Potvorov
Potvorov
Podhorská obec Potvorov se nachází v Plzeňském kraji, v oblasti Žihelské pahorkatiny, severozápadním směrem od města Rakovníka. Potvorov spadá do mikroregionu Kralovicko, který je vyhledávanou oblastí milovníků aktivní turistiky i rekreace. V malé obci žije na katastrální výměře 6,23 km² necelých 150 obyvatel.HistoriePotvorov se poprvé zmiňuje v písemných pramenech v roce 1204, kdy zde s…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-sever
- Obec
- Potvorov
Fotogalerie k článku
Podhorská obec Potvorov se nachází v Plzeňském kraji, v oblasti Žihelské pahorkatiny, severozápadním směrem od města Rakovníka. Potvorov spadá do mikroregionu Kralovicko, který je vyhledávanou oblastí milovníků aktivní turistiky i rekreace. V malé obci žije na katastrální výměře 6,23 km² necelých 150 obyvatel.
Historie
Potvorov se poprvé zmiňuje v písemných pramenech v roce 1204, kdy zde stávala tvrz, jejímž majitelem byl Humpold. Obec samotná pak byla rozdělena na dvě části, přičemž každá patřila jinému majiteli. Jednu část vlastnil významný rod Hrabišiců a druhá polovina patřila plaským řeholníkům. Rozdělení obce na dvě části vydrželo po mnoho staletí.
Na konci 13. století se dohodli zástupci pražského kláštera na Zderaze s plaským opatem Gebhartem na společném využívání kostela v Potvorově. Kostel pak sloužil i jako úkryt pro pronásledované poddané během bojů mezi domácí šlechtou a Branibory. V období husitských válek získali Potvorov katoličtí páni Hanuš a Bedřich z Kolovrat na Libštejně a Krašově. Po smrti Bedřicha i Hanuše byl Potvorov znovu postoupen plaskému klášteru za 1600 kop.
V roce 1531 odevzdal král Ferdinand I. pustý klášter božího hrobu na Zderaze Dorotě z Doupouva. Zároveň ji povolil, aby vymáhala zcizené statky kláštera. To se týkalo právě Potvorova. Po sporu se současným vlastníkem (Vilém Svátek z Landštejna) si mocný šlechtic Florián Gryspek vyprosil na králi svolení na vyplacení vsí od ovdovělé ženy Viléma Svitáka. Král mu i následně zajistil dědičné držení vsi.
V 16. a 17. století se správci zdejšího panství rychle střídali. Až v roce 1743 získal celé panství Maxmilián Václav Lažanský z Manětína. Rabštejnský díl Potvorova byl k manětínskému panství převeden v roce 1817, se kterým byl spojován až do roku 1848, kdy zanikla feudální správa. Zderazský díl obce setrvával v majetku plaského kláštera, až do jeho zrušení v roce 1785. Poté přešel pod správu náboženského fondu a v roce 1826 se dostal do majetku Metternichů. Důsledné rozdělení vsi (včetně vlastního rychtáře, hospody i pastoušky) přetrvávalo fakticky až do roku 1912, kdy musel být první radní z jedné části města a starosta z té druhé.
Co je k vidění
Jednoznačnou dominantou Potvorova je známý, pozdně románský kostel sv. Mikuláše (1160 -1170), který prošel přestavbou na počátku 19. století. Další významnou památkou je litinový hraniční sloup, pocházející z první poloviny 19. století či sloupková boží muka z poloviny 18. století. Ozdobou návsi je pak socha sv. Jana Nepomuckého z 19. století. Historicky cennou je i skupina roubených objektů.
Zajímavost
Nejlepším tipem na výlet do okolí Potvorova je jistě lákadlo malebných lesů, které obci obklopují. Západním směrem od Potvorova se nachází chráněné území přírodní rezervace Odlezelské jezero. Jezero vzniklo sesuvem půdy ze západního svahu Potvorovského kopce v roce 1872.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2142 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz