Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Pohořelice

Pohořelice

Město Pohořelice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. Pohořelicemi protéká řeka Jihlava a od Brna je dělí přibližně 25 km. Celá zdejší oblast se proslavila kvalitním vinařstvím a patří pod Mikulovskou vinařskou podoblast. Město má dlouhou tradici, neboť první zmínky o něm pocházejí už z doby královny Kunhuty. Rozloha města v rovinatém terénu s úrodnou černozemí je 2919 hektarů a žije…

Adresa a kontaktní informace

Město Pohořelice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. Pohořelicemi protéká řeka Jihlava a od Brna je dělí přibližně 25 km. Celá zdejší oblast se proslavila kvalitním vinařstvím a patří pod Mikulovskou vinařskou podoblast. Město má dlouhou tradici, neboť první zmínky o něm pocházejí už z doby královny Kunhuty. Rozloha města v rovinatém terénu s úrodnou černozemí je 2919 hektarů a žije zde přibližně 4 400 obyvatel.

Historie

Již v nejstarším období byly Pohořelice významným průsečíkem několika obchodních cest. V písemných pramenech se zmínka o Pohořelicích poprvé objevuje v roce 1222 a váže se k nejstarší zachovalé stavbě ve městě – kostelu apoštola Jakuba Většího a faře. Sám název města zřejmě vychází z tragédie osady, která ležela na místě dnešního města a podlehla ničivému požáru.

V roce 1512 získal Pohořelice do dědičného držení Vilém z Pernštejna. Příslušníci tohoto šlechtického rodu se soustředili na rozvoj hospodářství a zvláště rybníkářství. Židlochovická rybniční soustava existuje dodnes. Kromě rybníkářství se z Pohořelic stalo centrum obilnářství a vinařství.

Dalším významným držitelem panství byl Bedřich ze Žerotína, který byl skvělým válečníkem a ještě lepším hospodářem. Město pod jeho vedením i nadále prosperovalo, k čemuž přispěly i tolerantní a snášenlivé náboženské poměry. V průběhu třicetileté války bylo město stiženo několika požáry, přívalem epidemií a častým rabováním. Počet obyvatel se rapidně snížil a k opětovnému vzestupu došlo až v 18. století po vybudování císařské silnice z Brna do Vídně. Tehdejšími majiteli panství byli Dietrichtštejnové. Během napoleonských válek tudy protáhla rakouská, ruská i francouzská vojska, což se neobešlo bez konfliktů se zdejším obyvatelstvem. V průběhu 19. a 20. století se úspěšně rozvíjel především obchod, průmysl a zemědělská výroba.

Co je k vidění

Architektonickou dominantou Pohořelic je farní kostel sv. Jakuba Staršího, který byl postaven již ve 13. století. Za návštěvu stojí i budova fary, která byla po častých požárech opakovaně přestavována. Cennou ukázkou typu loveckého zámku je objekt Leopoldsruhe, který je v současnosti rekonstruován. K zajímavému historickému centru města přiléhá rozsáhlý městský park s dostatkem zeleně.

Zajímavost

Severním směrem od města leží přírodní park Niva Jihlavy. Na západní straně pak přírodní rezervace Šumický rybník. Při silnici směřující na Mikulov stojí zajímavý kovový kříž, který odkazuje na oběhu hromadného odsunu německého obyvatelstva po skončení druhé světové války.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete