Strakonice
Strakonice
Město Strakonice.Okresní město Strakonice leží v severozápadní části Jihočeského kraje, na soutoku řek Volyňky a Otavy. Jejich rozloha je 3 486 ha a počet obyvatel je přibližně 24 tisíc. Město s bohatou historií, která se zapsala výrazně i na jeho dnešním vzhledu je orientováno na textilní, strojírenský a pivovarnický průmysl a nachází se 59 km od Českých Budějovic a 115 km od Prahy.Historie Stra…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Strakonice
- Obec
- Strakonice
Fotogalerie k článku
Město Strakonice.
Okresní město Strakonice leží v severozápadní části Jihočeského kraje, na soutoku řek Volyňky a Otavy. Jejich rozloha je 3 486 ha a počet obyvatel je přibližně 24 tisíc. Město s bohatou historií, která se zapsala výrazně i na jeho dnešním vzhledu je orientováno na textilní, strojírenský a pivovarnický průmysl a nachází se 59 km od Českých Budějovic a 115 km od Prahy.
Historie Strakonic.
Původně se na území dnešních Strakonic rozkládaly čtyři malé vesničky – Strakonice, Bezděkov, Žabokrty a Lom. Ty se postupně rozrůstaly, až došlo ve 12. století k jejich spojení v jeden městský celek. Dějiny města Strakonic jsou pak neodmyslitelně spojeny s osudy místního hradu, který byl zbudován zásluhou šlechtického rodu Bavorů v první polovině 13. století. Z této doby také existují první písemné zprávy o Strakonicích.
Důležitou událost pro budoucnost celého města přinesl rok 1243, kdy Bavoři darovali část hradu řádu maltézských rytířů. Tímto letopočtem tak započala přes sedm set let dlouhá etapa jejich místního působení. Bavorská střela a maltézský kříž – znaky bavorů a johanitů – jsou také základními prvky dnešního praporu města. Od počátku 15. století pak přešel hrad ve výhradní vlastnictví johanitů a proběhli na něm během příštích staletí desítky architektonických úprav.
Strakonice se po celou dobu své existence nikdy nestaly královským městem, ale zůstali městem poddanským, což se projevuje zřetelně i v jejich zástavbě, kde se těžko hledají pravidelné ulice. Největšího rozkvětu město dosáhlo za vlády Bavora II, který byl velkým oblíbencem krále Přemysla Otakara II. Zpustošení celého města i hradu přinesla třicetiletá válka, kdy bylo město vydrancováno a nevyhnulo se též několika požárům.
Od počátku 18. století se stále více prosazovalo textilní zaměření průmyslu ve Strakonicích. Vznikají cech krejčovský, cech soukenický a roku 1716 i cech punčochářů. Od počátku 19. století se zde vyrábí pokrývka hlavy zvaná féza, kterou nosí lidé v islámských zemích. Mezi další významné odvětví průmyslu patří výroba známých motocyklů, či vaření pozoruhodného piva s názvem Nektar (místní měšťanský pivovar byl založen roku 1649).
Co je ve Strakonicích k vidění.
Návštěvník by si zajisté neměl nechat ujít dominantu Strakonic, kterou je strakonický hrad s bohatou historií. I díky ní byl v roce 1995 prohlášen za národní kulturní památku.
Uvnitř zajímavého historického jádra města, uprostřed Palackého náměstí se nachází barokní mariánský sloup, postavený v druhé polovině 18. století. K návštěvě též vybízí nádherný renesanční kostel sv. Markéty z 16. století, či poutní místo – kostel Panny Marie.
Zajímavost Strakonic.
Ve Strakonicích se nachází replika brány pravěké svatyně Stonehenge, kterou si zde pro ověřování svých teorií postavil místní rodák ing. Pavel Pavel.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1657 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz