Planá nad Lužnicí
Planá nad Lužnicí
Město Planá nad Lužnicí leží v Jihočeském kraji, přibližně 6 kilometrů jižním směrem od okresního města Tábor a přibližně 11 kilometrů severně od Soběslavi. Okolní krajina je tvořena přírodou Třeboňské pánve a Vlašimské vrchoviny. Protéká tudy řeka Lužnice a mezi nejzajímavější místa v městečku patří zámeček Strkov. Mírně zvlněný kraj Táborské pahorkatiny je ideálním místem pro strávení příjemné …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Tábor
- Obec
- Planá nad Lužnicí
Město Planá nad Lužnicí leží v Jihočeském kraji, přibližně 6 kilometrů jižním směrem od okresního města Tábor a přibližně 11 kilometrů severně od Soběslavi. Okolní krajina je tvořena přírodou Třeboňské pánve a Vlašimské vrchoviny. Protéká tudy řeka Lužnice a mezi nejzajímavější místa v městečku patří zámeček Strkov. Mírně zvlněný kraj Táborské pahorkatiny je ideálním místem pro strávení příjemné dovolené. Najdeme zde několik hradů (Kotnov, Kozí Hrádek, Starý zámek u Borotína, Šelmberk, Choustník Příběnice), zámků (Červená Lohta, Bechyně) či zachovalých vesnic s ukázkou typické jihočeské lidové architektury. Okolní krajina se vyznačuje velkým množstvím rybníků, které jsou často využívány i k rekreaci. Na jejich březích se nacházejí kempy a chatové osady. V současné době žije v Plané nad Lužnicí přibližně 3 200 obyvatel na území o katastrální výměře 21,42 km².
Historie
V písemných pramenech se s Planou nad Lužnicí poprvé setkáváme na konci 13. století, kdy ji v dopise jmenuje biskup Tobiáš z Bechyně. V té době byla Planá součástí pražského biskupství. O několik desítek let později patřila k panství Vítkovců. Během husitských válek městečko vyhořelo a následně bylo připojeno k táborskému panství. Po potrestání města Tábora císařem Ferdinandem I. byla Planá prodána Vilému z Rožmberka, který zde v roce 1553 nechal zbudovat dřevěný most přes Lužnici. Po Vilémově smrti se vlády ujal Petr Vok, po jehož skonu přešla Planá opět do držení města Tábora. Tragédií pro zdejší kraj i město samotné bylo období třicetileté války, kdy bylo městečko kompletně zpustošeno. Obrat k lepšímu přišel až s novými majiteli – šlechtickým rodem Šternberků a následně Lobkoviců. Již od 17. století byla v obci v provozu zdejší škola. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1790. Po roce 1848 se Planá stala samostatnou obcí. K jejímu rozvoji výrazně přispělo zavedení železniční tratě do města i důležitá voroplavba po řece Lužnici. K růstu společenského a kulturního života došlo po vzniku samostatné Československé republiky.
Co je k vidění
K historicky nejcennějším stavbám patří kostel sv. Václav s unikátními slunečními hodinami. U objektu základní školy najdeme pomní obětem druhé světové války. Zámeček Strkov byl na počátku minulého století využíván jako sídlo rodiny Harrachů. Za návštěvu jistě stojí i Galerie u Rudolfa, vzpomínající na vynikajícího českého herce Rudolfa Hrušínského. V dojezdové vzdálenosti lze navštívit historické město Tábor, zříceninu hradu Kozí hrádek či národní přírodní památka Luční u Sezimova Ústí.
Zajímavost
Pokud navštívíte nedaleké město Tábor, nenechte si ujít expozici rodinného Muzea Kodet, které mapuje dílo "Tří generací Kodetů".
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1736 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz