Staré Hamry
Staré Hamry
Obec Staré Hamry leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek, po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice. Okolní krajinu utváří nádherná příroda chráněné krajinné oblasti Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se v údolí kolem horské řeky Ostravice. Obec i okolí jsou využívaným a vyhledávaným místem turistů, pro které je připravena řada horských chalup, penzionů a hotelů. K…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Frýdek-Místek
- Obec
- Staré Hamry
Fotogalerie k článku
Obec Staré Hamry leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek, po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice. Okolní krajinu utváří nádherná příroda chráněné krajinné oblasti Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se v údolí kolem horské řeky Ostravice. Obec i okolí jsou využívaným a vyhledávaným místem turistů, pro které je připravena řada horských chalup, penzionů a hotelů. K obci patří i horské osady a samoty (např.: Grúň, Bílý Kříž, Jamník, Řečice či Samčanka). Ke Starým Hamrům přiléhá vodní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro okolní města. Procházejí tudy značené turistické i cyklistické trasy, které zájemce zavedou na vrcholky horských hřebenů či do romantických zákoutí luk a pastvin. V zimních měsících se zde mohou realizovat i vyznavači lyžování či běhu na lyžích. K vyhledávaným cílům ve Starých Hamrech patří původní kostelíky a chalupy, které dotvářejí romantický ráz celé obce. V současné době žije ve Starých Hamrech přibližně 500 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 84,72 km².
Historie
Obec vznikla zřejmě v poslední fázi třicetileté války, o čemž nás informují zápisy v první dochované gruntovní knize. V roce 1638 zde hrabě Oppersdorf nechal vybudovat železný hamr poháněný vodou. Jednalo se v podstatě o první železárenský podnik na frýdeckém panství, do kterého se dodávala ruda, těžená v přilehlých Malenovicích. Na počátku 18. století zde žilo na čtyři desítky poddaných a již o sto let později to byl desetinásobek. Většinu obyvatel zaměstnávaly práce na těžbě železné rudy. K zásadnímu obratu v životě místních obyvatel došlo na přelomu 19. a 20. století, kdy zdejší krajinu objevili turisté z rozličných částí monarchie a začali ji využívat k relaxačním pobytům. Mezi nejznámější návštěvníky patří básník Petr Bezruč, který zde našel svůj "druhý domov". Se Starými Hamry bude již navždy spojena báseň Maryčka Magdonová, ke které básníka inspiroval okolní život a atmosféra Beskydska. V roce 1969 došlo k vybudování vodní nádrže Šance, která zatopila původní centrum obce a způsobila odchod přibližně poloviny obyvatel obce.
Co je k vidění
Ve druhé polovině 19. století byl v obci postaven pseudogotický kostel svatého Jindřicha. Nedaleko od zdejšího hřbitova najdeme pomník Maryčky Magdonové, který sloužil jako památka k připomenutí života a díla Petra Bezruče. Zaujme i dřevěný kostel Panny Marie, pocházející z roku 1887. Z mnoha přírodních zajímavostí v okolí upozorňujeme na přírodní rezervace Draplavý, Poledňana, Smrk či Podgruň. Krásnou vyhlídkou na panorama okolních kopců je z hřebenů vedoucích od Grúně k Bílému Kříži.
Zajímavost
Zajímavým zpestřením pro nejmenší je obrázková cesta Samčanka – Javořina, která místním dětem zpříjemňuje cestu do školy. Navazuje na ní naučná stezka "Javořina – Němčinka – Samčnka", otevřená v roce 2010.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6100 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz