Sobotka
Sobotka
Město Sobotka leží v Jičínském okrese a pro svou úžasnou polohu je často označováno jako vstupní brána do Českého ráje. Návštěvníky je vyhledávána jako rekreační i turistické centrum, a to i přesto, že zde žije jen přibližně 2 300 obyvatel, na katastrální výměře 19,31 km². Největším lákadlem je jistě zachovaná lidová architektura v podobě dřevěných roubených domů, která přispěla k prohlá…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Jičín
- Obec
- Sobotka
Fotogalerie k článku
Město Sobotka leží v Jičínském okrese a pro svou úžasnou polohu je často označováno jako vstupní brána do Českého ráje. Návštěvníky je vyhledávána jako rekreační i turistické centrum, a to i přesto, že zde žije jen přibližně 2 300 obyvatel, na katastrální výměře 19,31 km². Největším lákadlem je jistě zachovaná lidová architektura v podobě dřevěných roubených domů, která přispěla k prohlášení města jako chráněné památkové zóny.Historie
Město Sobotka je od počátku svých dějin propojeno s nedalekým hradem Kost, založeným údajně v 1. polovině 14. století Benešem z Vartmberka. To o Sobotce existuje první písemná zmínka datující se do roku 1318. Celé panství přešlo na počátku 15. století do vlastnictví katolického rodu Hasenburků, což v období blížících se husitských válek znamenalo velmi napjatou atmosféru, prokládanou neustálými konflikty. V roce 1497 vystřídal Hasenburky Jan ze Šelenberka a s ním přišlo do Sobotky období rozsáhlé výstavby. O rok později došlo k povýšení Sobotky na město a společně s tím i jeho obehnání městskými hradbami. Období rozkvětu pokračovalo i za Bibrštejnů a Lobkoviců. Vzpomínkou na tuto epochu je impozantní chrám Máří Magdalény, mísící v sobě prvky pozdní gotiky s renesancí. S jménem Felixe z Lobkovic je pak spojeno získání iluminovaného graduálu a monstrance, která je považována za největší cennost v Sobotce.
Nejslavnější období pro celé město přichází s rokem 1637, kdy celé panství kupuje Heřman Černín z Chudenic, příslušník vzdělaného a bohatého rodu. Jeho prasynovec Jan Humprecht si Sobotku velmi oblíbil a věnoval jí novou radnici. Pro svou krásnou manželku též vystavěl lovecký zámek, který ční jako výrazná dominanta při příjezdu do města. Ačkoliv byl zámek po dostavení zasažen bleskem, můžeme jeho krásnou siluetu obdivovat dodnes. Na konci 17. století stálo v Sobotce již na 130 domů. Především ty však postihl první z obrovských požárů, který zasáhl v město v roce 1710. Po něm následovalo ještě několik živelných katastrof tohoto typu a po celé 18. století tak byla Sobotka v ohnivém nebezpečí. Z této doby též pochází mariánský sloup, vztyčený uprostřed náměstí se sochami českých patronů.
Po celou dobu své existence zůstala Sobotka stranou velkého průmyslu, ačkoliv se v roce 1865 stala sídlem samosprávného okresu. Její půvab spočívá právě v napůl městském a napůl venkovském rázu, podtrženém řadou krásných lidových dřevených stavení. Na tom nic nezměnilo ani zavedení železnice, ke kterému došlo v roce 1905.
Co je k vidění
Ačkoliv je Sobotka poměrně malé město, nabízí návštěvníkům několik pozoruhodných památkových objektů. Kromě již zmiňované lidové architektury, jistě zaujme monumentální chrám sv. Máří Magdaleny, jenž se pyšní úžasnou barokní výzdobou. Nad městem pak ční zámek Humprecht a v nedalekém okolí pak přitahuje několik vycházkových tras. Tou nejznámější jistě bude cesta na nedaleký hrad Kost.
Zajímavost
Jako připomínka místního slavného rodáka Fráni Šrámka se v Sobotce každoročně v červenci koná tradiční literární festival Šrámkova Sobotka.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3173 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz