Spálené Poříčí
Spálené Poříčí
Město Spálené Poříčí leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, přibližně 25 kilometrů jižním směrem od Plzně. Jedná se o centrum jižního Podbrdska, obklopené lesnatou krajinou u říčky Bradavy. Leží mězi dvěma přírodními parky (Kornatický potok a Brdy). V okolí Spáleného Poříčí byla vybudována soustava několika rybníků a něktěré z nich lze v letních měsících využít jako koupaliště. Z mnoha turis…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-jih
- Obec
- Spálené Poříčí
Město Spálené Poříčí leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, přibližně 25 kilometrů jižním směrem od Plzně. Jedná se o centrum jižního Podbrdska, obklopené lesnatou krajinou u říčky Bradavy. Leží mězi dvěma přírodními parky (Kornatický potok a Brdy). V okolí Spáleného Poříčí byla vybudována soustava několika rybníků a něktěré z nich lze v letních měsících využít jako koupaliště. Z mnoha turistických a cyklistických tras upozorňujeme na stezku Hvížďalka, která vede od východního okraje města. V posledních letech se zdejší obyvatelé přičinili o důkladnou renovaci mnoha historicky cenných památek a město si tím vysloužilo prestižní ocenění "Historické město České republiky roku 2003". Samotný střed města byl v roce 1992 prohlášen městskou památkovou zónou. V současné době žije ve Spáleném Poříčí přibližně 2 500 obyvatel na území o katastrální výměře 54,52 km².
Historie
Spálené Poříčí vzniklo zřejmě na počátku 13. století jako tržní vesnice, během kolonizace kraje pány z Rožmitálu. V roce 1239 prodal Budislav z Rožmitálu vesnici kladrubskému klášteru, který v této době významně rozšiřoval svůj majetek. Ve druhé polovině 14. století je však již jako majitelm obce uváděn Bohuslav ze Švamberka. Během dalších desetiletí se majitelé často střídali. Patřili mezi ně např.: Václav ze sv. Pole, Pešíkové z Komárova, Jindřich z Lipna, Petr z Nekmíře či Mikuláš z Dlouhé Vsi a Pokonic.
Na počátku 16. století získali poříčtí právo týdeního trhu a právo usazovat v městečku řemeslníky. Mezi nejvýznamnější vlastníky Pořící patřili v 16. století Roupovští. Za vlády Jana Horčice z Prostného zahájil svou činnost v obci panský pivovar, ovčín a železné hutě. Adam starší Vratislav z Mitrovic nechal na počátku 17. století ve Spáleném Poříčí přestavět původně středověkou tvrz na renesanční zámek. V roce 1620 však postihla městečko tragédie. Vojáci na příkaz generála Buquoye celé Poříčí zapálili. Kromě většiny domů a staveb byl zničen i městský archiv. Další rabování pak postihlo zdejší obyvatele na konci třicetileté války. K pozvednutí hospodářského života v Poříčí byli přizváni Židé. Do dnešních dnů se zachovala synagoga a židovský hřbitov. Od poloviny 18. století do konce druhé světové války pak patřilo městečko do správy kapituly svatého Víta v Praze.
Co je k vidění
Zřejmě nejvýznamnější městskou památkou je původně renesační zámek, který je ozdoben psaníčkovými sgrafity. Zámek byl zrekonstruován před několika lety a je částečně přístupný veřejnosti. Obklopuje jej malý parčík. Na náměstí Svobody pak stojí kostel sv. Mikuláše, jehož současná podoba pochází z roku 1882. Veřejnosti nepřístupná je pak budova děkanství na náměstí Svobody. Připomínkou působení J. Š. Baara ve městě je kamenná pamětní deska, umístěná nedaleko děkanství.
Zajímavost
Ze zajímavých výletů do okolní krajiny doporučujeme cestu na nejvyšší vrchol jižní části Brd – Třemšín, nacházející se přibližně 8 kilometrů vzdušnou čarou jihozápadním směrem od Rožmitálu pod Třemšínem.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2045 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz