Petřvald
Petřvald
Město Petřvald leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, v české části historického Těšínského Slezska. Jedná se o hornické město, s mírně zvlněným povrchem, jemuž dává specifický charakter již ukončená hlubinná těžba černého uhlí. V Petřvaldě můžeme obdivovat kostel sv. Jindřicha se 14-ti kapličkami křížové cesty či navštívit vyhledávané Technické muzeum s unikátní výstavou historie tramv…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Karviná
- Obec
- Petřvald
Město Petřvald leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, v české části historického Těšínského Slezska. Jedná se o hornické město, s mírně zvlněným povrchem, jemuž dává specifický charakter již ukončená hlubinná těžba černého uhlí. V Petřvaldě můžeme obdivovat kostel sv. Jindřicha se 14-ti kapličkami křížové cesty či navštívit vyhledávané Technické muzeum s unikátní výstavou historie tramvajové dopravy na Karvinsku. Většinu okolní krajiny tvoří pole, které jsou na několika místech přerušeny nevelkými lesními porosty a hájky. Městem prochází značená cyklostezka, napojující se na cyklistickou Jantarovou stezku. Pro turisty přikládáme informaci o žluté značce, procházející Petřvaldem. V současné době žije v Petřvaldě přibližně 7 000 obyvatel na území o katastrální výměře 12,63 km².
Historie
Původní osada byla založena přibližně v polovině 13. století během velké kolonizace oblasti Těšínska. V písemných pramenech se s Petřvaldem poprvé setkáváme v soupisu desátků vratislavského biskupství v roce 1305. Až do roku 1868 byla obec součástí bohumínského soudního okresu. Prvním majitelem Petřvaldu byl kníže Bolek. Ten ji v roce 1409 prodal Ondřejovi z Tvorkova a osada připadla k polsko-ostravskému panství. Na počátku 17. století již náležela k Vratimovu. O sto let později ji Karel František Skrbenský z Hradiště prodal Mikuláši Taaffemu k Dolní Lutyni. Na konci 18. Století koupil celý zdejší statek Jan Larisch-Monnich. Posledním vlastníkem z rodu Larischů byla Gabriela Larischova – Monnichova. Během první republiky byl Gabriele ponechán zbytkový statek s lihovarem a lesním hospodářstvím. Dějiny obce zásadně ovlivnila těžba uhlí, která zde započala již v roce 1833. Nejvýznamnějšími šachticemi byly Jindřich a Evžen. Po druhé světové války zde vznikl sloučením dolů Pokrok a Hedvika národní podnik s názvem Důl Julius Fučík. Těžba černého uhlí byla ukončena v březnu roku 1998.
Co je k vidění
Za zajímavých objektů v obci upozorňujeme na kostel sv. Jindřicha s křížovou cestou a kaštanovou alejí. V objektu bývalé fary dnes sídlí Technické muzeum se stálou expozicí historie tramvajové dopravy na Karvinsku. U muzea najdeme pomník horníkům, kteří zahynuli při výbuchu na dole Evžen v roce 1917. Z možných výletů doporučujeme cestu severozápadním směrem od města, kde se rozkládá chráněná krajinná oblast Poodří.
Zajímavost
Vydá-li se návštěvník jihozápadním směrem od Petřvaldu, dorazí přes obec Albrechtičky do města Studénky, kde může navštívit Vagonářské muzeum.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6128 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz