Police nad Metují
Police nad Metují
Město Police nad Metují leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, východním směrem od Trutnova. Rozkládá se v tzv. Broumovském výběžku, v centru chráněnné krajinné oblasti Broumovsko. Turisté si město oblíbili především díky blízkosti pískovcového skalního útvaru Broumovské stěny a nedaleké oblasti Teplicko-Adršpašských skal. Již z názvu města je zřejmé, že tudy protéká řeka Metuje. V z…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Police nad Metují
Město Police nad Metují leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, východním směrem od Trutnova. Rozkládá se v tzv. Broumovském výběžku, v centru chráněnné krajinné oblasti Broumovsko. Turisté si město oblíbili především díky blízkosti pískovcového skalního útvaru Broumovské stěny a nedaleké oblasti Teplicko-Adršpašských skal. Již z názvu města je zřejmé, že tudy protéká řeka Metuje. V zimních měsících lze využít sjezdové trati s lyžařským vlekem, která leží u severozápadního okraje města. Kromě pěších turistů a cyklistů si zdejší kraji oblíbíli i vyznavači horolezectví. V Polici nad Metují žije v současné době více než 4 300 obyvatel na území o katastrální rozloze 24,4 km².
Historie
Ve zdejším kraji sídlily od doby raného středověku rozličné slovanské kmeny. Na počátku 13. století sem dle pověstí dorazili i dva benediktinští mniši, kteří zde zbudovali poustevnu a dřevěnou kapli Panny Marie. Společně s dalšími osadníky poté vybudovali původní osadu. V písemných pramenech je Police nad Metují poprvé prokazatelně zmiňována k roku 1213, kdy král Přemysl Otakar I daroval území polického újezdu břevnovskému klášteru.
S označením Police jako města se setkáváme v roce 1253, kdy zde král Přemysl Otakar II povolil pořádání trhů. V tom samém roce započala i výstavba raně gotického kostela, která byla dokončena v roce 1294. Na počátku 14. století pak byl vybudován klášter.
V průběhu husitských válek bylo město vydrancováno katolickými Slezany a většina obyvatel povražděna. Pozvolnému vzestupu učinilo přítrž několik ničivých požárů a následně i vlna morové epidemie, která se tudy přehnala v roce 1585. Strádání pokračovalo i v období třicetileté války, kdy zde rabovala vojska hněd několika armád. Během sedmileté války zde tábořil se svým vojskem generál Laudon. Nezměrné útrapy vyvrcholily povstáním utlačovaného rolnictva v roce 1775. V tomto barokním období byly přestavěny klášter i kostel a Police se postupně vyprofilovala jako důležité hospodářské centrum kraje. Zdejší obyvatelé však utrpěli vybudováním železniční tratě z Chocně do Meziměstí, která se Polici vyhnula. Při rozsáhlém požáru v roce 1842 pak kromě jiných shořela i budova radnice.
Co je k vidění
Návštěvník Police nad Metují by si neměl nechat ujít prohlídku benediktinského kláštera, v jehož interiéru se dochoval raně gotický portál. Funguje zde i městské muzeum. Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie byl později barokně přestavěn. V blízkosti kláštera můžeme obdivovat renesanční sloup od Wolfganga Seelendema z Prošovic. Budova radnice byla po požáru přestavěna do osmibokého tvaru s cimbuřím.
Zajímavost
Z několika zajímavých tipů na výlet doporučujeme ten vedoucí přes Hlavňov, Hvězdu, Kovořovu rokli a zpět do Police nad Metují.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3251 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz