Statistika našeho portálu

  • 103 272 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Plánice

Plánice

Město Plánice leží v Plzeňském kraji, východním směrem od okresního města Klatovy. Rozkládá se v jihozápadní části Středočeské pahorkatiny, v údolí tvořeném protékající řekou Úslavou. Okolní lesy jsou součástí přírodního parku Plánický hřeben. Najdeme zde i soustavu malebných rybníků. Tím největším je Hnačovský rybník, sloužící v letních měsících jako vyhledávané místo pro rekreaci. Pro vyznavače…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Plánice

Město Plánice leží v Plzeňském kraji, východním směrem od okresního města Klatovy. Rozkládá se v jihozápadní části Středočeské pahorkatiny, v údolí tvořeném protékající řekou Úslavou. Okolní lesy jsou součástí přírodního parku Plánický hřeben. Najdeme zde i soustavu malebných rybníků. Tím největším je Hnačovský rybník, sloužící v letních měsících jako vyhledávané místo pro rekreaci. Pro vyznavače cyklistiky upozorňujeme na dvě lokální cyklistické trasy, které se zde křižují. Po několika značených turistických trasách se můžeme vydat na příjemnou procházku po okolních lesních a kopcích. Největším lákadlem pro pěší turisty je výlet po Křižíkově cestě, který zájemce zavede až do nedalekého města Nepomuk. Plánice se v roce 2001 stala vítězem krajského kola soutěže "Vesnice roku". V současné době žije v Plánici necelých 1 000 obyvatel na území o katastrální rozloze 55,61 km², přičemž správní území města zahrnuje dalších 11 obcí.

Historie

Historie Plánice sahá až do 12. století. První písemný záznam pochází z roku 1144, kdy osada přešla do vlastnictví nedalekého kláštera nepomuckých cisterciáků. Majitelé na zdejším panství se často střídali. Mezi ty nejvýznamnější patřili Švamberkové, Šternberkové, Rožmitálští či Martinicové. Bohatství městečka pramenilo především z těžby kovů, která zde probíhala několik desítek let. Minusem pro další rozvoj Plánice byl fakt, že se jí vyhnuly hlavní dopravní cesty a také železnice. Proto se zde rozvíjela pouze drobná řemesla a lokální obchod. Ve druhé polovině 18. století byl ve městě postaven barokní kostel a fara. V roce 1847 se zde narodil významný vědec a vynálezce František Křižík.

Co je k vidění

Mezi nejvýznamnější stavby ve městě patří kostel Narození Panny Marie a kostel svatého Blažeje, který byl postaven podle návrhů Kiliána Ignáce Diezenhofera. Ze sakrálních staveb jmenujme ještě kapli Panny Marie nad pramenem či sochu svatého Jana Nepomuckého. Středověká tvrz byla v 18. století přestavěna na barokní zámeček. V rodném domě Františka Křižíka funguje muzeum věnované životu a dílu významného vynálezce. V současné době je však z technických důvodů uzavřeno. Ve východní části plánického náměstí stojí mariánský sloup Nejsvětější trojice, který na konci minulého století prošel celkovou rekonstrukcí.

Zajímavost

Poutní kostel Narození Panny Marie byl postaven na objednávku Adolfa Branalda. Jedná se o jednu z nejkrásnějších děl architekta K. I. Dienzenhofera.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 22. říjen

Dnes má svátek Sabina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete