Pečky
Pečky
Město Pečky leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín, přibližně 10 kilometrů jihozápadním směrem od Poděbrad. Jde o nejmladší město kolínského okresu. K Pečkám od jihu navazuje Českobrodská tabule, která je současně s Nymburskou kotlinou součástí České tabule. Jihozápadním směrem od města se zdvihají vrcholky Hornosázavské pahorkatiny. Prochází tudy i železniční trať a několik turistických a cy…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Kolín
- Obec
- Pečky
Město Pečky leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín, přibližně 10 kilometrů jihozápadním směrem od Poděbrad. Jde o nejmladší město kolínského okresu. K Pečkám od jihu navazuje Českobrodská tabule, která je současně s Nymburskou kotlinou součástí České tabule. Jihozápadním směrem od města se zdvihají vrcholky Hornosázavské pahorkatiny. Prochází tudy i železniční trať a několik turistických a cyklistických stezek. Součástí města Pečky je i sídlo Velké Chvalovice. V současné době žije ve městě přibližně 4 200 obyvatel na území o katastrální výměře 10,75 km².
Historie
První historicky doložené informace o osídlení zdejší oblasti pocházejí ze 6. století před naším letopočtem. Tehdy zde sídlily kmeny Keltů, kteří již ovládali výrobu železných nástrojů. Pečky samotné pak byly zřejmě založeny v období vrcholícího boje Přemyslovců se Slavníkovci. V písemných pramenech se s nimi poprvé setkáváme v roce 1225, kdy se v darovací listině krále Přemysla Otakara II. objevuje jakýsi zeman Jan z Peček. Během dalších desetiletí byly Pečky nevelkou poddanskou zemědělskou osadou, která často měnila své majitele. Zemědělská historie Peček je připomínána již v roce 1553, kdy je v zámeckém urbáři zmínka o Bohouši z Bítova, který držel pět čtvrtí lánu a existovalo zde i třináct usedlostí o rozloze sedm a půl lánu. V roce 1651 zde již stálo patnáct usedlostí o stejné výměře jako před sto lety.
K zásadní změně v historii Peček dochází v 19. století. Po roce 1869 se rozvíjí soukromé podnikání. Většina zdejších firem se zaměřuje na výrobu zemědělských potřeb a zpracování cukrovky. Největší podíl na rozvoji Peček však měla výstavba železniční trati z Prahy do České Třebové. Žádost o povýšení na městys byla odeslána k císařskému dvoru v roce 1870 a o devět let později byla akceptována. K definitivnímu povýšení na město došlo až v roce 1925.
Co je k vidění
Pečky byly po mnoho staletí nevýznamnou zemědělskou obcí, a proto se nemohou pochlubit žádnou historicky významnou stavbou. Na přelomu 19. a 20. století byla postavena budova radnice, která prošla rekonstrukcí před několika lety. Na počátku minulého století byl postaven novorománský kostel sv. Václava. Nejvýznamnější stavební památkou ve městě je evangelický kostel M. Jana Husa. Jedná se o kubistickou památku. Technickou památkou je městský vodojem, pocházející z 30. let minulého století.
Zajímavost
Stále větší oblibu si získává sportovní akce Pečecká desítka, která na desetikilometrové trati prověřuje běžecké schopnosti závodníků rozličného věku.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 376 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz