozkládá v rovinaté oblasti s dostatkem lesů, luk a rybníků. Vzniklo spojením obcí Bučovice a Studénka v roce 1959. Protéká tudy řeka Odra a katastr obce zasahuje na obě strany historické moravsko-slezské zemské hranice. V minulos…

Adresa a kontaktní informace

Město Studénka leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 25 km severovýchodním směrem od okresního města Nového Jičína. Jedná se o nejmladší město tohoto kraje, které se rozkládá v rovinaté oblasti s dostatkem lesů, luk a rybníků. Vzniklo spojením obcí Bučovice a Studénka v roce 1959. Protéká tudy řeka Odra a katastr obce zasahuje na obě strany historické moravsko-slezské zemské hranice. V minulosti se Studénka dostala do širšího povědomí především díky dnes již neexistujícímu podniku Vagónka. Jeho činnost do dnešních dnů připomíná známé Vagonářské muzeum. Zdejší oblast Poodří každoročně přiláká velké množství vyznavačů pěší i cykloturistiky. V současné době žije ve Studénce více než 10 000 obyvatel na území o katastrální výměře 30,9 km².

Historie

V písemných pramenech je Studénka poprvé připomínána k roku 1436, ovšem její existenci můžeme předpokládat již mnohem dříve. Nejstarším známým majitelem byl Čeněk z Tvorkova. Do poloviny 16. století se v držení obce vystřídali páni z Fulštejna, Pražmové z Bílkova či páni Třebíčtí.

Po rozsáhlých konfiskacích šlechtického majetku v důsledku porážky stavovského povstání v roce 1620 se Studénka dostala do držení Václava z Vrbna, který ji připojil ke svému fulneckému panství. Přesto byla Studénka do zemských desek zapsána jako samostatný rytířský statek. V průběhu 18. století zakoupili obec Gottfried Emanuel a Jan Václav z Mönnichu. Během 19. století připadla Studénka k soudnímu okresu Klímkovice a k politickému okresu Opava. K rozvoji průmyslu přispělo otevření železniční trati ze Studénky do Štramberka a ze Studénky do Bílovce. V roce 1914 pak byla založena Studénko-štramberská vápenka, která fungovala až do roku 1962.

Co je k vidění

Nejcennějšími památkami ve Studénce jsou objekty nového i starého zámku. Komplex nového zámku vznikl v druhé polovině 19. století a v současné době je určen ke komerčním účelům. Sídlí zde Vagonářské muzeum a městská knihovna. Z církevních staveb upozorňujeme na barokní kostel Všech svatých, kde se nachází oltářní obrazy J. G. Frommela. Za návštěvu jistě stojí i novobarokní kostel sv. Bartoloměje. Mezi další zajímavé objekty patří zámek v Nové Horce, zámecká brána či kaple sv. Anny. Z kulturních akcí upozorňujeme na vystoupení tamburašského souboru Brač, který má více než devadesátiletou tradici.

Zajímavost

Nejzajímavější místa v Poodří zpřístupňuje pro zájemce naučná stezka Kotvice, která začíná u Pasečného mostu ve Studénce a u mlýna v Nové Horce.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 – St…

27.11.2024 - 27.11.2024
Náměstí republiky

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Studénky

Prvoadventní zastavení ve Fulneku 2…

29.11.2024 - 01.12.2024
Fulnek

Přijďte se vánočně naladit o prvním adventním čase do Fulneku - malebného městečka J. A. Komenského, které leží na…

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Pří…

30.11.2024 - 30.11.2024
Příbor

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Příbora.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete