Podbořany
Podbořany
Město Podbořany leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, východním směrem od Karlových Varů. Městem protéká Kyselý a Dolanecký potok. Západním směrem od Podbořan se vypínají vrcholy Doupovských hor a na jih od města pak Rakovická pahorkatina. Východním směrem od města se rozkládá oblast pohoří Džbán. V okolí Podbořan nalezneme velké množství chmelnic, které spadají do chmelařské oblasti Louny-Žatec…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Louny
- Obec
- Podbořany
Město Podbořany leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, východním směrem od Karlových Varů. Městem protéká Kyselý a Dolanecký potok. Západním směrem od Podbořan se vypínají vrcholy Doupovských hor a na jih od města pak Rakovická pahorkatina. Východním směrem od města se rozkládá oblast pohoří Džbán. V okolí Podbořan nalezneme velké množství chmelnic, které spadají do chmelařské oblasti Louny-Žatec. Nejznámějším místem v okolí Podbořan je městečko Krásný Dvůr, kde stojí barokní zámek. Podbořany prochází jediná značená turistická trasa. V současné době zde žije necelých 6 500 obyvatel na území o katastrální výměře 60,12 km².
Historie
Počátky obce Podbořany spadají do 10. století. Po založení benediktinského opatství v Postoloprtech (1108) se vesnička Podbořany stala majetkem tohoto kláštera. V jeho držení setrvala až do roku 1426. Tehdy je získal šlechtic Burián z Gutštejna. Rod Gutštejnů výrazně podporoval zemědělskou výrobu a proslul vstřícným přístupem k poddaným.
Jan z Gutštejna udělil Podbořanům několik tržních práv i městský znak. Nadějný rozvoj města přibrzdil rozsáhlý požár v roce 1590 a následně i strasti třicetileté války. Nedokonalé opevnění nemohlo vzdorovat nájezdům nepřátelských jednotek. Drancovali zde především Švédové a Prusové. Nově příchozími obyvateli byli především Němci, kteří přispěli k postupné germanizaci města.
K největšímu rozkvětu města došlo v 19. století, kdy se započalo s těžbou kaolínu a výrobou porcelánu. K odbytu výrobků i surovin přispělo zavedení železnice v roce 1873.
Co je k vidění
Na architektonické podobě města se negativně projevila rozsáhlá přestavba historických objektů v druhé polovině 20. století. Zachován zůstal pouze pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven v roce 1781. Uprostřed náměstí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice. Dřívější budova soudu nese typické empírové rysy. Upomínkou na silně se rozvíjející dělnické hnutí v 19. století je zachovalý Dělnický dům.
Zajímavost
Na místě, kde stál v minulosti pomník V. I. Lenina se nachází malý parčík.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2672 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz