Staré Město
Staré Město
Staré Město leží ve Zlínském kraji, v těsné blízkosti okresního města Uherské Hradiště. Až do roku 1990 bylo Staré Město místní částí Uherského Hradiště a poté se stalo samostatnou obcí. Statut města byl Starému Městu udělen v roce 1997. Hranici mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem tvoří tok řeky Moravy. Starým Městem ještě protéká říčka Salaška. Z geologického hlediska leží v tzv. vídeňské pá…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Uherské Hradiště
- Obec
- Staré Město
Staré Město leží ve Zlínském kraji, v těsné blízkosti okresního města Uherské Hradiště. Až do roku 1990 bylo Staré Město místní částí Uherského Hradiště a poté se stalo samostatnou obcí. Statut města byl Starému Městu udělen v roce 1997. Hranici mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem tvoří tok řeky Moravy. Starým Městem ještě protéká říčka Salaška. Z geologického hlediska leží v tzv. vídeňské pánvi obklopené pahorkatinami a vrchovinami pásma Západních Karpat. Navštívit Staré Město můžete buď po vlastní trase, vlakovým spojením z Břeclavi do Přerova či četnými autobusovými linkami. Město je vhodnou základnou pro turistiku do Chřibských hor. V současné době žije ve Starém městě necelých 7000 obyvatel na katastrální výměře 20,83 km².
Historie
V průběhu 8. a 9. století existovalo v oblasti dnešního města centrum tehdejší Velké Moravy, která představovala první organizovaný a centrálně řízený útvar na území Moravy. V roce 1141 se v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka poprvé objevuje označení osady Veligrad – Staré Město. V té době zde již existoval hrad, jehož význam však postupně upadal. Význam Starého Města vzrostl až na počátku 13. století, kdy byl v jeho blízkosti vystavěn cisterciácký klášter. Vybudována byla klášterní stavební huť, tržiště a fara při kostele sv. Víta. Po založení Uherského Hradiště byla přenesena většina práv ze Starého Města právě na Hradiště.
Úpadek velehradského kláštera během husitských válek umožnil, aby se Staré Město stalo zemskodeskovým majetkem Uherského Hradiště. Velký význam si pro Hradišťské měšťany udržovalo Staré Město bohatou zemědělskou produkcí a výnosnými svobodnými statky. Změnu hospodářské orientace města přineslo až 19. století, kdy byla zprovozněna Severní dráha císaře Ferdinanda. Ta spojila obec s Vídní a s průmyslovými oblastmi severní Moravy. Vedle zemědělství se začal rozvíjet i potravinářský průmysl, a to zvláště po založení cukrovaru v roce 1868. V roce 1909 byla dokončena výstavba nové budovy radnice a v roce 1925 byla založena továrna na výrobu barev Kirschner.
Co je k vidění
Oblast Starého Města patří k unikátním archeologickým nalezištím, a to díky k existenci dávného slovanského hradiště. Pro veřejnost je přístupná národní kulturní památka Špitálky, kde je možno obdivovat základy podélného kostela z 9. století. Významnou sakrální památkou je římskokatolický farní kostel sv. Michaela, který byl založen již na počátku 13. století. V interiéru kostela byly objeveny základy okrouhlé velkomoravské rotundy z 9. století. Zaujme i hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele. Z tipů na poučný výlet upozorňujeme nedaleký hrad Buchlov či zámek v Buchlovicích.
Zajímavost
Ze Starého Města lze spolu s dalšími tisícovkami poutníků navštívit posvátný Velehrad, ke kterému vede značená stezka.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5798 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz