Orlík nad Vltavou
Orlík nad Vltavou
Obec Orlík nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v severní části okresu Písek, v bezprostřední blízkosti orlického jezera. Jednoznačnou dominantou obce a největším lákadlem pro návštěvníky je původně gotický hrad, v současnosti zámek Orlík, který je obklopen nádherným zámeckým parkem z roku 1820. Obec se skládá ze dvou částí - Staré Sedlo (připomínáno v historických pramenech již na konci 13. stol…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Písek
- Obec
- Orlík nad Vltavou
Obec Orlík nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v severní části okresu Písek, v bezprostřední blízkosti orlického jezera. Jednoznačnou dominantou obce a největším lákadlem pro návštěvníky je původně gotický hrad, v současnosti zámek Orlík, který je obklopen nádherným zámeckým parkem z roku 1820. Obec se skládá ze dvou částí - Staré Sedlo (připomínáno v historických pramenech již na konci 13. století) a Višňovka, které jsou od sebe odděleny silnicí vedoucí na Žďákovský most. Obec představuje významné středisko převážně letní turistické sezóny, kam každoročně přijíždějí stovky návštěvníků holdující kvalitní rekreaci a poznávání historie (zámek Orlík, orlický park, husté lesy, Orlická přehrada). V současné době žije v Orlíku nad Vltavou přibližně 350 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 9,0397 km².
Historie
Se starší částí obce, Starým Sedlem, se setkáváme v historických análech již na konci 13. století, kdy zde stál kostel s farou. Obec jistě těžil ze své polohy v těsné blízkosti správního centra orlického a později orlicko-zvíkovského panství. Ačkoliv byla již od nejstarších dob označována za městys, disponovala pouze stejnými právy jako ostatní vesnice. Osud obce byly úzce spojeny s dějinami hradu Orlíku, založenému ve 2. polovině 13. století. Karel IV. jej daroval v roce 1356 kancléři Českého království Jetřichovi. Během 14. století zde proběhly dvě rozsáhlé přestavby a podobné obměny pokračovaly i ve století následujícím. To zde již vládl Petr Zmzlík ze Svojšína. O jednu z nejnáročnějších přestaveb se zasloužil Kryštof ze Švamberka, který hrad vlastnil na počátku 16. století. Stalo se tak po rozsáhlém požáru, který hrad silně poničil. Za Kryštofa II. ze Švamberka byl zámek zvýšen o jedno patro a hospodářský dvůr byl ohrazen zdí s válcovou věží. Na místě tohoto dvora je dnes rozsáhlý park. V roce 1719 připadlo zdejší panství do držení rodu Schwarzebergů, kteří byli dědici po zámožném rodu Eggenbergů. Schwarzenbergové vystavěli v polovině 19. století v místním lese rodovou hrobku.
Co je k vidění
Největším lákadlem pro turisty a návštěvníky obce bude jistě zámek Orlík, který se až do roku 1961 tyčil na vysoké skále nad řekou Vltavou. Po vybudování orlické přehrady se dostal skoro na stejnou úroveň jako hladina přehradního jezera. V současné době je zámek v držení Schwarzenbergů a je možno ho v období duben až říjen navštívit. Mimo sezónu pak k návštěvě budete potřebovat předběžné objednání. Při procházce okolím zámku se jistě nezapomeňte pokochat úchvatným zámeckým parkem, vybudovaným v anglickém stylu. Můžete zde i absolvovat několik vyhlídkových či naučných tras. V severní části parku pak pozorný návštěvník jistě ocení novogotickou rodinnou hrobku Schwarzenbergů, která stojí za vidění i přesto, že je menší než ta v Třeboni. Na náměstí obce pak stojí gotický kostel sv. Prokopa, postavený v polovině 14. století. V dojezdové vzdálenosti od obce pak můžeme navštívit středověký hrad Zvíkov, Langovu rozhlednu či Písecké skály s nádherným výhledem na řeku Otavu.
Zajímavost
Technickou zajímavostí obce je ocelový Žďákovský most na silnici Plzeň-Tábor. Jedná se o jeden z nejstarších jednoobloukových mostů v Evropě.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1468 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz