Příbram
Příbram
Město Příbram.Přibližně 60 km na jihozápad od Prahy, se na říčce Litavce, pod úpatím Brd, rozkládá historické hornické město Příbram. Toto okresní město ve Středočeském kraji má přibližně 35 tisíc obyvatel, katastrální výměru 33,41 km² a návštěvník si v něm, či v jeho blízkém okolí, může nalézt velké množství pozoruhodných pamětihodností a objektů, které připomínají staletí dávno minulá,…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Příbram
- Obec
- Příbram
Fotogalerie k článku
Město Příbram.
Přibližně 60 km na jihozápad od Prahy, se na říčce Litavce, pod úpatím Brd, rozkládá historické hornické město Příbram. Toto okresní město ve Středočeském kraji má přibližně 35 tisíc obyvatel, katastrální výměru 33,41 km² a návštěvník si v něm, či v jeho blízkém okolí, může nalézt velké množství pozoruhodných pamětihodností a objektů, které připomínají staletí dávno minulá, či desetiletí uplynuvší teprve nedávno.
Historie Příbrami.
Pomineme-li zmínky o Příbrami objevující se již v staročeských legendách, objevujeme první písemný záznam o Příbrami datován do roku 1216, který hovoří o prodeji statku Příbram pražskému biskupství.
Tomu patřila Příbram i po přeměně biskupství na arcibiskupství ve 13. století, což je i doba, kdy nacházíme jasné doklady o tehdejší těžbě stříbra, jehož naleziště lákala i český panovnický dvůr. V době panování Karla IV. nechal první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit na místě původní dřevěné tvrze kamenný hrádek, okolo kterého vyrostlo město Příbram. Tomu pan Zbyněk Zajíc z Hazmburka v roce 1406 udělil rozsáhlé privilegium, které napomohlo zásadnímu rozšíření těžby stříbra i rozvoji města obecně. Od roku 1431 pak Příbram přešla do přímého vlastnictví královského dvora, jako královské město.
V roce 1579 pak došlo k povýšení Příbrami na královské horní město, což byl důsledek výrazného zvýšení a rozkvětu důlní těžby během 16. století. Tento rozmach pokračoval i ve staletích 17., 18. a především 19., kdy bylo u Příbrami na Březových Horách vybudováno pět hlubinných dolů. Těm se však nevyhnuly ani požární katastrofy. Při jedné z nich v Mariánském dole v roce 1892 přišlo o život více než 300 horníků.
Po zpustošení města švédskými vojsky během třicetileté války se dostavuje pro Příbram přeci jen klidnější období, jehož symbolem je výstavba unikátního architektonického poutního komplexu na blízké Svaté Hoře, patřícího od roku 1647 jezuitům a reprezentujícího vrcholnou formu barokního stavitelství.
Hospodářská orientace města se v 19. století zásadně podřizovala důlní činnosti, což zapříčinilo i založení vzdělávacích zařízení souvisejících s oborem, jakými byla báňská akademie, či sídlo ústředních horních orgánů. Význam těžby po roce 1900 sice začal klesat, ovšem pověst města jako vzdělávacího centra stále zůstávala.
Neslavnou kapitolou Příbrami je období po únoru 1948, kdy byly v její blízkosti vybudovány dva tábory nucených prací, konkrétně Příbram-Vojna a Příbram-Brody, které byly v provozu do roku 1951.
Pro hospodářství regionu pak bylo důležité znovuobnovení těžby, tentokrát byl ústřední těžebnou surovinou uran. Doly pak byly uzavřeny až po roce 1989.
Co je v Příbrami k vidění.
Při návštěvě v Příbrami by si host neměl nechat ujít některé památky v blízkém okolí. Z těch hlavních je to zejména poutní místo Svatá Hora a Hornické Muzeum, které nabízí mnohé zajímavé předměty, včetně lákavé projížďky hornickým vláčkem přímo v dole. Z ostatních pamětihodností města jistě zaujme náměstí T.G. Masaryka, neorenesanční budova městského úřadu, či Jiráskovy sady v centru staré Příbrami, který je obklopený historickými budovami.
Zajímavosti města Příbram.
Pracovní tábory Příbram -Vojna a Příbram - Brody, které byly v provozu v letech 1949-1951, jsou zpřístupněny návštěvníkům a nabízejí náhled do metod zacházení s odpůrci komunistické totalitní ideologie.
Nejvýznamnější kulturní akcí v Příbrami je každoroční Hudební festival Antonína Dvořáka, který má již pětatřicetiletou tradici.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1046 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz