Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Šluknov

Šluknov

Šluknov leží Děčínském okrese, v Ústeckém kraji. Jedná se o nejsevernější město České republiky, ležící ve středu Šluknovského výběžku, v rozlehlém údolí. Podél vodních toků jsou rozložena i ostatní města výběžku (např.: Jiříkov, Rumburk, Velký Šenov, Varnsdorf a další). Okolí města je obklopeno smrkovými lesy a kopcovitým terénem, s řadou pozoruhodných výhledů. V…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Šluknov

Fotogalerie k článku

Šluknov leží Děčínském okrese, v Ústeckém kraji. Jedná se o nejsevernější město České republiky, ležící ve středu Šluknovského výběžku, v rozlehlém údolí. Podél vodních toků jsou rozložena i ostatní města výběžku (např.: Jiříkov, Rumburk, Velký Šenov, Varnsdorf a další). Okolí města je obklopeno smrkovými lesy a kopcovitým terénem, s řadou pozoruhodných výhledů. Ve městě samotném je celá řada historických i architektonických památek. Na katastrální výměře 47.48 km² žije více než 5 500 obyvatel.

Historie

Osada předcházející dnešnímu města byla založena na solné stezce a první písemné záznamy o ní pocházejí z roku 1281. V roce 1359 pak byla povýšena na město. Až do roku 1571 byli vlastníky města páni Berkové z Dubé. Vystřídali jej šlechtici z rodu Šlejniců, kteří se zasloužili o výrazný rozvoj řemeslné výroby a započali i s těžbou mědi a stříbra. V průběhu třicetileté války bylo město opakovaně vypleněno a situace zdejších obyvatel byla více než kritická. Z frustrace z těžké životní situace pramenilo rozsáhlé selské povstání, které vypuklo v roce 1651. Další katastrofy v podobě rozsáhlých požárů a morové epidemie na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejničivější požár z roku 1838 poničil více než 180 obytných objektů a ve Šluknově musela proběhnout nová, rozsáhlá výstavba.

V 18. století se rozvíjel především textilní průmysl, který však na konci téhož století přesídlil do blízkých měst Rumburku a Varnsdorfu. Nedostatek pracovních příležitostí a stagnující zemědělská produkce těžce doléhala na hladovějící obyvatele, kteří se často srocovali k hladovým bouřím. Posledním majitelem města byl Ervín Leopold hrabě Nostic-Rieneck.
Před vypuknutím II. světové války byl Šluknov připojen referendem k nacistické Třetí Říši.

Co je k vidění

Nejvýznamnější památkou ve Šluknově je barokní kostel svatého Václava, který byl postaven v první polovině 18. století. V kostele se nachází náhrobní kámen Ernesta Olejnice, pocházející z poloviny 16. století. V současné době probíhá rekonstrukce zdejšího zámku, který byl v roce 1986 poničen rozsáhlým požárem. Na náměstí zaujme barokní sousoší Nejsvětější Trojice a klasicistní kašna, která byla vyrobena z jednoho kusu kamene v roce 1798. Vhodným tipem na výlet je návštěva zajímavého souboru lidové architektury s roubenými domy. K procházce vyzývají zvedající se vrcholky Šluknovské pahorkatiny a soustava rybníků, obklopující město.

Zajímavost

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit modrou turistickou trasu vedoucí ze Šluknova do Království, Jitrovníku a Jiříkova. Je dlouhá přibližně 10 km a vede přes zajímavé objekty v blízké okolí Šluknova.

Památky

Šluknovský zámek

Město Šluknov se může pyšnit novou dominantou, a to zrekonstruovaným renesančním zámkem. Po velkém požáru zámku v roce 1986 a následném dvacetiletém chátrání se městu podařilo to, v co již nikdo ani nedoufal – neprodat chátrající zámek některému z mnoha zájemců a krůček po krůčku ho postupně opravovat, získávat finanční dotace a nakonec celý zámek slavnostně otevřít. Stalo se tak poslední červnovou sobotu roku 2007 na dobových Zámeckých slavnostech, od té doby je zámek v celé své obnovené kráse otevřen veřejnosti. Dnes má zámek i svůj prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prohlídky s průvodcem se konají celoročně, a to každý den v týdnu, včetně sobot a nedělí, od 10:00 do 16:00 hodin, vždy v každou celou hodinu.

V přízemí zámku je pro návštěvníky k dispozici Regionální informační centrum s veřejným internetem, které poskytuje své služby všem turistům a návštěvníkům města. Za návštěvu jistě stojí rovněž vynikající zámecká cukrárna.

Zámek ožívá svatebními a jinými slavnostními obřady, pravidelnými výstavami, jednáními zastupitelstva města i dalšími akcemi, své důstojné a krásné zámecké prostory nabízí rovněž k pronajmutí.

Zámecké slavnosti v dobovém stylu se tak již staly tradicí a jednou z největších kulturních akcí ve městě. Konají se každoročně, vždy poslední červnový víkend v zámeckém parku a na zámku.

Kostel sv. Václava

Barokní kostel z let 1711 – 1714 postavil Zachariáš Hoffmann z Lipové na místě dřívějšího hřbitovního kostela s hrobkou Šlejniců a Mansfeldů. Věž byla přistavěna v letech 1715 – 1722. Uvnitř kostela je uložen sarkofág z roku 1548 patřící Arnoštovi ze Šlejnic tehdejšímu majiteli Šluknovského panství. Hlavní oltářní obraz je od Schmidta z Kramsu, vlastní chrám je pak vyzdoben dřevořezbami a sochami českých světců. Kostel byl znovu vysvěcen po rekonstrukci v roce 1993.

Sloup Nejsvětější trojice

Jedná se o barokní sousoší tří patronů v mírně nadživotní velikosti – sv. Václava, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého, datující se do roku 1751 – 1752. Je dílem rodáka z České Kamenice Josefa Kleina, který působil jako dvorní sochař v Praze.

Sloup byl vysekán z pískovce, je vysoký 8,8 m a od roku 1988 je zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.

Barokní kašna

Jedná se o empírovou kamennou kašnu z roku 1794. Její autor není znám. Kašna je sestavena z dvoustupňového oválného žulového schodiště a masivní žulové mísy z jednoho kusu kamene, v níž je pískovcový obelisk se dvěma chrliči. Od roku 1988 je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek. Po celkové rekonstrukci v letech 1997 – 1998 byla přesunuta zpět na své původní místo na šluknovské náměstí.

Dům kultury

Jedná se o secesní budovu, jejíž fasáda má bohatě členěné nebarokní štukové architektonické články. Třípatrová osmiboká věž pak tvoří dominantu celého náměstí. Interiéry jsou navržené v duchu geometrické secese s dochovanými prvky (dveře, zábradlí, vitráže,…).

V budově, postavené na místě nejstarší restaurace a hotelu "U Jelena" dříve sídlila také spořitelna a banka.

Křížová cesta

Výstavba Křížové cesty probíhala v letech 1738 – 1756, kdy byla vysvěcena. Součástí je dvanáct zastavení, kaple Poslední večeře Páně, Žalář Krista, kaple Bičování, Kalvárie a Getsemanská zahrada. V areálu Křížové cesty dále nalezneme pomník padlým a nezvěstným z 1. a 2. světové války, památníček Fridrichu Schillerovi a také tři stromové aleje. Celková rekonstrukce probíhala v letech 1998 – 2005, kdy byla znovu zasvěcena.

Kontakty

Regionální informační centrum Zámecká 642

407 77 Šluknov

Tel/fax: +420 412 332 741

e-mail: ic@mesto-sluknov.cz

www.mesto-sluknov.cz

Kontakt na město Šluknov

Náměstí Míru 1

407 77 Šluknov

tel.: 412 315 331

fax: 412 315 324

www.mesto-sluknov.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete