Soběslav
Soběslav
Soběslav je město v jižních Čechách, vzdálené přibližně 18 km jižně od Tábora a 7 km severně od Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na soutoku Lužnice a Černovického potoka, má katastrální výměru 20,00 km² a žije v něm něco přes 7 tisíc obyvatel. Je známé jako atraktivní místo pro turisty s řadou pozoruhodných kulturních památek, zasazené do nádherné krajiny s množstvím rozsáhlých lesů a ryb…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Tábor
- Obec
- Soběslav
Fotogalerie k článku
Soběslav je město v jižních Čechách, vzdálené přibližně 18 km jižně od Tábora a 7 km severně od Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na soutoku Lužnice a Černovického potoka, má katastrální výměru 20,00 km² a žije v něm něco přes 7 tisíc obyvatel. Je známé jako atraktivní místo pro turisty s řadou pozoruhodných kulturních památek, zasazené do nádherné krajiny s množstvím rozsáhlých lesů a rybníků.Historie
První písemná zmínka o Soběslavi pochází z roku 1293, kdy byla obec v majetku šlechtického rodu Rožmberků. Statutem města pak byla Soběslav obdařena v roce 1390, kdy obdržela od Jindřicha z Rožmberka i městská práva, např. právo na opevnění města.
O čtyři roky později zde byl internován po nějaký čas i král Václav IV., který byl zajmut částí nespokojené domácí šlechty. V období následujících husitský válek bylo město dvakrát vypáleno (nejdříve v roce 1421 na příkaz Jana Žižky a o 14 let později táborskými). Poničené hradby pak byly opraveny za války mezi králem Jiřím z Poděbrad a panskou zelenohorskou jednotou a v roce 1468 museli Rožmberkové město vydat Zdeňku ze Šternberka.
Jejich návrat do města proběhl v roce 1481, kdy bratři Vokovi z Rožmberka převzali Soběslav opět do plného vlastnictví a během 16. století se město stalo jedním z nejvýznamnějších center Rožmberského panství. Bylo tomu především pro jeho výhodnou polohu a pravidelnému konání trhů, které Soběslavi přinesly výraznou hospodářskou prosperitu.
Období úpadku započalo rokem 1598, kdy město zachvátil a výrazně poničil rozsáhlý požár. Úpadek pokračoval i za třicetileté války a k novému rozvoji města došlo až koncem 19. století, v souvislosti s vybudováním železniční dráhy, vedoucí z Prahy do Českých Budějovic.
Co je k vidění
Dlouhé panování rodu Rožmberků přineslo pro městu řadu neopomenutelných architektonických skvostů. K nim patří raně gotický kostel sv. Petra a Pavla z přelomu 15. a 16. století, poblíž něho se vypíná štíhlá, 68 metrů vysoká věž s cibulovitou, barokní bání.
Nádhernou stavbou a zřejmě nejvýznamnější městskou památkou je pak kostel sv. Víta, postavený na konci 14. století, který v průběhy dějin prošel mnoha úpravami a dodnes patří k nejkrásnějším památkám české gotiky z doby vlády Lucemburků.
Středověký Rožmberský hrad z druhé poloviny 14. století byl v 18. století přeměněn na pivovar a dnes je z v jeho jižní části kulturní dům.
Mezi další významné skvosty Soběslavi patří renesanční dům na náměstí, Rožmberský dům s dnešní výstavkou přírodovědných sbírek Táborska a Blat či stará radnice z konce 15. století.
V okolí Soběslavi najdeme překrásné ukázky lidových staveb, pro které se vžilo pojmenování selské baroko (např. Nedvědice, Debrník, Svinky, Záluží u Vlastiboře). Významným cílem v okolí je též obec Dírná se zámkem rodiny Wratislavů či nedaleký vodní zámek Červená Lhota.
Zajímavost
Na jihozápadním okraji města se nachází veřejné, vnitrostátní letiště.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1762 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz