Sedlec-Prčice
Sedlec-Prčice
Město Sedlec – Prčice leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, jihozápadním směrem od města Benešov. Vzniklo 6. září 1957 sloučením původně samostatných měst Sedlec a Prčice, které spolu sousedí. Nad městem se vypínají vrcholky hor nazývaných Čertova Hrbatina a protéká tudy Sedlecký potok, rozdělující obě městské části. Do všeobecného povědomí vešlo město turistickým pochodem Praha…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Příbram
- Obec
- Sedlec-Prčice
Fotogalerie k článku
Město Sedlec – Prčice leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, jihozápadním směrem od města Benešov. Vzniklo 6. září 1957 sloučením původně samostatných měst Sedlec a Prčice, které spolu sousedí. Nad městem se vypínají vrcholky hor nazývaných Čertova Hrbatina a protéká tudy Sedlecký potok, rozdělující obě městské části. Do všeobecného povědomí vešlo město turistickým pochodem Praha-Prčice, který má dlouholetou tradici. Ze tří stran je město obklopeno lesy a nalezneme zde i několik rybníků. Pro turisty je připraveno několik značených stezek, stejně jako pro cyklisty. Z názvu je jasné, že Prčice jsou považovány za kolébku rodu Vítkovců. V současné době zde žije přibližně 2 800 obyvatel na území o katastrální výměře 64,11 km².
Historie
Sedlec se v písemných pramenech poprvé objevuje ve 14. století. Osídlení zdejší oblasti však zřejmě spadá do počátku minulého tisíciletí, kdy kníže Břetislav daroval benediktinskému klášteru v Břevnově i dědinu Kvasejovice, nacházející se poblíž Sedlce. Ve 14. století patřil Sedlec pánům z Janovci, kteří zde založili kostel sv. Jeronýma. V roce 1474 bylo panství prodáno paní Anně Švihovské z Risenberka, která byla vdovou po Janu Popelu z Lobkovic. V roce 1539 byl Sedlec povýšen na městečko. Po třicetileté válce došlo k zásadnímu úbytku obyvatelstva a byla ohroženo samo fungování Sedlce jako městečka. Přispěly k tomu i smrtelné morové epidemie na konci 17. století. V 19. století došlo k hospodářskému i kulturnímu oživení života ve městě. Staré domy získaly novou fasádu a rozvíjel se i bohatý spolkový život. Na konci druhé světové války zde došlo k tragické události, kdy projíždějící jednotky SS vypálily zdejší školu a zastřelily na 20 občanů.
Historie Prčice je spojena s mocným rodem Vítkovců. Prvním historicky známým členem rodu byl Vítek I. z Prčice. Ten zde nechal vystavět středověkou tvrz, která plnila svůj účel až do poloviny 16. století. Mezi dalšími majiteli obce patřili Vok I., Jindřich I. z Rožmberka, Beneš a Jan z Choustníka či páni z Landštejna. V 16. století zde měla silné zastoupení Jednota Bratrská. Za třicetileté války zde řádili najatí žoldnéři, kteří zpustošili takřka celou obec. K částečnému obnovení obce přispěli noví majitelé, mezi které patřili Václav Norbert Vchynský ze Vchynic, Jan Vít z Malovic či Karel Burka. Postupně se rozvinula řemeslná výroba, která měla za příčinu vylepšení hospodářské situace Prčice. Zdejší zámek byl přestavěn v klasicistním stylu. Ke spojení Prčice a Sedlce došlo k v roce 1957.
Co je k vidění
Z mnoha zajímavých míst v Sedlci a Prčici upozorňujeme na farní kostel sv. Jeronýma (Sedlec), kostel svatého Vavřince (Prčice), most Karla Burky či radnici (Prčice). Zajímavým tipem na výlet může být i návštěva nedaleké vesnické památkové zóny Ounuz Osada, nacházející se nedaleko Javorové skály. Najdeme zde desítky zachovalých roubených budov. Nedaleko od města stojí i zřícenina hradu Borotín. Objekt klasicistního zámku je v současné době veřejnosti nepřístupný.
Zajímavost
Na východním úbočí kopce Javorová skála byla vybudována lyžařská trať s vlekem, která je v letních měsících využívána jako výchozí místo pro milovníky paraglidingu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 103 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz