Odolena Voda
Odolena Voda
Město Odolena Voda leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 16 kilometrů severním směrem od centra Prahy. Rozkládá se u dálnice D8, východním směrem od Kralup nad Vltavou a jihozápadním směrem od Neratovic. Starší část města je rozložena ve svahu sklánějícímu se zvolna k severu. Novější část se sídlištní zástavbou pak pochází z minulého století a leží na výše položené rovině. …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-východ
- Obec
- Odolena Voda
Fotogalerie k článku
Město Odolena Voda leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 16 kilometrů severním směrem od centra Prahy. Rozkládá se u dálnice D8, východním směrem od Kralup nad Vltavou a jihozápadním směrem od Neratovic. Starší část města je rozložena ve svahu sklánějícímu se zvolna k severu. Novější část se sídlištní zástavbou pak pochází z minulého století a leží na výše položené rovině. Volně na ni navazuje Dolínek s blízkou osadou Čenkov. Nejzajímavější pamětihodností ve městě je kostel svatého Klimenta, který byl navrhnut dle plánů K. I. Dientzenhofera. Mezi Odolenou Vodou a obcí Vodochody se rozkládá letecká továrna s letištěm Aero z období první republiky. V současné době žije ve městě přibližně 5 500 obyvatel na území o katastrální výměře 11,23 km².
Historie
V písemných pramenech se první písemná zmínka o Odoleně Vodě objevuje v roce 1352. Až do počátku 15. století patřila kapitule při kostele svatého Víta na Pražském hradě. Po husitských válkách pak připadla Starému Městu Pražskému. Staroměští měšťané doplatili v polovině 16. století na vzpouru a revoltu proti králi Ferdinandu I. a byla jim odejmuta většina majetku, včetně Odoleny Vody. Ta se záhy poté dostala do majetku bratří Jana a Beneše, kteří patřili k významnému rodu Sekerků ze Sedčic. Jan zde vybudoval během své vlády rozsáhlou renesanční tvrz. Po jeho smrti získali městečko jeho synové, kterým však byl majetek zkonfiskován pro účast na protihabsburském povstání na počátku třicetileté války. Odolena Voda pak připadla do správy paní Polyxeně z Lobkovic. V druhé polovině 17. století se správy městečka ujala jezuitská kolej při kostele svatého Klimenta. Jezuité se zasloužili o obnovení fary a opravu renesanční tvrze. Na místě staršího zbořeného kostelíka nechali vystavět barokní chrám, který projektoval sám K. I. Dientzenhofer. Po zrušení jezuitského řádu připadlo městečko náboženskému fondu a v roce 1828 je koupil Matyáš Friedrich z Riese. Ten se zasloužil o výstavbu hospodářského dvora s cukrovarem, ke kterému byla v roce 1882 prodloužena železniční vlečka z Úžic.
Co je k vidění
Kostel svatého Klimenta
Jižně nad starou částí Odoleny Vody. Kulturní památka. Barokní chrám byl postaven v letech 1733–1735 na místě staršího, středověkého kostela podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavebníkem kostela bylo Klementinum, jezuitská kolej v Praze.
Mariánský sloup
Severní strana Dolního náměstí, Odolena Voda. Kulturní památka. Pochází z roku 1706. Opraven roku 1923.
Rodný domek Vítězslava Hálka
Náměstí Vítězslava Hálka, č. p. 3, Dolínek. Kulturní památka. Přízemní dům asi z první poloviny 19. století, kde se 5. dubna 1835 narodil a první čtyři roky svého života prožil český spisovatel Vítězslav Hálek. Pamětní deska na čelním štítě domku pochází z roku 1878.Na počátku 60. let minulého století prošel Hálkův domek stavebními úpravami, po jejichž dokončení byl 10. listopadu 1963 slavnostně otevřen Památník Vítězslava Hálka. Součástí expozice se tehdy stal také soubor dokumentů a obrazových materiálů, seznamující s básníkovým životem a dílem.
Tvrz (zámek)
Dolní náměstí, č. p. 1, Odolena Voda. Kulturní památka. První panské sídlo lze v Odoleně Vodě předpokládat již na přelomu 14. a 15. století, v souvislosti s pronájmem poplužního dvora tehdejšími majiteli, pražskou kapitulou. Později zaniklo. Za dalších majitelů či nájemců statku sloužil především ke správním účelům, ve druhé polovině 20. století také k bydlení. V současnosti je objekt v soukromých rukou a je postupně rekonstruován.
Židovský hřbitov
Založen asi roku 1812 postřižínskou židovskou náboženskou obcí. Kolem roku 1896 podstatně rozšířen. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1831. V roce 1935 proběhla soutěž na nerealizovanou výstavbu obřadní síně, z níž se dochovalo 9 architektonických návrhů. Po druhé světové válce byl hřbitov silně poškozen. V polovině 90. let minulého století došlo péčí Židovské obce v Praze k jeho obnově.
Zajímavost
V Národním muzeu v Praze, můžeme v oddělení paleontologie-druhohory, najít dva exempláře amonitů s nalezištěm "Odolena Voda u Korycan".
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 840 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz