Ondřejov
Ondřejov
Obec Ondřejov se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně patnáct kilometrů jihovýchodním směrem od města Říčany. Do všeobecného povědomí veřejnosti se dostala zvláště díky zdejší hvězdárně, pracovišti Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Starobylou historii obce dokazuje místní historické jádro obce, které bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nejbližší ž…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-východ
- Obec
- Ondřejov
Obec Ondřejov se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně patnáct kilometrů jihovýchodním směrem od města Říčany. Do všeobecného povědomí veřejnosti se dostala zvláště díky zdejší hvězdárně, pracovišti Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Starobylou historii obce dokazuje místní historické jádro obce, které bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nejbližší železniční zastávka se nachází v pět kilometrů vzdálených Senohrabech. Tato středočeská obec má ještě místní části Třemblaty a Turkovice. V současné době zde žije přibližně 1 200 obyvatel na území o katastrální výměře 18,16 km².
Historie
Předchůdcem dnešní obce byla dvorcová osada "Ondřejóv dvór", nacházející se na panství pánů z Dubé. Z té se na počátku 13. století vyvinula vesnice a později trhové městečko, spadající do vlivu šlechtického rodu pánů z Dubé. Jméno Ondřejov je pak zřejmě odvozeno od zakladatele obce, náležejícího k rodů pánů z Dubém. Výhodná poloha na staré zemské cestě však zdejším obyvatelům přinášela i jistá negativa. Jednalo se zvláště o časté nájezdy loupeživých lapků, z kterých se připomíná zvláště Mikuláš Zůl. Většina obyvatel se živila zemědělstvím a drobnými řemesly. Po pánech z Dubé vlastnili obec Kostkové z Postupic, Šelenberkové a poté páni z Valdštejna. Tragickou událostí pro Ondřejov byly oba významné evropské konflikty (husitské války a třicetiletá válka). Významný rozvoj začíná až v druhé polovině 18. století, kdy byl Ondřejov povýšen na městečko s právem na radnici a čtyři trhy do roka. Na konci 19. století zde byla prof. Ježkem zřízena tzv. Kneipovna, první vodoléčebná zařízení v Čechách. V roce 1898 byla na vrchu Manda založena soukromá hvězdárna, která byla při desetiletém výročí vzniku Československé republiky věnována Karlově univerzitě.
Co je k vidění
Kromě již zmiňované hvězdárny, jejíž kopuli navrhoval Josef Fanta, můžeme doporučit návštěvu rozsáhlého areálu hvězdárny, který je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Ze sakrální výstavby upozorňujeme na kostel svatého Šimona a Judy, pocházející z první poloviny 13. století. Z roku 1778 pak pochází pozdně barokní fara s mansardovou střechou. Slavná operní zpěvačka Eleonora Gayerová z Ehrenbergu si nechala na úpatí Mandy postavit vilu "Leonora".
Zajímavost
Ze zajímavých tipů na výlet po blízkém okolí doporučujeme návštěvu Kostelní Střímelice (2 km), Chocerad (4 km) či Hrusic (5 km).
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 841 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz