Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rýmařov

Rýmařov

Městečko Rýmařov leží v údolí mezi horskými svahy Hrubého a Nízkého Jeseníku, necelých 50 km severně od Olomouce. Z okolních kopců je nádherný výhled nejen na město, ale i na celé údolí tvořené Podolským potokem. Zajímavostí je fakt, že zdejší teplotu ovlivňuje sněhová pokrývka na hřebenech Hrubého Jeseníku. V Rýmařově žije necelých 10 tisíc obyvatel na katastrální výměře 60,7 km².Histor…

Adresa a kontaktní informace

Městečko Rýmařov leží v údolí mezi horskými svahy Hrubého a Nízkého Jeseníku, necelých 50 km severně od Olomouce. Z okolních kopců je nádherný výhled nejen na město, ale i na celé údolí tvořené Podolským potokem. Zajímavostí je fakt, že zdejší teplotu ovlivňuje sněhová pokrývka na hřebenech Hrubého Jeseníku. V Rýmařově žije necelých 10 tisíc obyvatel na katastrální výměře 60,7 km².

Historie

Založení Rýmařova klademe do 70. let 13. století. Úzce souviselo s těžbou a zpracováváním železných rud a zlata. Prosperující hutě fungovaly na Rýmařovsku až do 19. století. Rýmařov byl ve své historii častokrát sužován těžkým obléháním a barbarským pleněním. Staré kroniky upozorňují na rok 1405, kdy bylo město neznámými útočníky dobyto, vydrancováno a spáleno. Pozitivně se neprojevovaly ani časté změny majitelů zdejšího panství. Přesto se díky prosperujícím těžbě stále hřálo na výsluní panovníkovi přízně. Bohatství, které plynuly ze zdejších dolů přilákalo i uherskou armádu Matyáše Korvína, která Rýmařov atakovala v druhé polovině 15. století.

V průběhu 16. století nebyla zdejší oblast decimována válečnými taženími, a proto se dostavil dlouho očekávaný klid a prosperita. Mezi obyvateli převládlo luteránské vyznání, které se projevovalo i při architektonických úpravách ve městě. O to bolestivěji zapůsobily tragické události třicetileté války. Město přišlo během stálého drancování, válečných střetů a epidemií o více než třetinu obyvatelstva. Obdobné hrůzy přinesla pro Rýmařov pozdější války s Pruskem.

Znovuobnovení hospodářské prosperity přišlo až v polovině 18. století, kdy byla v nedalekých Janovicích založena významná plátenická manufaktura. Dostalo se ji dokonce označení nejvýznamnější plátenické manufaktury v rakouské říši. Nešťastné stavební zásahy v Rýmařově sevřely centrum města na malém prostoru. Nelze se proto divit, že v roce 1790 vypukl ničivý požár, který během několika dnů přeměnil Rýmařov na hromadu ohořelých dřev a lidských pozůstatků. Na obtížné rekonstrukci města se podílelo jak markrabství, tak okolní vsi.

V průběhu 19. století se rozšiřovalo s přibývajícím počtem obyvatel i celé město. Hutě nadále produkovaly železo a vzniklo několik moderních podniků na zpracování lnu a bavlny. To vše a mnohé další přinesla nastupující průmyslová revoluce. Po skončení první světové války dokázala nově vzniklá republika potlačit tendence zdejšího obyvatelstva k odtržení, ovšem národnostní problémy přetrvávaly. Násilné vysídlení německého obyvatelstva po skončení druhé světové války učinilo tečku za několikasetletým soužitím Čechů, Němců a Poláků v Rýmařově.

Co je k vidění

V blízkých Janovicích u Rýmařova lze navštívit rozsáhlé šlechtické sídlo, Harrachovský Zámek. Z církevních staveb v Rýmařově lze upozornit na farní kostel Navštívení Panny Marie, který představuje hodnotnou barokní památku. Gotické jádro má pak farní kostel sv. archanděla Michaela. Monumentální stavbou s architektonickými prvky několika slohů je budova radnice.

Zajímavost

Zajímavostí pro návštěvníky Rýmařova jistě bude Městské muzeum s městským pranýřem pocházejícím z roku 1680. O hutnictví ve zdejší oblasti vypovídá archeologická lokalita Hrádek na Pivovarské ulici.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 29. prosinec

Dnes má svátek Judita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete