Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Štětí

Štětí

Město Štětí leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, přibližně 50 kilometrů severním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na pravém břehu řeky Labe a je obklopeno svahy západního okraje Dubské plošiny. Nejvyšší dominantou okolí je vrch Špičák a můžeme zde nalézt množství zvětralých čedičových kuliček. V okolní chráněné krajinné oblasti Radou je zvýšený výskyt chrán…

Adresa a kontaktní informace

Město Štětí leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, přibližně 50 kilometrů severním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na pravém břehu řeky Labe a je obklopeno svahy západního okraje Dubské plošiny. Nejvyšší dominantou okolí je vrch Špičák a můžeme zde nalézt množství zvětralých čedičových kuliček. V okolní chráněné krajinné oblasti Radou je zvýšený výskyt chráněného vstavače vojenského. Velkou část města tvoří tovární komplex papírenského závodu. Ve Štětí se nachází komplex sportovních stadionů pro kopanou, tenis či házenou. Na břehu Labe je zajímavý areál pro veslaře a kanoisty. Pro vodáky je připraven i umělý veslařský kanál Račice, nacházející se zhruba dva kilometry od města. Do katastru města patří i dalších devět integrovaných obcí. Z kulturních akcí upozorňujeme na tradiční Štětský jarmark, konající se zde každý podzim. V současné době žije ve městě více než 10 000 obyvatel na území o katastrální výměře 53,85 km².

Historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší krajiny již v době třetího tisíciletí před naším letopočtem. Historie obce předcházející dnešnímu městu počíná ve 13. století. Již kronikář Hájek z Libočan informuje o rozsáhlé povodni, která zaskočila zdejší obyvatele na počátku 13. století. Písemné listiny potvrzují existenci města poprvé v roce 1312.

K povýšení na město došlo zřejmě na počátku 16. století. Z této doby pocházejí i městská pečeť a znak. Označení Štětí se poprvé objevuje v roce 1572. V téže době byla vystavena renesanční radnice. Po skončení třicetileté války došlo k výraznému přísunu německého obyvatelstva a národností charakter Štětí se pozměnil. Převážná většina obyvatel se živila zemědělstvím a obchodem. Až na konci 16. století se počala rozvíjet řemeslná výroba a zakládány byly i cechy. V 90. letech 18. století byl nejrozšířenějším cechem ten punčochářský. Zásadní změnu do života zdejších obyvatel přineslo založení velké papírny a celulózky v druhé polovině 20. století. Zdejší papírna patřila v té době k největším ve střední Evropě. V 90. letech minulého století bylo vystavěno centrální náměstí, které alespoň částečně kompenzuje nevábný vzhled Štětí, ovlivněný bytovou výstavbou betonových sídlišť.

Co je k vidění

Dominantou města je barokní kostel svatého Šimona a Judy, pocházející z konce 18. století. Uvnitř kostela se nachází dřevěný oltář ze 16. století a nástěnné malby od J. Kramolína. Společně se stavbou papíren vznikl i moderní most mezi Štětím a Hněvicemi přes řeku Labe. Rybáři rádi využívají blízký poloostrov, který ještě spadá do katastru Štětí. Renesanční radnice pochází ze 16. století.

Zajímavost

Kulturní život ve Štětí je neodmyslitelně spojen i s festivalem dechových orchestrů (FEDO), který se koná v pravidelných dvouletých intervalech.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 28. prosinec

Dnes má svátek Bohumila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete