Stráž pod Ralskem
Stráž pod Ralskem
Město Stráž pod Ralskem leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, v údolí řeky Ploučnice. Nad městem se vypínají vrchy Ralsko a Hamerský Špičák. Vývoj města byl po dlouhá staletí spojen s osudy hradu Vartenberka. Zřícenina tohoto hradu stojí právě na Ralsku. Jedná se o nevelké město, které je vyhledávaným rekreačním centrem. U východního a severního okraje města je vybudována soust…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Liberecký kraj
- Okres
- Česká Lípa
- Obec
- Stráž pod Ralskem
Fotogalerie k článku
Město Stráž pod Ralskem leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, v údolí řeky Ploučnice. Nad městem se vypínají vrchy Ralsko a Hamerský Špičák. Vývoj města byl po dlouhá staletí spojen s osudy hradu Vartenberka. Zřícenina tohoto hradu stojí právě na Ralsku. Jedná se o nevelké město, které je vyhledávaným rekreačním centrem. U východního a severního okraje města je vybudována soustava několika rybníků. Horecký rybník je v letních měsících hojně navštěvován milovníky plavání a lenošení u vody. Jižním směrem od Stráže je oblast rozlehlých lesů, které dříve sloužily jako vojenský prostor. V okolí Stráže se po několik desítek let těžil uran. Najdeme zde i věznici či renesanční zámek. Historii města každoročně připomínají Vartenberské slavnosti. V současné době žije ve Stráži pod Ralskem více než 4 200 obyvatel na území o katastrální výměře 21,58 km².
Historie
Městečko Stráž pod Ralskem vzniklo v druhé polovině 13. století v podhradí nově založeného Vartenberku. I německý název byl odvozen od mateřského hradu (Warte auf Berge – Stráž na vrchu). Sídlili zde zástupci slavného rodu Vartenberků, kteří přídomek odvozovali právě od jména hradu. V písemných pramenech se Stráž poprvé objevuje v roce 1281. O dva roky později je v listině Václava II. zmiňováno starobylé sídliště Stráž.
Během husitských válek se ukázal klíčový význam hradu i podhradí. Husité jej z obavy před císařem Zikmundem v roce 1426 obsadili. V 15. století město disponovalo právem hrdelního soudu. Nejvíce práce měl soud se zločiny, kteří přepadávali putující kupce na cestě z Čech do Lužice. Císař Rudolf II. udělil na konci 16. století městu znak, kterému dominovala slunečnice. V té samé době se novými majiteli Stráže stali Hyršpergárové, kteří vystřídali Vartenberky. Ti se zasloužili o přestavbu středověkého hradu na renesanční zámek. Slibný rozvoj města přibrzdila třicetiletá válka, po jejímž konci byla Stráži odebrána většina privilegií. V novověkých dějinách Stráže došlo k postupnému rozvoji městských řemesel i obchodu. V 19. století se město proměnilo ve vyhledávanou rekreační oblast. Největším lákadlem byla oblast okolo Hamerského a Horeckého rybníka. Po skončení druhé světové války došlo k výraznému odlivu obyvatel v důsledku odsunu německé menšiny.
Co je k vidění
Zřetelnou dominantou města je renesanční zámek Wartenberk, který vznikl přeměnou středověkého hradu v roce 1563. K nedaleké kapli svatého Josefa vede romantická alej. Nejvýznačnější sakrální stavbou ve městě je barokní kostel svatého Zikmunda, postavený v první polovině 18. století. V dolní části náměstí stojí morový sloup se sochou Panny Marie.
Zajímavost
Vydá-li se návštěvník Stráže jihozápadním směrem od města, narazí na Průrvu Polučnice, která představuje 150 metrů dlouhou soutěsku řeky Ploučnice přecházející v umělý tunel.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2823 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz