Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nový Jičín

Nový Jičín

Město Nový Jičín.Okresní město Nový Jičín patřící do Moravskoslezského kraje je pro nepřipraveného návštěvníka plné překvapení. Čeká na něj totiž pohádkově překrásné historické město, ležící v malebné přírodě na jižním okraji Moravské brány. V městečku nad řekou Jičínkou na Vás dýchne stará atmosféra, útulnost a všudypřítomný klid, který si jistě nemůže vynachválit jeho téměř 27 tis. obyvatel. Hi…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Nový Jičín.

Okresní město Nový Jičín patřící do Moravskoslezského kraje je pro nepřipraveného návštěvníka plné překvapení. Čeká na něj totiž pohádkově překrásné historické město, ležící v malebné přírodě na jižním okraji Moravské brány. V městečku nad řekou Jičínkou na Vás dýchne stará atmosféra, útulnost a všudypřítomný klid, který si jistě nemůže vynachválit jeho téměř 27 tis. obyvatel. Historické jádro města, kterému dominuje pravidelné čtvercové náměstí, je městskou památkovou rezervací.

Historie Nového Jičína.

Dobou vzniku je 14.století. Doba vlády Lucemburků. V roce 1313 vydal král Jan Lucemburský ve prospěch města listinu, ve které mu udělil právo vybírat clo a mýto. Tato listina je nejstarší písemnou zprávou o městě. Výhodná poloha na křižovatce důležitých obchodních cest měla příznivý vliv na rozvoj města. Do roku 1434 bylo město v majetku pánů z Kravař, po tomto datu se v držbě střídalo více majitelů.

V letech 1500 až 1558 byli vlastníky města Žerotínové. Za jejich držení město vzkvétalo a bohatlo. Přebudovali gotickou tvrz pánů z Kravař na pohodlné renesanční sídlo, nynější Žerotínský zámek, po zničujícím požáru, při kterém lehla popelem původní dřevěná zástavba, se zasloužili o výstavbu mnoha kamenných domů na náměstí a také městské radnice. Jejich vláda byla také ve znamení rozkvětu řemesel. Peníze do městské pokladny plynuly jednak vařením a šenkováním piva, ale zejména vyhlášenou soukenickou výrobou. Nový Jičín se stal po Jihlavě druhým nejvýznamnějším výrobcem sukna na Moravě. Díky tomu se mohlo bohaté město roku 1588 od Žerotínů vykoupit z poddanství a stalo se městem komorním. Nad ním byla už jen královská koruna. Na konci 16. století po značném přílivu německého obyvatelstva přešla většina obyvatel na novou luteránskou víru.

Král Fridrich Falcký dokonce město povýšil v roce 1620 na město královské, ale tehdy dostoupala šťastná hvězda Nového Jičína svého vrcholu. Po bitvě na Bílé hoře přišel prudký pád. Nový Jičín ztratil svou samostatnost a stal se opět městem poddanským. Byl darován olomouckým jezuitům, v jejichž majetku zůstal až do zrušení jezuitského řádu r. 1773. V tomto období čekala město rekatolizace. Do podoby města také promluvili dva velké požáry v roce 1768 a 1773, při nichž shořeli barokní měšťanské domy a město dostalo nový klasicistní háv.

Opětovný vzestup města je spojen se zrušením Jezuitského řádu a se správními reformami 19. století kdy se stal Nový Jičín centrem oblasti. Průmyslová revoluce přinesla do města textilní průmysl a později také výrobu klobouků, která město proslavila. Kdyby se nepodcenil význam železnice v polovině 19.století, mohla být prosperita města ještě větší.

Co je v Novém Jičíně k vidění.

Město se může pochlubit neobvykle vysokým počtem pamětihodností, které tvoří Městskou památkovou rezervaci, jež byla vyhlášena v roce 1967. Z kulturních památek stojí za vidění především malebné novojičínské náměstí, které nemá v ČR obdoby. Najdeme zde cenné měšťanské domy někdejších bohatých patricijů, na všech stranách doplněné podloubím. Mezi množstvím nádherných staveb vyniká pozoruhodný dvoupatrový renesanční dům s dvoupodlažními lodžiemi, známý pod názvem Stará Pošta. Dům byl postaven roku 1563 pro purkmistra Ondřeje Řepu, roku 1787 zde byla zřízena dědičná pošta a dnes slouží městskému kulturnímu středisku.

Střed náměstí zdobí Morový sloup z počátku 18. století a Kamenná kašna se sousoším tančících sedláků v německém kravařském kroji. Monumentální vzhled náměstí vkusně doplňuje novobarokní helmice nad renesančním ochozem kostelní věže chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Žerotínský zámek - původně opevněný dům z konce 14. století - byl mnohokrát přestavován. Zbylé dvě válcovité věžky ukazují, jaký byl vzhled zámku v dávné minulosti. Dnes v něm sídlí Muzeum Novojičínska se stálou expozicí klobouků, které se vyrábějí v Novém Jičíně již od roku 1799. Dále jsou zde k vidění výtvarná díla nejvýznamnějších umělců Novojičínska nebo nově otevřená historická expozice města "Nový Jičín ve znaku zavinuté střely" prezentující období od prvopočátků do konce 18. století. Kromě stálých expozic jsou v muzeu k shlédnutí také další výstavy.

Za pozornost stojí také další kulturní památky: historická budova radnice, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Bašta, Španělská kaple, kostel Nejsvětější Trojice, novorenesanční budova Beskydského divadla a celá Kostelní nebo Žerotínova ulice. Nechybí ani městské kino Květen, jehož autorem je významný vídeňský architekt Leo Kammel.

Aktivní odpočinek n NOvém Jičíně.

Město nabízí svým návštěvníkům četné možnosti sportovního vyžití. Celou oblast protkávají značené turistické trasy, cyklotrasy a naučné stezky, z nichž přes Nový Jičín vedou např. Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého, cyklotrasa Palackého stezka, Městská turistická trasa IVV památková rezervace Nový Jičín, či Pěší trasa okruhu IVV RWW Lašskem, Valašskem a Kravařskem s názvem Novojičínská Kopretina. Nedaleko středu města se můžete vykoupat v moderním areálu s krytým i venkovním bazénem s moderním toboganem. V tomto areálu se nachází i sportovní hala, kde své mistrovské zápasy hrají místní basketbalisté. V Novém Jičíně je také sportovní stadion, tenisové kurty, bowling, krytý zimní stadion, hala s hřišti pro squash, tenis a badminton.

Tipy na výlet.

Pro milovníky přírody je na okraji města lesopark Skalky s venkovním Amfiteátrem, kde se v letních měsících konají nejrůznější kulturní, společenské akce a koncerty. Přes Skalky prochází Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého, která dále pokračuje směrem na Svinec. Z vrcholu Svince se otevírá krásný výhled na hřeben Beskyd, Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Oderské vrchy, Studénku, Ostravu, Hukvaldy a Štramberk.

V roce 1981 byla na Svinci vybudována lyžařská sjezdovka spolu s lyžařskou chatou. Hlavní sjezdovka je dlouhá 480 m a má převýšení 120 m. Svým terénem je zajímavá i pro náročnější lyžaře. Svah je uměle zasněžován a každý večer se upravuje. Denně je zde také možnost večerního lyžování při umělém osvětlení. K rekreačním účelům slouží také malá vodní nádrž Čerťák, situovaná v nádherném romantickém údolí, kde lze kromě koupání i sportovně rybařit..

Kultura

Každoročně je v Novém Jičíně pořádáno mnoho zábavných kulturních a sportovních akcí. Mezi nejvýznamnější patří zábavně recesistická akce Pálení čarodějnic, která se koná vždy poslední dubnový den. Pod názvem Novojičínské léto probíhají na Masarykově náměstí nebo v přilehlých městských lokalitách od června do konce srpna koncerty více či méně známých profesionálních hudebních skupin.

Novojičínské léto uzavírá další neodmyslitelná akce v Novém Jičíně a to Slavnost města, konaná vždy začátkem září. Nádvoří Žerotínského zámku je dějištěm dalších dvou pravidelných akcí – Velikonoční a Mikulášský jarmark. Příjemnou atmosféru v období adventu navozují Vánoční trhy na Masarykově náměstí.

Zajímavost Nového Jičína.

Na vzhledu města je dodnes znát, že bylo postaveno na "zelené louce". Nový Jičín už od svého vzniku měl pravidelný čtvercový a pravoúhlý tvar. Téměř čtvercový, mělo i městské opevnění.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 28. prosinec

Dnes má svátek Bohumila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete