Nový Knín
Nový Knín
Město Nový Knín (307 m n. m.) leží na říčce Kocábě, sedm kilometrů východně od Dobříše a 40 kilometrů jižně od Prahy. Křemenné žíly se zlatem daly vzniknout knínským dolům a rýžovištím.Historie Knín existoval již ve 12. století jako dvorec. První zmínka o osadě je z roku 1321. Původní osada byla rozdělena na dvě samostatné části, které oddělovala říčka Kocába - Starý a Nový Knín. V roce 1186 se s…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Příbram
- Obec
- Nový Knín
Fotogalerie k článku
Město Nový Knín (307 m n. m.) leží na říčce Kocábě, sedm kilometrů východně od Dobříše a 40 kilometrů jižně od Prahy. Křemenné žíly se zlatem daly vzniknout knínským dolům a rýžovištím.
Historie
Knín existoval již ve 12. století jako dvorec. První zmínka o osadě je z roku 1321. Původní osada byla rozdělena na dvě samostatné části, které oddělovala říčka Kocába - Starý a Nový Knín.
V roce 1186 se stal místem mírového jednání českého knížete Bedřicha a moravského markraběte Konráda Oty Znojemského. Výsledkem tohoto jednání byla smlouva o spojení Moravy s Čechami v nedílný celek. V letech 1218 a 1219 tu přebýval Přemysl Otakar I., v roce 1341 Jan Lucemburský. Na sklonku 12. století je připomínán první kostel. V roce 1419 se místní horníci podíleli na přepadení husitských poutníků u Živohoště. V odvetu bylo město roku 1424 Žižkou vypáleno a doly, v nichž se havíři ukryli, byly zavaleny.
Král Jiří z Poděbrad obnovil roku 1461 Novému Knínu práva královského města a doly opět ožily. V roce 1639 bylo město vypáleno Švédy a dvacet let leželo v sutinách. Na počátku 18. století se opět započalo s dolováním, které bylo ukončeno po válce s Pruskem. Další pokusy o dolování proběhly v letech 1850-1855, 1914-1922 a 1941-1942.
Zchudlé město dostalo roku 1776 patentem Marie Terezie první včelařskou školu v Čechách.
Co je k vidění
Mezi zajímavé pamětihodnosti patří:
- Muzeum nový knín
Hornické muzeum zpracování zlata na novoknínsku a muzeum města Nový Knín se nachází v bývalé budově "mincovny" na náměstí Jiřího z Poděbrad. Muzeum dokumentuje montánní činnost v povodí zlatonosné říčky Kocáby od nejstarších dob až do 20. století v kontextu s dějinami města. V 15. století se zde vytěžené zlato zpracovávalo a poté odesílalo do mincoven v Praze a Kutné Hoře. Od roku 1561 budova sloužila jako sídlo perkmistrovského úřadu. Renesanční, v jádru gotický dům, byl přestavěn barokně, empírové průčelí pochází z roku 1801. Expozice umístěné v prvním patře objektu seznamují s historií těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, s dějinami města, místními řemesly a průmyslem a s historií mistrovství světa v rýžování zlata u nási v zahraničí. V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici naučné stezky s geologicko hornickou tematikou.
- Salaš
Barokní stavba, jejíž původ je kladen do doby, kdy zde sídlila kněžna Knína.
- Radnice
Nebo-li šosovní (dani poplatný) dům je z roku 1625. Nechal jej postavit Václav Vratislav z Mitrovic, řečený Tureček, autor jednoho z prvních českých cestopisů. Dům byl později barokně upraven. Sudovický zámek ze 17. století je barokní objekt, který vznikl přestavbou původního dvorce. Po požáru v roce 1956 již nebyl obnoven.
- Kostel sv. Františka Serafinského
Původně gotický kostel ve Starém Kníně je datován do roku 1352, novější zprávy však mluví o letech 1406-1425. Uvnitř je cenná renesanční křtitelnice z r. 1601 a mramorové náhrobky majitelů zdejšího panství z roku 1561. Kostel byl v r. 1685 barokně přestavěn. Od roku 1985 jsou zde pořádány slavnostní koncetry.
- Fara
Ve Starém Kníně vznikla z bývalého zámku.
V Novém Kníně můžeme navštívit:
Muzeum zlata,v okolí města jsou pro turisty k dispozici naučné stezky s geologicko hornickou tematikou. Provázejí po stopách důlní činnosti, které jsou patrné dodnes, zejména na katastrech obcí Čelina, Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Mokrsko a dalších.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1030 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz