Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Ostravice

Ostravice

Obec Ostravice leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 15 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Frýdek-Místek, na úpatí Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se pod Lysou horou, která je nejvyšší horou Beskyd. Protéká tudy řeka Ostravice, která zde vytváří široce rozevřené údolí, zvedající se k vrcholkům Lysé hory a Smrku. Ostravice představuje významné turistické a rekreační centrum, k…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Ostravice leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 15 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Frýdek-Místek, na úpatí Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se pod Lysou horou, která je nejvyšší horou Beskyd. Protéká tudy řeka Ostravice, která zde vytváří široce rozevřené údolí, zvedající se k vrcholkům Lysé hory a Smrku. Ostravice představuje významné turistické a rekreační centrum, které je hojně navštěvováno v zimních i letních měsících. Pro návštěvníky je připraveno několik desítek kilometrů turistických tras, které vedou po horských hřebenech i údolími horských potoků. K ubytování lze využít některý z desítek horských hotelů i chat. Pro relaxaci pak slouží několik rehabilitačních zařízení, krytých bazénů a rozmanitých sportovišť. Nad obcí se rozkládá přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro nedaleká města. Na řece Ostravici si lze prohlédnout chráněný přírodní úkaz "Peřeje na Ostravici". Z Lysé hory pak vede naučná stezka až k přehradě Šance. Seznámíte se na ní s chráněnými přírodními rezervacemi Mazák a Mazácký Grůnik. V zimních měsících pak funguje několik sjezdových tratí i udržovaných běžeckých stop. V současné době žije v Ostravici přibližně 2 300 obyvatel na území o katastrální výměře 27,67 km².

Historie

V písemných pramenech se Ostravice poprvé objevuje v roce 1581, konkrétně v urbáři hukvaldského panství. Počátky obce však klademe do souvislosti s kolonizační vlnou, známou jako pasekářská kolonizace. Ta probíhala od konce 15. století a byla založena na novém způsobu hospodaření v horách, jehož součástí byl chov dobytka. Současná obec pak vznikla zřejmě spojením Ostravice, Hamrovic a osady Beskyd v 16. století. Významným počinem v poklidných dějinách obce bylo postavení hamrů v průběhu 19. století. Ty fungovaly až do roku 1926, kdy zanikly. Ke zpracování dřeva se od konce 19. století využívala místní pila. K odbytu zpracovávaných surovin přispělo přivedení železniční tratě z nedalekého Frýdlantu nad Ostravicí. V roce 1951 došlo k územní reformě obce, při které byl katastr Ostravice rozdělen na tři části. Střední část původního katastru Ostravice byla spojena s jižní části katastru Starých Hamer, které tak existují do dnešní doby. Zbývající části Ostravice byly spojeny v moderní obec Ostravice.

Co je k vidění

Mezi nejcennější památky v obci patří barokní budova fojtství z roku 1789. V místní části Hamrovice pak můžeme obdivovat evangelický kostel z roku 1874 či katolický kotel z konce předminulého století. Na tzv. Ďábelském ostrově je ve srubu Petra Bezruče instalováno básníkovo muzeum. V Ostravici samotné pak můžeme navštívit ranč s chovem koní a přidruženou jízdárnou. Náročnější lyžaři jistě nevynechají výlet do nedalekých Malenovic, kde jsou v zimních měsících otevřeny zdejší náročné sjezdovky.

Zajímavost

V blízkých přírodních rezervacích Mazák, Mazácký Grúnik a Smrk jsou k vidění zákonem chránění živočichové a rostliny. K těm nejvzácnějším patří rorýs obecný, jestřáb lesní či rys ostrovid.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete