Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Slavonice

Slavonice

Starobylé městečko Slavonice, patří sice historicky do jihozápadního cípu Moravy, ale od správní reformy z roku 1960 náleží do Jihočeského kraje a okresu Jindřichův Hradec. Ve Slavonicích, kterému se pro jeho dochované renesanční centrum někdy říká "malá Telč", žije necelých 3 tis. obyvatel. Leží na hranici s Rakouskem, v krásné krajině, plné rybníků a hlubokých lesů, nazývané Česká Kan…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Starobylé městečko Slavonice, patří sice historicky do jihozápadního cípu Moravy, ale od správní reformy z roku 1960 náleží do Jihočeského kraje a okresu Jindřichův Hradec. Ve Slavonicích, kterému se pro jeho dochované renesanční centrum někdy říká "malá Telč", žije necelých 3 tis. obyvatel. Leží na hranici s Rakouskem, v krásné krajině, plné rybníků a hlubokých lesů, nazývané Česká Kanada.

PROČ NAVŠTÍVIT SLAVONICE

Slavonice jsou městskou památkovou rezervací, která se může pyšnit unikátním souborem renesančních měšťanských domů se sklípkovými klenabami a s ojedinělou sgrafitovou výzdobou.

Slavonice jsou vstupní branou do jedinečné přírodní scenérie České Kanady.

Slavonice nabízejí v letních měsících řadu kulturních zážitků přímo v prostorách historického náměstí.

Slavonice můžete využít jako startovací místo k výletům a navštívit tak řadu zajímavých míst v Česku i sousedním Dolním Rakousku.

Cesta do historie

- Prohlídka města s průvodcem v českém, německém nebo anglickém jazyce.

- Městské muzeum představuje tři expozice: Historie Slavonic a okolí, Zaniklá středověká osada Pfaffenschlag, Historie města ve 20. století.

- Návštěva podzemí nabízí téměř adrenalinový zážitek v odvodňovacích chodbách pod městem

- Výhled z věže po širokém okolí z výšky ochozu 33 metrů (celková výška věže je 56 metrů).

Kultura

- Slavonické kulturní léto - víkendový letní festival převážně v prostorách historického náměstí (koncerty, divadlo, výstavy).

- Výtvarné ateliéry - keramické, textilní, řezbářské.

Stezky, sport

- Graselova stezka po stopách nechvalně známého lupiče vede po české i rakouské straně.

- Výchozí místo pro síť cyklotras po Česku i Rakousku. V zimě udržované běžkařské stopy.

- Koupání v rybnících v okolí Slavonic, případně na koupališti v Dačicích (13 km), v Jemnici, Moravských Budějovicích, přírodním koupališti v Dobersbergu, krytém bazénu v Dobersbergu (10m), krytém bazénu ve Waidhofenu, Gmündu, Jindřichově Hradci, Raabsu, v Rakouské Dyji..

- Na lodích po Dyji - za hranicemi v Rakousku je půjčovna lodí.

- Rybářský sport je možno provozovat na základě povolení na řadě rybníků v okolí.

- In –line dráha a lanové centrum ve Starém Městě pod Landštejnem

Výlety

- Landštejn - zřícenina středověkého hradu.

- Pfaffenschlag - zaniklá středověká osada

- Muzeum opevnění - restaurovaná část obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935-1938.

- Muzeum samorostů dva kilometry od Slavonic

- Letecké muzeum Dačice

- Železnice - úzkokolejná trať Jindřichův Hradec - Nová Bystřice.

- Telč - město zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

- Dačice - původně renesanční zámek upravený empírově s rozsáhlým parkem.

- Montserrat - poutní kostel vystavěný v novorománském slohu v letech 1858-65 na místě kostela zbořeného za Josefa II..

Přes hranice

- Dobersberg - obora, sjezdovka, bazén.

- Thaya - muzeum, zaniklá středověká osada Hard.

- Museum humanum ve Fratres - sbírka drobných plastik, amuletů a prastarých předmětů z pěti kontinentů, kulturní akce, výstavy.

Historie

Osada byla poprvé připomínána již ve 12. století při obchodní cestě do Vídně. Původní trhová ves se díky kolonizaci německých obyvatel postupně vyvinula v opevněné město a byla majetkem pánů z Hradce. Příjmy města pramenily zejména z jeho polohy, při vozové cestě z Prahy do Vídně. Také jsou v souvislosti sokolím Slavonic zmiňovány stříbrné a zlaté doly. Díky tomu zaznamenaly Slavonice na přelomu středověku a novověku velký rozkvět. Městečko bylo opevněno, přibyla nová tržiště vně opevnění a vytvořila se dvě náměstí, která byla obklopena měšťanskými domy. Od 17.stoeltí začal pozvolný úpadek. Třicetiletá válka, mor, požáry a omezení městských výsad mělo za následek zchudnutí města, jeho vylidňování a s tím spojený pokles významu. Slavonie se ocitly mimo hlavní cesty a tak zůstaly v podstatě ve stavu, v jakém jej zanechali renesanční architekti. Ovšem právě díky tomu jsou dnes velmi vyhledávaným cílem turistů. Na začátku 20. století se město dočkalo železnice a byly bořeny již nepotřebné hradby.

Co je k vidění

Jádro Slavonic tvoří dvě náměstí, Horní a Dolní, oddělená trojlodní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Náměstí jsou lemována řadami pozdně gotických a renesančních domů, pocházejících z doby kolem poloviny 16. století se sklípkovými klenbami a bohatými sgrafity, které patří k nejcennějším v Českých zemích. Z masivního opevnění města se do současnosti dochovaly severní a východní části parkánové zdi s pěti baštami. V dobrém stavu jsou také dvě zbylé brány, Dačická a Jemnická, pojmenované podle blízkých měst, ke kterým byly obráceny. Východně od centra města byl na Špitálském předměstí vystavěn kostel svatého Jana Křtitele, založený při městském špitále. Pod historickým jádrem, které je městskou památkovou rezervací, je zpřístupněna část rozsáhlého odvodňovacího systému chodeb, které druhotně sloužily jako obranná a záchranná komunikace. V jednom z měšťanských domů je městské muzeum s expozicí věnovanou památkám města a archeologickým nálezům z okolí.

KONTAKTY:

Turistické informační centrum

telefon/fax: 384 493 320

mobil: 720 280 183

e-mail: i@slavonice-město.cz

WEB:

www.i.slavonice-mesto.cz

www.slavonice-meks.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete