Polička
Polička
Město Polička leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy, v kotlině u Bílého potoka. Od Svitav Poličku dělí necelých 17 km. Jedná se o vstupní bránu do Žďárských vrchů a jedno z nejkrásnějších zákoutí Českomoravské vrchoviny. V Poličce se dochovaly pozůstatky městských hradeb i mnoho dalších historicky cenných objektů. Turisty do zdejšího kraje láká maleb…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Svitavy
- Obec
- Polička
Fotogalerie k článku
Město Polička leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy, v kotlině u Bílého potoka. Od Svitav Poličku dělí necelých 17 km. Jedná se o vstupní bránu do Žďárských vrchů a jedno z nejkrásnějších zákoutí Českomoravské vrchoviny. V Poličce se dochovaly pozůstatky městských hradeb i mnoho dalších historicky cenných objektů. Turisty do zdejšího kraje láká malebná příroda i hustá síť cyklistických a turistických tras. Ve městě žije více než 9000 obyvatel, na katastrální výměře města 33,11 km².
Historie
Město Polička bylo založeno Přemyslem Otakarem II. v roce 1265. Od svého založení disponovala titulem královského města. Většina původních osadníků pocházela ze severního Německa. Výhodná poloha města na cestě vedoucí ze středních Čech do moravských center spolu s udělenými právy, učinila z Poličky významné centrum zdejšího kraje.
Od roku 1307 je Polička označována za věnné město, což jí vyneslo i mnohá privilegia. V průběhu husitských válek bylo město obsazeno kališnickým vojskem a koncem roku 1421 je zpět dobyl císař Zikmund. Za vlády Jiřího z Poděbrad vyztužili obyvatelé Poličky městské hradby a obehnali je vodním příkopem. Příznivé období pro město znamenala vláda Jagellonců, zatímco během kralování Habsburka Ferdinanda I. byla Polička potrestána za účast na stavovském odboji. Byla jí pozastavena práva, zkonfiskován nemovitý majetek a uložena tvrdá pokuta. Další katastrofa město postihla v roce 1613, kdy tu řádil rozsáhlý požár. Během třicetileté války se tudy prohnaly císařské i švédské armády a počet obyvatel klesl pod kritickou hranici jednoho sta.
Období rozkvětu přišlo až v 18. století a bylo doprovázeno rozsáhlou barokní výstavbou. Na náměstí byl umístěn úžasný morový sloup a pro zdejší kostel vzniklo 14 zastavení křížové cesty. Většinu barokních budov však poničil drtivý požár z roku 1845, kdy ve městě zůstala pouhá 2% kamenných domů. Obnova města probíhala v klasicistním slohu. Na konci 19. století byla do Poličky přivedena přípojka na lokální železniční trať. Do dnešních dnů si Polička uchovala vzhled venkovského zemědělského města.
Co je k vidění
Kromě unikátních městských hradeb se návštěvníci Poličky těší na zajímavý kostel sv. Jakuba či hřbitovní kostel sv. Jakuba. Při vstupu na zdejší hřbitov se nachází kostnice, postavená v letech 1770-1774. Současně s kostelem sv. Michala byla postavena zvonice, v níž visí zvon zasvěcený sv. Michalu.
Zajímavost
Jako upomínka na významného rodáka Bohuslava Martinů je zájemcům otevřena jeho rodná světnička. Pokud se do ní odhodláte, musíte zdolat 192 schodů v kostelní věži. Otec známého skladatele zde totiž vykonával funkci pověžného.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3741 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz