Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rumburk

Rumburk

Město Rumburk se nachází v nejsevernější části České republiky, Ústeckém kraji, v Děčínském okrese. Rumburkem protéká říčka Mandava a obklopují jej vrcholky Šluknovské pahorkatiny. Ve městě jsou hraniční přechody do německých měst do Seifhennersdorfu a Neugersdorfu. Mnoho zábavných podniků a zajímavá architektura města mu v minulosti přinesla označení Malá Paříž. Loretánská kaple zbudo…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Rumburk

Fotogalerie k článku

Město Rumburk se nachází v nejsevernější části České republiky, Ústeckém kraji, v Děčínském okrese. Rumburkem protéká říčka Mandava a obklopují jej vrcholky Šluknovské pahorkatiny. Ve městě jsou hraniční přechody do německých měst do Seifhennersdorfu a Neugersdorfu. Mnoho zábavných podniků a zajímavá architektura města mu v minulosti přinesla označení Malá Paříž. Loretánská kaple zbudovaná na počátku 18. století je neseverněji stojící stavbou svého druhu na světě. V Rumburku žije na katastrální výměře 24,69 km² přibližně 11 000 obyvatel.

Historie

Nejstarší písemný záznam o existenci Rumburku přináší listina městské rady ve Zhořelci z roku 1298. Samo označení města pochází zřejmě z odvozeniny od německých jmen tehdejších občanů. Již od samotných počátků města stál na náměstí kostel sv. Bartoloměje (založen zřejmě 1352). Nejrozvinutějším výrobním odvětvím bylo tkalcovství a pěstování lnu, které dalo základ pozdějšímu rozmachu textilního průmyslu. Do rozvoje města negativně zasáhl rok 1635, kdy byl Rumburk věnován Sasku. Zdejší obyvatele deprimovaly i opakující se požáry a morové epidemie. V souvislosti s tím došlo i k několika nevolnickým vzpourám.

Na počátku 19. století se zde vyřádili vojáci ruské i francouzské armády, kteří tudy procházeli. V následujících letech však došlo k zásadnímu hospodářskému rozvoji. Vznikla první barvírna, vybudovala se tkalcovská a kreslířská škola. K rozvoji přispělo především zavedení železniční trati do Rumburku v roce 1869. V průběhu první světové války došlo ve městě k tzv. Rumburské vzpouře, která byla reakcí na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků. Stanný soud rozhodl o popravě několika předních členů vzpoury. Rumburská vzpoura posloužila jako předloha k filmu Hvězda zvaná pelyněk.

Co je k vidění

K nejvýznamnějším památkám v Rumburku patří barokní komplex kapucínského kláštera, pocházející z konce 17. století. Středem areálu je tzv. Svatá chýše. Za návštěvu jistě stojí kostel svatého Bartoloměje, jehož dnešní podoba pochází z roku 1874. Převážně pro školní účely je využíván objekt zámku, který musel v historii čelit opakovaným požárům. Většina domů na náměstí má renesanční jádra a barokní fasády. V budově bývalé textilní manufaktury je zpřístupněna muzejní expozice věnující se nejen historii textilního průmyslu.

Zajímavost

Při návštěvě Rumburku si určitě nenechte ujít výlet do tzv. Dřevěné uličky, ve které jsou šikmo řazené domy.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 28. prosinec

Dnes má svátek Bohumila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete