Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nýrsko

Nýrsko

V místech, kde se řeka Úhlava rozlévá do širokého údolí a nad hlavou se tyčí poslední výběžky Královského hvozdu, leží malebné město Nýrsko. Jedná se o město Klatovského okresu v Plzeňském kraji. Okresní Klatovy jsou vzdáleny od Nýrska přibližně 18 km a nedaleko je i hranice s Německou spolkovou republikou. Počet obyvatel mírně převyšuje hranice 5 000 a katastrální výměra města činí 31,53 km&…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Nýrsko

Fotogalerie k článku

V místech, kde se řeka Úhlava rozlévá do širokého údolí a nad hlavou se tyčí poslední výběžky Královského hvozdu, leží malebné město Nýrsko. Jedná se o město Klatovského okresu v Plzeňském kraji. Okresní Klatovy jsou vzdáleny od Nýrska přibližně 18 km a nedaleko je i hranice s Německou spolkovou republikou. Počet obyvatel mírně převyšuje hranice 5 000 a katastrální výměra města činí 31,53 km². Návštěvníka by mohla přilákat nejen dlouhá tradice výroby kvalitních brýlí, ale především historický ráz města.

Historie

Dřívější osada vznikla v místě u brodu přes řeku Úhlavu. Vedla tudy obchodní stezka z Čech do Bavorska. Význam osady spočíval zřejmě ve vybírání cla a místě odpočinku pro cestující obchodníky. V písemných pramenech se význam Nýrska připomíná již ve smlouvě mezi Janem Lucemburským a Petrem z Rožmberka z roku 1327.

V průběhu 13. století vznikl v místech dnešního města opevněný kostel sv. Tomáše. V jeho okolí vznikla trhová obec Horní Nýrsko. Obec Dolní Nýrsko nebyla opevněna a jedinou obranou pro ni byla řeka Úhlava. Časté měnění vlastníků panství obci příliš neprospívalo. Mezi významné šlechtice vlastnící panství patřili např.: Rýzmberkové.

Poloha Nýrska u hranic s Německem způsobovala, že se město často stalo svědkem vzájemného střetnutí obou národů (např.: v roce 1431 tudy prchali poražení křižáci od bitvy u Domažlic, v roce 1467 porazila krajská pohotovost vedená Rackem z Janovic německé křižáky). Na konci 16. století se v Nýrsku vybíralo vývozní clo za víno, pšenici, sladovnický ječmen a za koně. V roce 1652 obdrželo město od císaře Ferdinanda III. jako revanš za útrapy třicetileté války právo mostního mýtného za každý vůz a dobytče, vedené přes mosty v Dolním Nýrsku.

19. století přineslo pro Nýrsko několik živelných katastrof v podobě ničivých požárů. Ani ty však nezabránily slavnostnímu otevření železniční trati Plzeň – Nýrsko, v roce 1876. Rok 1895 zase znamenal přelom v průmyslové prosperitě města, neboť sem přesídlila optická továrna W. Ecksteina. O sedm let později vznikl další důležitý podnik, a to továrna na vidle a lopaty. Po otevření státních hranic v roce 1989 se z Nýrska postupně stává opět vyhledávané středisko turisty.

Památky ve městě

Kostel svatého Tomáše

Nejstarší a nejvýznamnější památkou města Nýrska je farní kostel svatého Tomáše apoštola. Kostel byl postaven na nejvyšším bodě města v roce 1352 při hlavní cestě, směřující od nás do Bavorska.V roce 1771 byla přistavena čtyřboká kaple Panny Marie. V kostele se nachází tři náhrobky. Dva z nich náleží rodu Koců, jeden pak faráři Janu Arnoldovi. Kostel je jednolodní, v gotickém slohu. Loď kostela má klenbu valenou s lunetami. V roce 1973 byl interiér doplněn nejcennějšími prvky ze zbořeného kostela v Dolním Nýrsku. Schody ke kostelu zdobí socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1736.

Bývalý vrchnostenský hostinec čp. 81,Městská knihovna a Vlastivědné muzeum Královského hvozdu

Byl postaven roku 1684. Zdoben je ranně barokním štítem s erby Koců z Dobrše a Karlů ze Svárova. Jednopatrová budova s pětiosým štítem sloužila také jako radnice, na přelomu 19. a 20. století zde byla továrna na prádlo a v meziválečném období obchodní dům. V roce 2005 začala rekonstrukce celého objektu a v nově opravených prostorách najdete městskou knihovnu, přednáškový sál a ve druhém patře budovy regionální Vlastivědné muzeum Královského hvozdu.

Lesní divadlo

Přírodní divadlo bylo založeno v roce 1934. O jeho vytvoření se nejvíce zasloužil řídící učitel Josef Blau, známý šumavský historik a znalec lidového umění, nýrský rodák. Lesní divadlo patří k nejzajímavějším stavbám tohoto druhu u nás, bylo dokončeno v roce 1936. Z vnějšku má podobu gotického hradu s branou, kamennou zdí a cimbuřím. Součástí některých venkovních scén byla i přirozená skála za jevištěm, které mělo po celé délce podchody a propadliště. Hlediště pojalo až 1418 osob. Po druhé světové válce tu hrávaly dva místní ochotnické spolky. Na hostování sem často zajížděly i herci Národního divadla z Prahy. V současné době je lesní divadlo v provozu jako soukromé rekreační zařízení. Kulturní akce se zde konají po celé léto.

Památky a zajímavosti v nejbližším okolí města

Zřícenina hradu Pajrek

V lese nad městem ve výšce 600 m. nad mořem se ukrývá zřícenina hradu Pajrek, vystavěný asi před první polovinou 14 století (v letech 1327 – 1356). Jedná se o skromný hrad s typickou obytnou věží – Don Jon. K hradu vede poznávací okruh Nýrsko s několika různě náročnými trasami. Kromě zříceniny je na okruhu k vidění Lesní divadlo, Ptačí rezervace a další , k hradu se můžete vydat taktéž po modrém nebo zeleném značení KČT.

Přehradní jezero Nýrsko

V letech 1965-1969 byla , 3km od Nýrska, vybudována přehrada, která slouží především jako zásobárna pitné vody pro Klatovy a oblast Domažlicka. Kamenitá hráz je 337 m dlouhá, 36 m vysoká a zadržuje zhruba 1 milion kubíků vody. Po hrázi kolem západního břehu vede žlutě značená turistická stezka. Z důvodu ochrany zdroje pitné vody je další pohyb turistů v blízkosti přehrady omezen pouze na vyznačené trasy.

Židovský hřbitov

Po skončení třicetileté války se v Nýrsku usídlilo početné židovské obyvatelstvo, které se aktivně účastnilo místního veřejného života, měli podíl i na průmyslovém podnikání – Vilém Eckstein ,zakladatel optické továrny. Po tragédii , kterou židům přineslo vojsko hitlerovského Německa se nám dodnes dochoval pouze starý židovský hřbitov na vršku nedaleko Nýrska při pravé straně silnice na Železnou Rudu

Kaple Nejsvětější Trojice nad Bystřicí nad Úhlavou

Postavena posledním z hraběcí větve bystřických Koců, Dovišem Albrechtem. Kaple má tvar pravidelného šestihranu a je zaklenuta šesticípou hvězdicí. Výhled od kaple skýtá úchvatný pohled do okolní krajiny a na město Nýrsko.

Co je k vidění

Nejstarší a zároveň nejzajímavější budovou města je farní kostel sv. Tomáše apoštola, o němž se první zmínky objevují již v roce 1352. Milovníky divadelního umění jistě potěší bývalé lesní divadlo, které se nalézá na jižním okraji města a funguje v něm dnes penzion. Rybářská ulice zase odkazuje na bývalé židovské ghetto, kde stála synagoga a škola. Se silnou židovskou komunitou je spojen i velký hřbitov, kde se nalézají různorodé náhrobky, staré často několik staletí.

Zajímavost

Tipem na zajímavý výlet je zřícena hradu Pajrek, nacházející se cca 2,5 km od Nýrska. Dodnes je zde možno spatřit na zbylých zdech otvory po trámoví či úzký vchod pro jednotlivce v prvním poschodí.

Kontakt

Město Nýrsko

Náměstí 122

340 22

tel:+420 376 571 616

email: info@mestonyrsko.cz

web: www.sumavanet.cz/nyrsko

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete