Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rabí

Rabí

Město Rabí leží v Plzeňském kraji, přibližně devět kilometrů severovýchodním směrem od Sušice. Rabí svou polohou v předhůří Šumavy a východní části přírodního parku Buděticko každoročně přiláká stovky milovníků krásné přírody i historických památek. Jižním směrem od města protéká řeka Otava, jejíž tok je lemován množstvím kempů, které jsou vítanou zastávkou pro velké množství vodáků. D…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Rabí

Fotogalerie k článku

Město Rabí leží v Plzeňském kraji, přibližně devět kilometrů severovýchodním směrem od Sušice. Rabí svou polohou v předhůří Šumavy a východní části přírodního parku Buděticko každoročně přiláká stovky milovníků krásné přírody i historických památek. Jižním směrem od města protéká řeka Otava, jejíž tok je lemován množstvím kempů, které jsou vítanou zastávkou pro velké množství vodáků. Dominantou Rabí je stejnojmenný gotický hrad, vybudovaný kolem roku 1300. Historické jádro městečka je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Status města byl obci navrácen v roce 2010. Pro návštěvníky z řad pěších turistů a cykloturistů doporučujeme návštěvu některého z mnoha romantických výhledů (Lišná, Březiny, Šibeniční vrch). Katastrálně patří k městu Rabí i části Bojanovice a Čepice. V současné době žije v tomto městě přibližně 470 obyvatel na území o katastrální výměře 14,29 km².

Historie

Původní obec vznikla v průběhu 14. století jako podhradí stejnojmenného gotického hradu. Kolem hradu bylo následně vybudováno opevnění s několika dělovými baštami. Velké ztráty utrpěl hrad i obec v průběhu husitských válek, kdy došlo dvakrát k jeho dobytí husity. Dle historických análů je velmi pravděpodobné, že během druhého dobývání hradu zde přišel o oko husitský vojevůdce Jan Žižka. V 16. století se místní majitelé často střídali. Patřili mezi ně Jindřich Kurcpach z Trachenberka, Diviš Malovec z Libějovic či Vilém z Rožmberka. Období úpadku započalo během třicetileté války, kdy hrad neměl obyvatele a započal chátrat. Sama osada již v té době byla povýšena na městečko, které bylo také obehnáno hradbami navazujícími na opevnění hradu. Sama zřícenina hradu je nejrozsáhlejší zříceninou v celých Čechách. Konečnou zkázu hradu dokonal rozsáhlý požár v roce 1720 po kterém si zbytky po hradu začali rozebírat zdejší obyvatelé jako levný zdroj stavebního kamene. Až v minulém století začalo docházet k záchranným pracím směřujícím k záchraně a opravě hradu. V roce 1954 byl hrad předán do rukou státu a v roce 1978 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Co je k vidění

Kromě zříceniny středověkého hradu stojí za vidění i historické centrum města. Na náměstí se dochovalo několik statků zdobených barokními štíty. Budova radnice byla postavena v průběhu 19. století v novogotickém slohu. Zaujme i barokní hřbitovní kostel, postavený v roce 1785. Důležitou církevní památkou je hradní kaple Nejsvětější Trojice z konce 15. století. Pro cyklisty doporučujeme značenou trasu, která zájemce zavede do oblasti přírodního parku Buděticko a dále pak do Sušice.

Zajímavost

Milovníky jízdy na koni zveme do nedaleké obce Čepice, kde mohou navštívit ranč s chovem koní a prožít romantickou projížďku.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 26. prosinec

Dnes má svátek Štěpán

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete