Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Říčany

Říčany

Město Říčany leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 20 kilometrů jihovýchodním směrem od centra hlavního města Prahy. Městem protéká Říčanský potok a říčka Rokytka a najdeme zde i dva rybníky – Marvánek a Mlýnský rybník. Říčany se rozkládají v mírně zvlněné, zalesněné krajině, která je kvalitním místem k příjemnému bydlení i k občasné aktivní rekreaci. Najdeme zde …

Adresa a kontaktní informace

Město Říčany leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 20 kilometrů jihovýchodním směrem od centra hlavního města Prahy. Městem protéká Říčanský potok a říčka Rokytka a najdeme zde i dva rybníky – Marvánek a Mlýnský rybník. Říčany se rozkládají v mírně zvlněné, zalesněné krajině, která je kvalitním místem k příjemnému bydlení i k občasné aktivní rekreaci. Najdeme zde několik architektonicky cenných objektů, které každoročně přilákají stovky návštěvníků a turistů. Pro detailnější seznámení s historií a současností města i celého regionu, slouží naučná stezka "Římansko", vedoucí skrze město i blízké okolí. Vzhledem k její délce necelých 9 kilometrů ji zvládnou i méně zdatní turisté. Dobré spojení Říčan s okolím zajišťuje i železniční trať 221, vedoucí z Prahy do Benešova. V současné době žije v Říčanech přibližně 13 500 obyvatel na území o katastrální výměře 25,80 km².

Historie

Říčany ležely odnepaměti na strategickém místě křižovatky dvou významných zemských cest. Jednalo se o lineckou solnou stezku a stezku vedoucí východním směrem na Moravu a dále do Uher. Ve druhé polovině 13. století zde nechal komoří českého království, pan Ondřej, vybudovat honosný gotický hrad, u které se zvolna rozvíjelo i sílící podhradí. Ondřejovi potomci se pak nechávali titulovat jako páni z Říčan. Postupný rozvoj města v období vrcholného středověku zabrzdily husitské války, během nichž byl obléhán místní hrad. Po skončení tohoto konfliktu se v držení Říčan postupně vystřídaly rody pánů Popelů z Vestce, Trčků z Lípy, Ostrovců z Královic a Smiřických ze Smiřic. Jaroslav Smiřický si dokonce na císaři Maxmiliánovi II. vymohl v roce 1575 potvrzení městských práv, nový znak a pečeť.

Období sociálního i kulturního rozmachu pro zdejší obyvatele zakončila až nastupující třicetiletá válka. Po skončení její první fáze byl opuštěn zdejší hrad a takřka veškerá zdejší zástavba lehla popelem. K obnovení života v městečku dochází ve druhé polovině 17. století, kdy měšťané zakládají opětovně městskou radu s hejtmanem. Klíčovým momentem pro rozvoj města v době novověku bylo dostavění železniční trati i do Říčan, v roce 1869. Ty se tak staly významným hospodářským centrem oblasti. Železnice podpořila rozvoj podnikatelských aktivit i rozsáhlou výstavbu.

Co je k vidění

Slávu a monumentálnost gotického středověkého hradu připomíná v současné době již jen torzo hradní zříceniny. Za vidění tak stojí alespoň děkanský kostel sv. Petra a Pavla, který najdeme na náměstí. V jedné z kaplí kostela se nacházejí i vzácné fresky z počátku 15. století. V přidružených Jažlovicích pak můžeme obdivovat krásu kostela sv. Václava ze 13. století. V Říčanech najdeme i zajímavé městské muzeum, které bylo založeno již před více než 100 lety. Širokého věhlasu dosáhla v minulém století i ozdravovna Olivova, ve které se v současné době nachází léčebna respiračních onemocnění dětí.

Zajímavost

V prostorách staré radnice se s železnou pravidelností konají různorodé kulturní akce. Převážně se jedná o výstavy, které často mají souvislost s okolním "Ladovým krajem", k jehož mikroregionu Říčany přináležejí.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete