Pomezí nad Ohří
Pomezí nad Ohří
Pomezí nad Ohří je obec v Chebském okrese, v Karlovarském kraji. Jde o jednu z nejzápadnějších obcí v České republice. Obec se rozkládá na březích přehrady Skalka, kterou vytváří řeka Ohře. Pomezí nad Ohří leží na silnici, spojující Cheb s Norimberkem a Frankfurtem. S oblibou sem jezdí velké množství chalupářů, kteří zde mají několik desítek rekreačních objektů. V okolí Pomezí se nachází velké mn…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Cheb
- Obec
- Pomezí nad Ohří
Pomezí nad Ohří je obec v Chebském okrese, v Karlovarském kraji. Jde o jednu z nejzápadnějších obcí v České republice. Obec se rozkládá na březích přehrady Skalka, kterou vytváří řeka Ohře. Pomezí nad Ohří leží na silnici, spojující Cheb s Norimberkem a Frankfurtem. S oblibou sem jezdí velké množství chalupářů, kteří zde mají několik desítek rekreačních objektů. V okolí Pomezí se nachází velké množství pěkných výletních míst, které každoročně přilákají velké množství turistů. Na katastrální výměře 10,70 km² žije necelých 140 obyvatel.
Historie
Současný název obce se používá až od roku 1946. Do té doby se obci říkalo Mühlbach. Přesto i toto označení prošlo mnoha změnami. Již v roce 1322 je obec zmiňována jako Muelpach. Osudy zdejších obyvatel byly v průběhu staletí poznamenány mnoha katastrofami. Nejtěžším obdobím bylo zřejmě 15. a 16. století, kdy zde různá vojska hospodařil pustošivým způsobem a obec byla opakovaně vypleněna.
V druhé polovině 16. století byl v obci vybudován kameno-břidlicový lom, který však měl velmi malou výtěžnost. Přispěla k tomu i absence pořádného těžebního zařízení. Až v roce 1785 byl vybudována tzv. Kamencová továrna. Těžba se zvýšila na 100 centů. Ukončení těžební činnosti přinesl rok 1833. Jedním z důvodů byl i fakt, že stoupala poptávka spíše po lépe využitelném hnědém uhlí. Těžba uhlí však nebyla ve zdejším kraji příliš efektivní a proto byla obec do 19. století spíše zemědělskou obcí. Se zavedením železniční trati se objevila potřeba rozšíření hraničních a celních služeb. Na počátku 20. století byla pro spojení Chebu se severem zahájena výstavba markhausenského mostu. Ten vydržel až do konce druhého světové války, kdy byl zničen.
Co je k vidění
Nejvýznamnější architektonickou stavbou obce je kostel svatého Jakuba, který je v současné době pečlivě restaurován. Koná se zde i obnovená Svatojakubská pouť. Tipem na pěkný výlet může být návštěva Zelené Hory, kde stojí stará rozhledna a televizní vysílač.
Zajímavost
Výraznou úlevu zdejším občanům přinesl rok 1997, kdy byl uveden do plného provozu silniční obchvat a skončilo tím období dopravních kolapsů.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2316 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
David Těšínský | Jiná krása 2024 - …
27.11.2024 - 27.11.2024
Františkánské nám 30/1,…
Galerie 4 nabídne průřez aktuální tvorbou známého fotografa-dobrodruha, Davida Těšínského, formou komentované projekce…