Putim
Putim
Obec Putim leží v Jihočeském kraji, přibližně 6 kilometrů jižním směrem od okresního města Písek. Prochází tudy nejen řeka Blanice, ale i železniční dráha, vybudovaná v druhé polovině 19. století. Ve všeobecnou známost vešla jedna z nejstarších jihočeských obcí díky příběhům vojáka Švejka od spisovatele Jaroslava Haška a především známou lidovou písní "Když jsem já šel tou Putimsk…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Písek
- Obec
- Putim
Fotogalerie k článku
Obec Putim leží v Jihočeském kraji, přibližně 6 kilometrů jižním směrem od okresního města Písek. Prochází tudy nejen řeka Blanice, ale i železniční dráha, vybudovaná v druhé polovině 19. století. Ve všeobecnou známost vešla jedna z nejstarších jihočeských obcí díky příběhům vojáka Švejka od spisovatele Jaroslava Haška a především známou lidovou písní "Když jsem já šel tou Putimskou branou". Samotná vesnice byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Okolní příroda nabízí zájemcům o pěší i cykloturistiku řadu pestrých námětů na krátké i celodenní výlety. V současné době žije v Putimi přibližně 450 obyvatel na území o katastrální výměře 10,41 km².
Historie
Putim je zřejmě jednou z nejstarších obcí v Jihočeském kraji a vznikla ještě před založením města Písku. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1205. Zmiňuje darování kaple sv. Petra v Putimi benediktýnskému klášteru Ostrov v Davli. Do majetku města Písku se Putim dostala zřejmě v polovině 13. století. Z archeologických nálezů však vyplývá, že oblast dnešní obce byla osídlena již v době 2. století před naším letopočtem.
Zajímavým momentem v dějinách Putimi je fakt, že zdejší raně gotický kostel svatého Vavřince byl po staletí využíván jak katolíky (využívali jižní loď), tak protestanty (využívali severní loď). V roce 1650 byla obec vystavena drancování vojenské soldatesky a většina obytným přístřeší lehla popelem. K ničivým požárům se často přidávaly i drastické povodně, které se podepsaly na malých výnosech ze zdejších polí. V Putimi existoval mlýn, několik hospod, škola a od konce 17. století i pivovar. V roce 1822 ze byl postaven špýchar, ve kterém se uskladňovalo obilí z širokého krajie. V roce 1875 zde byla postavena železniční stanice, napojená na dráhu z Rakovnicka do Protivínska.
Co je k vidění
Návštěvníkovi Putimi doporučujeme zavítat do kostela svatého Vavřince, pocházejícího ze 13. století. Kolem kostela je hřbitov s kostnicí. Pochován je zde i Jan Cimbura, kterého zvěčnil ve svém románu spisovatel Baar. Mnoho domů v Putimi bylo postaveno v období pozdního lidového baroka. Dodnes můžeme na mnoha domech obdivovat zachovalé barokní štíty.
Zajímavost
Z mnoha cyklistických okruhů doporučujeme ten vedoucí přes rybník Řežabinec, Žižkovu mohylu, Mladějovice a Štětice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1480 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz