Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Plzeň

Plzeň

Město Plzeň.Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje, ležící na soutoku řek Radbuzy, Mže, Úslavy a Úhlavy. Má téměř 170 tis. obyvatel, je po Praze druhým největším městě v Čechách a čtvrtým, po Brnu a Ostravě, v České republice. Je proslulá především díky pivovarnictví. Vyrábějí se zde značky jako je Pilsner Urquell a Gambrinus. Známá je také díky strojírenskému podni…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Plzeň.

Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje, ležící na soutoku řek Radbuzy, Mže, Úslavy a Úhlavy. Má téměř 170 tis. obyvatel, je po Praze druhým největším městě v Čechách a čtvrtým, po Brnu a Ostravě, v České republice. Je proslulá především díky pivovarnictví. Vyrábějí se zde značky jako je Pilsner Urquell a Gambrinus. Známá je také díky strojírenskému podniku Škoda.

Historie Plzně.

První zmínky o Plzni pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem, dnes se toto první osídlení jmenuje Starý Plzenec.

Velmi brzy dochází ke změně místa založení města. Pro stavbu byla vybrána výhodná poloha na soutoku řek Radbuzy a Mže. Tím se vyřešil problém s vodou, který byl na původním místě. Přemyslovský král Václav II. zde okolo roku 1295 zakládá Novou Plzeň. Král si díky svém bohatství, které vzešlo ze stříbrných dolů Kutné Hory mohl dovolit naplánovat město ve velkorysém a moderním stylu. Město vyrůstalo podle tehdy západoevropských urbanistických plánů. I dnes stojí domy historického jádra na šachovnicovitém pravoúhlém půdorysu s rozlehlým náměstím s hlavní plzeňskou dominantou - chrámem sv. Bartoloměje. Důvodem proč si Václav II. vybral pro založení takto významného města právě tuto lokalitu byla její poloha na dvou obchodních stezkách - řezenské a norimberské.

Krátce po svém vzniku se proto Plzeň stala významným obchodním centrem Českého království. Své privilegované postavení si uchovala Plzeň po celý středověk a i na počátku novověku. Důvodem byl zejména její postoj k dvou významným knflktům, které se v zemích Koruny České zčásti nebo zcela odehrály. Tím prvním byla husitská revoluce, kdy se Plzeň po počátečním přiklonění ke straně husitské od ní brzy odvrátila a byla pevnou součástí Katolické koalice. Husité, kteří si byli vědomi strategického významu města, se pokoušeli v letech 1421-1434 město několikrát obléhat. Plzeňské hradby však jejich náporu odolaly. Po skončení husitských válek dostává Plzeň od císaře Zikmunda privilegium se zlatou bulou, díky němuž město neplatilo cla a berně po celých Čechách. Kvůli tomu a díky obchodnímu partnerství s Norimberkem město značně bohatne. V této době rozkvětu města zde dochází také k vytištění první knihy u nás - Kroniky trojánské. Stalo se tak již možná roku 1468.

Město Plzeň si velmi oblíbil i císař Rudolf II., který zde zakoupil dva měšťanské domy. Za jeho vlády se Plzeň oblékla do renesančního hávu. Druhým konfliktem ve kterém byla Plzeň na straně vítězů byla třicetiletá válka. I tentokráte dodrželo město svou katolickou tradici a zůstalo součástí habsburského tábora. Přesto se ale nevyhnulo válečným útrapám a bylo dokonce i dobyto. Po třicetileté válce nastává krátký úpadek města.

na počátku 18. století město znovu vzkvétá, což se odráží i ve stavitelství. Ve městě vyrůstá řada barokních staveb. Od druhé poloviny 18. století se město otevírá ze sevření starých hradeb a expanduje do svého okolí. Později zaniká i městské opevnění a na jeho místě vznikají sady. 19 století a průmyslová revoluce mění ráz města. Roku 1842 dochází k založení Měšťanského pivovaru a roku 1869 zakládá Emil Škoda svůj podnik. Plzeň se stává průmyslovým městem a začíná se znovu nebývale rozvíjet. Jsou stavěny nové dominanty města - muzeum, divadlo či synagoga. Škodovy závody byly během Druhé světové války jednou z největších zbrojovek Německa. To bylo důvodem proč město bylo často cílem spojeneckých náletů. Po roce 1989 se město Plzeň stává městem univerzitním.

Co je v Plzni k vidění.

Ráz staré městské části je dán gotikou, v měšťanské architektuře jsou naopak prvky renesance. Historické jádro města je obehnáno bývalými hradbami. Této oblasti dominuje chrám sv. Bartoloměje na čtvercovém Náměstí Republiky. Kostel byl založen roku 1292 a na první pohled zaujme především jeho štíhlá věž. V interiéru je zajímavá plastika Plzeňské madony, která je ve středu hlavního oltáře. Měří jeden metr a je dílem evropského významu, pravděpodobně z roku 1390. Šternberská kaple je dekorována ve stylu renesance. Z věže kostela, která představuje nejvyšší kostelní věž v Čechách, je pěkný výhled na celé město. Dne 31. 5. 1993 zřídil papež Jan Pavel II. v Plzni biskupství a kostel se stal katedrálou. Na náměstí stojí i renesanční radnice ze 16. století. Na náměstí převládají renesanční domy, ale najdou se i výjimky ve stylu gotiky či baroka. Jednou z nejhodnotnějších barokních staveb je arciděkanství, které zde také leží.

I prohlídka dalších pamětihodností svědčí o tom, že Plzeň byla katolickou baštou. Město je plné kostelů, kaplí a chrámů. Návštěvníci by neměli opomenout původně minoritský klášter, který byl zřejmě založen ještě před založením města. V roce 1460 byl předán františkánům. Nejstarší části kostela Nanebevzetí Panny Marie pochází z 20. let 14. stol. Gotický kostel byl několikrát upravován a v roce 1730 barokně rozšířen. V klášterním areálu je zachována kromě křížové chodby i kaple sv. Barbory s cennými freskami z roku 1460. Dnes je zde expozice diecézního muzea. Dalšími sakrálními stavbami jsou kostel sv. Jiří v Doubravce, gotický kostel sv. Mikuláše, klášter dominikánek s kostelem sv. Anny a sv. Růženy Limské je přestavěn v klasicistním slohu, Kostel Narození Panny Marie v Křimicích se stal rodinnou hrobku rodu Lobkoviců. Dále Kostel Panny Marie Růžencové na Jiráskovo náměstí, kostelík u Ježíška je barokní stavbou, gotický kostel Všech Svatých na Roudné, novogotický kostel sv. Martina v Lobzích, pseudorománský kostel sv. Václava. Významným poutním místem Plzně je tzv. Kyjovská kaple Panny Marie "Matky Boží milosti" z roku 1894.

Známé židovské osídlení Plzně nám připomíná především budova tzv. Nové synagogy, která představuje druhou největší synagogu v Evropě a jednu z největších na světě. Byla realizována v letech 1890-1892 v maursko-románském slohu. Ve městě je i židovský hřbitov.

V okolí historického centra města leží Mastné krámy, budova z roku 1392, která soužila jako mastná tržnice do 50. let 20. století. Nyní zde sídlí západočeská galerie. Poblíž stojí dům s pozdně gotickou vodárenskou věží, která je částí městského opevnění.

Ale Plzeň to nejsou jen sakrální stavby, ale také a zejména, tradice ve vaření světoznámého piva. U zrodu piva stál dům U Salzmannů, který leží v Pražské ulici. První soudek piva z nového pivovaru se odvážel právě odsud a roku 1858 zde byl založen známý hostinec. První písemná zmínka o pivovarnictví v Plzni pochází z roku 1307. Vaření piva bylo v minulosti závislé na várečném právu, které se udělovalo pouze obyvatelům vnitřní části města. Kvalita piva však byla různorodá, neboť každý jej vařil jinak. Po roce 1838 se měšťané spojili a rozhodli se vybudovat moderní pivovar, který bude vařit pouze kvalitní pivo. Dne 5. 10. 1842 byl uvařen v novém pivovaře první exemplář nové metody spodního kvašení-pravzor všech světlých ležáků. Toto pivo je známo pod ochranou značkou Pilsner Urquell. Plzeň je nejvýznamější pivovarnické město České republiky.

K jedinečným atrakcím Plzně patří nepochybně místní ZOO Plzeň. Je vyhlášena zejména chovem plazů, ale na své si přijdou milovníci i ostatních zvířecích druhů. Součástí zahrady je i DINOpark.

Město je plné zeleně, mnoho parků a sadů nabízí odpočinek po dni plném prohlídek a navštívených památek.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 26. prosinec

Dnes má svátek Štěpán

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete