Oloví
Oloví
Město Oloví lze najít v Sokolovském okrese, v Karlovarském kraji. Nachází se na rozhraní Krušných hor a Smrčin, na obou březích říčky Svitavy. Na město narazíme i na cestě mezi Kraslicemi a Sokolovem. Prochází jím železniční trať Sokolov-Kraslice, která byla dostavěna v roce 1875. Oloví je obklopeno mohutnými a hustými, převážně smrkovými lesy. Ty jsou vyhledávány milovníky aktivní turistiky i ná…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Sokolov
- Obec
- Oloví
Město Oloví lze najít v Sokolovském okrese, v Karlovarském kraji. Nachází se na rozhraní Krušných hor a Smrčin, na obou březích říčky Svitavy. Na město narazíme i na cestě mezi Kraslicemi a Sokolovem. Prochází jím železniční trať Sokolov-Kraslice, která byla dostavěna v roce 1875. Oloví je obklopeno mohutnými a hustými, převážně smrkovými lesy. Ty jsou vyhledávány milovníky aktivní turistiky i náruživými houbaři. V Oloví žije necelých 2000 obyvatel, na katastrální výměře 19,04 km².
Historie
Počátky města Oloví byly spojeny s těžbou olova, která probíhala již od poloviny 14. století. Vlastníci zdejší oblasti, páni z rodu Šliků, zde nechali okolo roku 1519 založit městečko, které v roce 1523 získalo zvláštní privilegium. V polovině 16. století pak již disponovalo vlastním znakem a pečetí. Horní právo přidělil městu v roce 1558 Ferdinand I. a o tři roky později jej povýšil na královské horní město. Tento statut byl potvrzen v roce 1581 i Rudolfem II.
Nad údolím řeky Svatavy postupně vyrostlo město, jehož obdélnému náměstí dominoval kostel. V polovině 19. století zde žilo již více než tisíc obyvatel, ve 168 obytných budovách. Těžba v olověných dolech postupně uvadala a v Oloví se začal rozvíjet i další průmysl. Zásluhou První české společnosti pro sklářský průmysl zde byla založena továrna na výrobu tabulového skla a zrcadel. V období první republiky v ní pracovalo více než 1200 zaměstnanců a zaměřovala se na vývoz skla. Kromě výroby skla se rozšířila i produkce perleťových knoflíků, hraček a hudebních nástrojů.
Co je k vidění
Panoramatickou dominantou Oloví je pseudogotický kostel sv. Michaela Archanděla, který byl postaven na přelomu 19. a 20. století. K výletu vybízí i hezká kaplička na úbočí Šibeničního vrchu, jenž se zvedá jihozápadně nad městem. V obci samotné se ještě nachází kaple svatého Petra.
Zajímavost
V Oloví se kříží velké množství lokálních cyklistických a turistických tras. Turisté a cyklisti se po nich mohou vydat do rozmanitých krušnohorských lesů jak v zimě, tak v létě.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2410 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz